Lehetek IR-es tünetek nélkül?

Lehetek IR-es tünetek nélkül?

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.02.20 11:03

Az inzulinrezisztencia igen gyakori problémának számít napjainkban, melyért elsősorban a helytelen életmód tehető felelőssé. Bár léteznek igen tipikus tünetei, ennek ellenére előfordulhat, hogy különösebb panaszok mellett is jelen van a kóros állapot. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájának véleménye a témában.

Nem divatbetegség, hanem kezelendő állapot

Az inzulinrezisztencia főleg az utóbbi években kapott nagyobb hangsúlyt, előtte elsősorban a kóros vércukor értékekkel foglalkoztak. Az orvostudomány fejlődésének hála azonban már a 2-es típus cukorbetegséget - és az IGT-t, IFG-t- megelőző inzulinrezisztencia veszélyét és terápiáját is hangsúlyozzák, ugyanis számtalan tünet és szövődmény mögött fellelhető az állapot. Sokan sajnos egyfajta divatbetegségként aposztrofálják, mivel igen sok embernél diagnosztizálják, azonban ez csak azt mutatja, hogy bizony népbetegséggé nőtte ki magát.

Az inzulinrezisztencia a kóros vércukorértékekkel foglalkozikNagy veszélye, hogy megfelelő terápia nélkül könnyen 2-es típusú cukorbetegséggé fajulhat, mivel a hasnyálmirigy előbb-utóbb kifárad a túl sok inzulin termelésében, a glükóz mennyiségét így már nem képes kompenzálni. Gyakori szövődménye az inzulinrezisztenciának továbbá a PCOS és a meddőség, mivel a peteérés ekkor zavart szenved, a férfi nemi hormonok szintje megemelkedik, az LH/FSH egyensúly felborul. Sokan ezért meddőségi kivizsgálás során jönnek rá a problémára.

Nem mindig jár tünetekkel

Az inzulinrezisztencia főbb tünetei a túlsúly, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken (bajusz, áll), hajhullás, menstruációs zavarok. Sokan úgy gondolják, ha ezen panaszok nem jelentkeznek, úgy nem áll fenn náluk a kóros inzulinszint. Pedig igen gyakori, amikor az állapot tünetszegény, így csakis erre alapozni nem szerencsés, főleg akkor, ha az illető családalapítás előtt áll, és a várt pozitív teszt elmarad.  Éppen ezért érdemes - különösen akkor, ha a családban előfordult már cukorbetegség- OGTT vizsgálaton részt venni, ahol megvizsgálják a 0,60 és a 120 perces inzulin értékeket is és glükóz sintje mellett- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Mikor érdemes IR vizsgálaton részt venni?

  • Milyen tünetek esetén érdemes ir vizsgálaton részt venniTünetek esetén
  • Családban előforduló diabetes
  • Családalapítás előtt
  • Meddőségi kivizsgálás esetén
  • Vetélés

 

Diéta, mozgás, gyógyszer

Az inzulinrezisztencia terápiája 3 lábon áll: személyre szabott diéta, mozgás és szükség esetén gyógyszer. Nagyon fontos, hogy a kezelés minden esetben személyre szabott legyen, nincs egységes séma, mely mindenkinél beválik. Figyelembe kell ugyanis venni többek között a beteg életkorát, BMI-jét, egyéb betegségeit, ételintolleranciáit stb. Amennyiben az értékek normalizálódnak, úgy a gyógyszeres terápia elhagyható, ám a diétára és a rendszeres testmozgásra a páciensnek már élete végéig ügyelnie kell.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot kívánok!
Kovács Andrea vagyok. Olyan problémával fordulok Önhöz ami már nagyon bosszant. 5 éve műtötték srumaval. Jelenleg 30 éves vagyok. Azóta a tshmat sok próbálkozás után úgymond sikerült beállítási 3-4 érték közé. Viszont. Párommal 4éve próbálkozunk babával. Csak sajnos egy méhen kívüli terhességem volt 2 éve. Az nőgyógyász azt mondta a tsh 1-2 érték között kell lennie..Azota egyszer sikerül levinni letrox125el.de egy újabb 3 hónap után felment 5.67re. Most voltam egy újabb vérvételen. Letrox137.5 öt szedtem február óta. De már nem tudom mi kellene. Most tsh 0.20 T4 pedig 24.04.Megint nem jó. Ön szerint ez lehet autoimmun betegség.?mit lehetne tenni? Már azon is gondolkodtam kivetetem a másik pajzsmirigyemet. Várom mielöbbi válaszát. Nagyon köszönöm.
Üdv.:Andrea

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kovács Andrea! Nem hiszek a beállíthatatlan pajzsmirigyekben, kezelném, ha gondolja.
Gyermekvállalás nem csak a pajzsmirigyen múlik egyébként, a többi hormont is megnéznèm, inzulint is.
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon pozitívan csalódtam

Nagyon rég óta jártam a problémáimmal orvosokhoz, csalódás után csalódás ért. 14 éves koromban pcos diagnosztizáltak nálam, de igazán egyik orvos se foglalkozott ezzel. Későbbiekben IR és pajzsmirigy problémáim is lettek. Sok aggodalom volt bennem. Egy ismerősöm ajánlotta Koppány doktornőt. Szerencsére nagyon pozitívan csalódtam. Összefogóan számomra is érthetően megfogalmazta a dolgokat. Az elején feszült voltam, de könnyen megtalálta velem az összhangot és pillanatok alatt megnyugodtam.. Megnyugodtam, hogy most már " jó kezekben vagyok". A labor eredményeimet együtt átbeszéltük. Elmonta, mi mit jelent, hogyan és min kell változtatnom. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK