Mennyinek kéne lennie a TSH-nak, ha gyereket akarok?

Mennyinek kéne lennie a TSH-nak, ha gyereket akarok?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.29 14:27

Amennyiben valaki gyermeket szeretne, ám már hosszabb ideje próbálkozik, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. Gyakori ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar a negatív tesztek okozója, ám sajnos azt csak kevesen tudják, hogy a gyermekáldáshoz mi is a legideálisabb TSH szint. A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ad választ.

Nem sikerül teherbe esnie? Pajzsmirigyzavar is lehet az oka!

A meddőség, illetve a vetélések hátterében igen gyakran pajzsmirigyzavar húzódik, ezért ha valakinek hosszabb próbálkozás után sem sikerül teherbe esnie, úgy érdemes ellenőriztetnie a pajzsmirigy funkciókat. Alulműködés és túlműködés esetén ugyanis a ciklusban zavar léphet fel, rendszertelenül jelentkezhet a vérzés, sőt, akár a tüszőrepedés is elmaradhat. Érdemes tudni, hogy az anovulációra nem mindig hívja fel a menstruáció hiánya vagy rövidsége a figyelmet, ugyanis előfordulhat, hogy szabályosan jelentkezik a vérzés.

Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el

A pajzsmirigy funkcióiról a TSH, a T3 és a T4 szintje ad pontos felvilágosítást, ám ezeket érdemes kiegészíttetni az ATPO szintjével is. A legtöbb helyen első körben mégis a TSH értékét veszik alapul, mely valójában egy olyan anyag, amelyet az agyalapi mirigy állít elő a pajzsmirigy megfelelő hormontermeléséhez. Amennyiben a normálisnál kevesebb pajzsmirigy hormon (T3, T4) termelődik, úgy a TSH szintje megemelkedik, míg ellenkező esetben lecsökken. Éppen ezért az értéke fontos információkkal szolgál a szerv működésével kapcsolatban, így teherbe esési nehézségek esetén mindenképp ellenőriztesse mennyiségét!

Mennyi az ideális érték?

Bár a TSH felső értéke a legtöbb helyen 4,5 mU/l, ám a szakemberek szerint már ez is túl magas, ezért sokan inkább a 2,5 mU/l-t tartják a maximálisnak. Ám ha valaki babát szeretne, akkor az endokrinológusok úgy vélik, a legideálisabb, ha 1 mU/l körüli a TSH szintje. Ám ehhez fontos hozzátenni, hogy a hormon mennyiségét több tényező is befolyásolja, pl. napszak, stressz, étkezés, évszak, bizonyos gyógyszerek stb.- ezért nem szabad egyedül a TSH értékére hagyatkozni, hanem figyelembe kell venni a T3, T4 és az ATPO szintjét, illetve a fennálló tüneteket is.

Gyógyszerrel gyorsan orvosolható

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint a pajzsmirigy alulműködés szerencsére az esetek többségében gyógyszeres terápiával rövid idő alatt megszűntethető, ám általában a hormonterápiát a betegnek élete végéig tartania kell. Fontos tudni, ha sikerült az illetőnek teherbe esnie, a várandósság során rendszeres kontroll javasolt, ugyanis a baba fejlődésével magasabb dózisú készítményre lehet szükség.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Hernádi Balázs

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt valaszt ado doktor! Szeretnem megtudni, hogy hogy lehet az, hogy eddig pajzsmirigy alulmukodes (kb 10 koruli tsh) most par honap alatt 0,04- es tsh- ra lecsokkent? Nagy baj ez vagy csak hagyjam abba a gyogyszert( letroxot). Koszonettel Himer Anna

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Nem tudom, milyen adag Letroxot szed. Az, hogy a TSH lecsökkent, valószínűleg a túl nagy adag gyógyszer következménye. A gyógyszert ne hagyja abba, hanem forduljon kezelőorvosához, hogy a szükséges adagot megbeszéljék. Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető, megnyugtató

"Az előzmények türelmes meghallgatása, és a hozott labor eredményeknek számomra is érthető értékelése. Megnyugtató tájékoztatás és megfelelő információ a további vizsgálatok kérése mellett."  

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK