Más kezelést igényelhetnek télen a pajzsmirigy betegek

Más kezelést igényelhetnek télen a pajzsmirigy betegek

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.04.29 13:34

Ahogy hidegebbre fordul az idő, az sokaknál különböző egészségügyi problémákat von maga után. És itt sajnos nem csak az influenzára és a megfázásra kell gondolni, hanem az olyan betegségekre is, mint a pajzsmirigy túlműködés, ugyanis a téli hónapokban a benne szenvedők állapota romlik. Hogy pontosan miért, és hogy mit lehet ekkor tenni, arról Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

A C.I Parhon Institute egy kutatásában bebizonyították, miszerint az időjárás hatással van a pajzsmirigy működésére. Egy tanulmányban 634 felnőtt pajzsmirigy-beteget vizsgáltak (olyanokat, akiknek alul-illetve túlműködött) a nyári, majd a téli időszakban.

Azok, akiknek pajzsmirigy alulműködésben szenvedtek, a TSH szintjük 9.37±5.53 μUI/ml volt nyáron, míg télen 18.68±2.31 μUI/ml. Túlműködés esetén a nyári érték 0.148±0.76 μUI/ml volt, míg a téli 0.23±0.021 μUI/ml, ami persze a betegség gyógyszeres kezelésében nem elhanyagolható.

Tehát hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, és azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik, miközben az FT4 és FT3 pedig lecsökken. Éppen ezért ha úgy érzi, a túlműködéssel járó tünetek (erős, gyors, szívdobogás, remegés, idegesség) súlyosbodnak, akkor érdemes felkeresnie egy szakembert, mert meglehet, más dózisú gyógyszert kell szednie. Amennyiben továbbra sem javulnak, vagy múlnak el a tünetek, érdemes lenne újabb vizsgálatokkal meghatározni, mi lehet az ön optimális TSH szintje. És ne feledje, az ideális érték, ha csekély mértékben is, de orvosonként/rendelőnként változhat, ezért meglehet, hogy alaposabb kivizsgálást igényelhet, ha nem javul a közérzete.

„A pajzsmirigy túlműködés eredménye, hogy a beteg anyagcseréje felpörög, így olyan tüneteket produkálhat, mint pl. szapora szívverés, remegés, izzadás, sorozatos vetélés, vagy normál étvágy melletti fogyás. A probléma általában egy egyszerű vérvizsgálattal diagnosztizálható, azonban a labor értelmezése orvosi feladat, ugyanis a TSH normál értéke akár napszaktól függően is változhat. Amennyiben indokolt, ultrahangos vizsgálatra is szükség lehet.”- mondja Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

A szakértő hozzáteszi, hogy télen a testben több változás is végbemegy. Egyrészt a szervezet általános anyagcseréje lelassul (amit a pajzsmirigy szabályoz), másrészt a hideg miatt fokozott a szervezet energia- és így pajzsmirigy hormon szükséglete. Ezért a hűvösebb hónapokban az alulműködő betegeknél emelkedhet a TSH szint, így az addig szedett gyógyszeradag módosítására lehet szükség. Érdemes tehát évszakváltáskor kontrolláltatni a hormonokat, ugyanis a túlmüködés is fellángolhat olyankor.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Molnár Jeannette

Dr. Molnár Jeannette

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
29 éves nő vagyok és a közelmúltban alap pajzsmirigy laborvizsgálaton vettem részt, az értékeim a következők:
TSH: 2,57
FT3: 5,1
FT4: 9,6
A tüneteim között van a súlygyarapodás, megnövekedett arcszőrzet, hajhullás, fáradékonyság, alvászavarok. A kérdésem az lenne, hogy ezekkel az eredményekkel érdemes lenne endokrinológus segítségét kérnem vagy más irányú a panaszaim forrása?

Válaszukat előre is köszönöm!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Anna!

A pajzsmirigy működés rendben van, a panaszokat nem magyarázza. Más hormonok szerepe felmerül a panaszai háttérben, ezért endokrin kivizsgálása javasolt.

Üdvözlettel:

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elkötelezett

Mindenki elképesztően kedves, türelmes és szakmailag magas fokon áll. Mind a recepció összes munkatársa, mind a hölgy a vérvételen fantasztikus volt. És láttam, hogy nem csak velem, hanem mindenki mással. Koppány doktornőről ódákat tudnék zengeni, pedig eddig csak egyszer jártam nála. Megkapó az az odafigyelés, elkötelezettség és szakmaiság, amit ő képvisel. Köszönök mindent!

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK