Merseburgi triász- a Basedow-kórosak csaknem fele érintett benne

Merseburgi triász- a Basedow-kórosak csaknem fele érintett benne

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.06.06 11:23

A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el. 

Online Bejelentkezés

Dr. Békési Gábor PhD

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

Túl sok pajzsmirigyhormon autoimmun zavar miatt 

A Graves-Basedow-kór egy autoimmun állapot, amely miatt a pajzsmirigy hiperaktívvá válik, így fokozottabban dolgozik, több hormont termel, mint amennyire normál esetben szüksége van. Ez az egyik leggyakoribb pajzsmirigy probléma és a hyperthyreosis (pajzsmirigy túlműködés) fő oka. 

A betegség során az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyet, emiatt az a kelleténél több hormont termel- ez számos problémát okoz a test különböző részein. Általában a 30 és 50 év közötti embereket érinti, és gyakrabban fordul elő nőknél. 

A Merseburgi triász 

A Graves-Basedow-kór tünetei során a pajzsmirigy túlműködésre jellemző panaszok fordulnak elő: 

  • Normál étvágy melletti fogyás 

  • Remegés 

  • Fokozott verejtékezés 

  • Hasmenés 

  • Szapora pulzus 

  • Idegesség 

  • Álmatlanság 

  • Menstruációs zavarok 

  • Hajhullás 

Merseburgi triász tünetegyüttesEzeken kívül megfigyeltek még 3 jellegzetes tünetegyüttest, mely a betegek 50%-ánál előfordul - ezt Merseburgi triásznak nevezik. “A Merseburgi triász igen figyelemfelhívó tünetegyüttes. Ide tartozik a tachycardia (szívfrekvencia növekedése), kidülledő szemek (exophtalmus) és a strúma (pajzsmirigy megnagyobbodás, golyva)” - mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.  

Az említett tünetegyüttest érdemes komolyan venni, a pajzsmirigyzavart megfelelően kezelni ugyanis súlyos szövődmények is felléphetnek! Kellő terápia hiányában ugyanis könnyen pl. komoly szívproblémák, látászavarok alakulhatnak ki!  

“A Graves-Basedow-kór kezelése elsősorban gyógyszeres, de szükség lehet izotópos terápiára is. Sőt, amennyiben túl nagy a pajzsmirigy és egyéb kezelések nem vezetnek kellő eredményre, úgy a szerv műtéti eltávolítása is szóba jöhet. Természetesen ilyen esetben a beteg élete végéig pajzsmirigy hormonterápiára szorul. Nagyon fontos továbbá, hogy a Merseburgi triász tünetegyüttes fennállása esetén akár több szakág orvosaira is szükség lehet, hiszen a zavar okozta szemtünetek szemorvosi ellátást, a szívpanaszok miatt pedig kardiológiai segítséget is igényelhetnek a betegek”- teszi hozzá dr. Békési Gábor PhD. 

Téma szakértői

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Békési Gábor! Az lenne a kérdésem hogy két hónapja ödéma lett a jobb szememen és arcomon! Már rengeteg orvosnál voltam de senki nem tudja megmondani mi a baj! CT röntgen, vérvétel negatív! Cöliakiás vagyok és két éve elhalt a pajzsmirigyem! Letroxot szedek. Kérem szépen ha tud segítsen! Köszönettel Nemes Gyulané

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Elképzelhető, hogy a Letrox adagja nem elégséges. Ellenőrizték a TSH-T3-T4 szintet? Ha ezek rendben vannak, lehetséges, hogy vese problémája van. Ennek érdekében nefrológiai szakrendelést javaslok felkeresni. Ha ott sem találják az okot, részletes belgyógyászati, illetve gégészeti kivizsgálás jön szóba.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló Skype konzultáció

A doktor úr nagyon segítőkész volt. A kialakult koronavírus helyzet miatt az online konzultációt választottam és igazán pozitív élmény volt számomra. Kiváló volt a Skype konzultáció, ahol lehetőségem nyílt megosztani a képernyőmet is, nem csak a kamerámat.

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK