A korai vetélések aránya 15-20 százalék, ám ez az érték PCOS esetében 35-35 százalék is lehet. Miért jelenthet problémát a PCOS a gyermekvállalásnál? Dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont nőgyógyász-endokrinológusa válaszolja meg a kérdéseket.
A PCOS (policisztás ovárium szindróma) minden tizedik nőt érint és sajnos a vezető meddőségi okok között tartják számon.
A női szervezet hormonális megbetegedése, neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt apró ciszták sorakoznak. Egy komplex kórkép, amely azonban nem csupán a nőgyógyászati problémákat jelentheti (menstruációs zavarok, meddőség, stb.), hanem az egész hormonháztartást befolyásolja.
A férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, és emiatt a peteérés zavart szenved. A ciklus során ugyanis nem alakul ki domináns tüsző, ami később megrepedne, hanem helyette kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták alakulnak ki a petefészkekben. Dr. Lőrincz Ildikótól megtudtuk: a PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával, és tüneteit tekintve számos panaszt okozhat. Jellemzően a betegségeben szenvedők túlsúllyal küzdenek, férfias területeken fokozott szőrösödést tapasztalnak, bőrükön gyulladt aknék jelennek meg, ráadásul teherbe esési nehézségeket és vetélést is okozhat.
Amennyiben felmerül a PCOS gyanúja, szükségessé válik a vérvizsgálat és az ultrahang vizsgálat, illetve számos diagnosztika is segítheti a pontosabb kórképet.
A PCOS gyógyszeres úton kezelhető, amelyről alapos kivizsgálás után az endokrinológus határoz, a nőgyógyász bevonásával. Szélsőséges esetekben sajnos hosszú ideig tartó gyógyszeres terápia, esetleg műtéti beavatkozás is szükségessé válhat. Fontos része a terápiának az inzulinérzékenység javítása, amelyet rendszeres és meghatározott szénhidrátbevitellel, a testsúly optimalizálásával, rendszeres testmozgással lehet elérni. Éppen ezért a komplex kezelésben közreműködik az endokrinológus és a nőgyógyász mellett diabetológus, dietetikus és mozgásterápiás szakember is.
A PCO szindróma sikeresen kezelhető és terhesség is elérhető az egészség megfelelő helyreállításával!
Forrás: Budai Endokrinközpont
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.