Metformin- ezeket érdemes tudni róla

Metformin- ezeket érdemes tudni róla

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.09.29 14:18

A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.

Hogyan fejti ki a hatását a metformin?

A biguanidok nevű gyógyszerosztályba tartozó metformin nem befolyásolja közvetlenül az inzulin kiválasztását, hanem csökkenti a máj által a vérbe bocsátott cukor mennyiségét, valamint növeli az inzulinra való érzékenységet (azaz csökkenti az inzulinrezisztenciát). A legtöbb 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő mája a normál glükózmennyiség kb. háromszorosát termeli, ám tanulmányok kimutatták, hogy a metformin több mint egyharmadával csökkentheti ezt az arányt. A metformin mindezeken kívül fokozza a glükóz felhasználást az izmokban, valamint a szénhidrátok felszívódását lassítva megakadályozza, hogy az étkezések után a vércukorszint  hirtelen túlságosan megemelkedjen.

Milyen betegségekre, kóros állapotokra használják a metformint?

A metformint leggyakrabban 2-es típusú cukorbetegség (ekkor az első vonalbeli terápia) prediabetes, IR (inzulinrezisztencia), valamint PCOS esetén használják. Nagyon fontos, hogy 1-es típusú diabetes esetén csakis az inzulin adása jöhet számításba! Jó oldala, hogy 2-es típus esetén bátran alkalmazható inzulinnal is, ha szükséges.

Milyen előnyei vannak a metforminnak?

metforminA metformin amellett, hogy segít optimalizálni az inzulin-és a vércukorszinteket, számos előnnyel bír. Lényegesen csökkenti a hipoglikémia fellépésének esélyét, segít a fogyásban, szabályozza a menstruációs ciklust (PCOS esetén ez nagy előny) csökkenti a demencia, valamint a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát, továbbá lassítja az öregedést- mondja dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont endokrinológusa, PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Milyen mellékhatásai lehetnek?

Egyeseknél metformin kezdetben olyan kellemetlen mellékhatások okozhat, mint az émelygés, hányinger, hányás, emésztési panaszok, hasfájás, hasmenés. Ezek meglehetősen gyakoriak, amikor először kezdi el valaki szedni a metformint, ám jó hír, hogy legtöbbször a panaszok időn belül elmúlnak. Ha alacsony dózissal kezdi, és fokozatosan növeli az adagot az sokat segíthet a panaszok ellen, valamint a metformin étellel történő bevétele is csökkentheti ezeket a mellékhatásokat. Amennyiben nem múlnak el, úgy szóljon orvosának, aki valószínű, hogy akkor más készítményt ajánlj.

Nagyon ritka, ám súlyos mellékhatása a tejsav acidózis (főleg vese-és májbetegeknél), mely a szervezet sav-bázis egyensúlyának felborulásával jár.

Lehet terhesség alatt metformint szedni?

Bár az amerikai ajánlások megengedik a metformin terhesség során való alkalmazását, Magyarországon azonban nem javasolják egyelőre. Azt viszont érdemes hozzátenni, hogy a kérdésben megoszlanak a vélemények (főleg, mert több tanulmány szerint is a PCOS-ben szenvedőknél a metformin jelentősen csökkenti a vetélés kockázatát). Várandósság alatt IR esetén szigorú életmódterápiát szükséges alkalmazni, vagyis személyre szabott diétát kell követni rendszeres testmozgással kombinálva.

 

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!
Az eredményeim a következők:
Éhgyomri vércukor 0 : 5,3 mmol/L
60 perc: 9,7 ; a 120 perces: 8 mmol/L
Éhgyomri inzulin 0: 17,10 mikroU/ml
60 perces:201,9 ; 120 perces: 232,10.
Homa2 index:2,2
Az lenne a kérdésem,hogy az eredményeim alapján fennáll-e inzulinrezisztencia?
Hasimoto pajzsmirigy beteg vagyok,hasi hizásom és elég száraz a böröm.

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Tisztelt Varga Enikő!
Sajnos nyilvános felületen nincs lehetőség labor leletek kiértékelésére, kérem jelentkezzen be egy konzultációra.
Üdvözlettel,
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuperlatívusz

Szakorvosom, Koppány doktornő magas szintű szakmai tudásával és emberséges hozzáállásával. Csak szuperlatívuszokban lehet a doktornőről beszélni.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK