Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.29 14:29

A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így. 

ATPO és a TSH- mi micsoda? 

A TSH (thyroid stimulating hormone) az agyalapi mirigy által termelt hormon, mely a pajzsmirigy hormonjainak szintjét befolyásolja- ezért is nevezik pajzsmirigy szabályozó hormonnak. Amennyiben alacsony a pajzsmirigy hormonok szintje, akkor a mennyisége megemelkedik, míg, ha túl sok a T4/T3, akkor csökken. Éppen ezért a TSH értékéből igen jól lehet következtetni arra, hogy fennáll-e pajzsmirigy alul-vagy túlműködés

magas ATPOAz ATPO (Anti-TPO) egy antitest, ami a TPO nevű enzim ellen termelődik.  A TPO kulcsfontosságú anyag a pajzsmirigy hormonok előállításában, szintézisében. Az ATPO gátolja a TPO működését, valamint az antitestek megakadályozzák a TPO jód felhasználását is. Így a magas ATPO mennyiség könnyen pajzsmirigy alulműködéshez vezet, mert ekkor nem tud elegendő pajzsmirigy hormon termelődni.  Leggyakrabban autoimmun pajzsmirigy zavarok (Hashimoto, Graves-Basedow kór), terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás és (bár ritkábban) pajzsmirigyrák esetén emelkedik meg a szintje, ezért pajzsmirigyzavarok esetén érdemes ellenőriztetni az értékét! 

Kutatások szerint az  anti-TPO antitestek a Hashimoto-kórban szenvedők többségénél nagy mennyiségben megtalálhatók (kb. 90%-ban), míg a Graves-Basedow kór esetén a betegek 75%-ánál. Pajzsmirigyrák esetén ez csupán 10-20%.  

Lehet magas ATPO úgy is, ha jó a TSH? 

A magas ATPO szint mellett igen gyakran fedezhető fel egyéb pajzsmirigyzavar is, ám ez nem minden esetben van így. Előfordulhat, hogy bár nagy számban vannak jelen ezek az antitestek, ám a TSH normál tartományon belül mozog, vagyis nem áll fenn sem pajzsmirigy túlműködés, sem pedig alulműködés. Ilyenkor semmi tennivaló nincs, ám rendszeres kontroll szükséges, hiszen ez megnöveli annak esélyét, hogy az illető a későbbiekben valamilyen pajzsmirigybeteggé váljon.  

“Időbe telhet, amíg az antitestek megváltoztatják a TSH szintjét. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor hónapokig, sőt, akár évekig magas az ATPO mennyisége, mielőtt pl. pajzsmirigy alulműködést diagnosztizálnának. Sőt, vannak olyanok is, akiknek bár magas az ATPO szintjük, soha nem alakul ki náluk pajzsmirigy alulműködés”- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa. 

Mi a teendő, ha magas az ATPO szintje? 

Ez attól függ, hogy van-e mellette hormontermelési zavar vagy egyéb pajzsmirigy betegség. Ha igen, azt mindenképp kezelni kell (legtöbbször gyógyszeresen). Ám ha csupán az ATPO szint magas, a TSH normál tartományon belül mozog és nincs egyéb probléma, akkor elegendő a megfigyelés, a rendszeres kontroll. Bár gyógyszeresen kifejezetten az ATPO emelkedett szintje nem kezelhető, ám egyes vélemények szerint a D-vitamin, szelén szedése, illetve a gluténmentes diéta csökkentheti a mennyiségét. 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. 10 hetes terhes vagyok. Voltam pár hónapja vérvételen, ahol a TSH-m határértéken belül volt, viszont azt mondta az endokrinológus, hogy baba tervezéshez 1 körüli értéknek kell, hogy legyen. Kaptam rá Letrox gyógyszert, amivel 1 hónap alatt sikerült a teherbeesés. Mellette minden más értékem jó volt. Most elmentem még egy vérvételre, a TSH-m most 1,97. Azt szeretném kérdezni, hogy így abbahagyhatom a Letrox szedését vagy folytatnom kell?

Válaszát előre is köszönöm szépen!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Dorka!

A részletek ismerete nélkül a Letrox kezelés folytatását javasolom, változatlan dózisban. 12., 24., 34. terhességi héten TSH ellenőrzés javasolt, eredményeket endokrinológusával egyeztesse!

Üdvözlettel:

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK