Akár a nyugati, akár a keleti orvoslást nézzük, mindkettő egyetért abban, hogy a külső igen fontos jelzéssel bír az illető hormonális állapotával kapcsolatban- így gyakran már ránézésre is sejteni lehet bizonyos betegségeket. Hogy milyen külső jegyek mi mindenre utalhatnak, arról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Az arcon lévő pattanásokkal nem csak a tinik küzdenek, hanem bizony a felnőttek is. Amennyiben túl sok gyulladt akné tarkítja az arcot (főleg az áll vonalát), az általában a következő hormon problémákra utalhat: magas tesztoszteron szint, inzulinrezisztencia (IR). Ezen állapotok esetén hajhullás, valamint a bajusz/áll vonalnál fokozott szőrösödés figyelhető meg.
Amennyiben az arc holdvilágossá, az Cushing kórt feltételez.
A pajzsmirigy túlműködés egyik legjellegzetesebb tünete a szemek kidülledése, a tekintet merevvé válása. Oka a szem mögötti kötőszövet duzzanata, de egyes elméletek szerint a szemgolyó-kidülledést produkáló anyagot feltételeznek a háttérben.
Szinte nincs is olyan hormonális állapot, mely ne eredményezne fokozott hajvesztést. Okozhatja pl. Pajzsmirigyzavar (alul-és túlműködés is), IR, mellékvesekéreg zavarai, Cushing kór/szindróma, diabetes.
Striákkal rendszerint a nagyobb súlyváltozás, hirtelen növés, terhesség során találkozni, és sajnos véglegesen eltűntetni őket nem lehet. Érdemes tudni, hogy a problémát Cushing kór is okozhatja. Ekkor a mellékvesekéreg túl nagy mennyiségben termeli a kortizolt. Ez fokozza a kötőszöveti sejtek aktivitását, ami a fehérjék fokozott lebontását eredményezi. Ennek hatására a kollagén és az elasztikus rostok megváltoznak és kialakulnak a striák.
A körmök általában vitamihiányról árulkodnak, ám van a pajzsmirigy alulműködésnek egy igen szembetűnő tünete, mely segíthet felvetni a zavar gyanúját. Ez pedig a körmök hosszanti barázdálódása, amely mellet a köröm gyengévé is válik. Túlműködés esetén pedig nagyobb lesz a rés a körömágy és a köröm között.
A gyanús sötét foltokat érdemes komolyan venni, ugyanis melanóma mellett hormonzavart is jelezhetnek. Ekkor legtöbbször a hónaljnál, mell alatt és egyéb hajlatoknál figyelhetők meg barnás-szürke, fénylő, olykor viszkető pigmentált részek. A problémát IR, diabetes, pajzsmirigyzavar, Cushing kór, Addison kór is okozhatja- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
Amennyiben az említett tünetek egyikét (vagy többet) tapasztalja, laborvizsgálattal érdemes megbizonyosodni arról, hogy vajon hormonzavar okozza-e. Amennyiben igen, úgy a probléma fajtájától függően az orvos személyre szabott kezelést javasol. Ez a gyógyszeres terápia mellett lehet életmód orvoslás is (diéta, mozgás), valamint szükség esetén műtétre is sor kerülhet (pl. Strúma, göbök, agyalapi mirigy daganata esetén).
További vélemények"Türelmesen elmagyarázta a betegségem lényegét, hogy én is értsem. Ami nagyon fontos a számomra, hogy megnyugtatott és minden kérdésemre válaszolt. (A recepción a hölgyek mosolygósak és barátságosak.)"
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.