A teherbeesést sok dolog befolyásolhatja: nem megfelelő táplálkozás, stressz, vagy csak nagyon rágörcsöl a pár a babavárásra. Egyes esetekben azonban ennél jóval komolyabb akadály áll a háttérben, amit semmi esetre sem szabad félvárról venni. Ez pedig nem más, mint az inzulinrezisztencia, amiről dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája beszél.
Mindenki hallott már az inzulinról, de nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan miről is van szó.
„Az inzulin egy hormon, amely a szervezetben, a hasnyálmirigyben termelődik. Fő hatása a vércukorszint csökkentése, pontosabban, ha megemelkedik a vércukorszint, akkor visszaállítja a normális tartományba, ami a 3.3-6.1 mmol/l között található.”
Ha már azzal tisztában vagyunk, hogy mi is az az inzulin, akkor megérthetjük, hogy miért káros, ha a szintje folyamatosan magasan van.
„Egyes esetekben, mint az elhízás, vagy az olyan betegségek, mint a PCOS magas inzulinszintet eredményeznek. Ez az anyag a sejteket is befolyásolja méghozzá a következőképpen: ha sok az inzulin, vagyis a hatása folyamatosan magasan jelen van a vérben, akkor a sejtek úgy viselkednek, mint az emberek, akiknek folyton farkast kiáltanak: egy idő után a magas inzulinszint sem vált ki reakciót.
Ez többek között azért jelent problémát, mert a teherbeesés esélyét rontja. A magas inzulinszint fokozza a petefészkek és a mellékvese androgén termelését, és csökkenti a máj szexuálhormon kötő fehérje, vagyis az SHBG termelését. Ez utóbbi hormon alacsony szintje azt eredményezi, hogy a női szervezetben nő a szabad, vagyis nem fehérjéhez kötött tesztoszteron szintje. Ez az anyag a férfiak esetében nagyon is hasznos, hiszen kialakítja a másodlagos nemi jellegeket, példádul a szőrös testet. A nőknél azonban ugyanezt teszi, ami nem csak esztétikai gond, hanem ennél komplexebb. Ugyanis a szőrösödés és a pattanások mellett rendszertelen menstruációt és a peteérés és a tüszőrepedés hiányát is okozhatja, ez pedig nagyon megnehezíti a teherbe esést” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
„Szerencsére az inzulinrezisztencia remekül kezelhető, de bizony tenni is kell érte. Ahhoz, hogy eredményeket lehessen elérni, és a terhesség is biztosabban bekövetkezzen, meg kell változtatni az életmódot, a táplálkozást és persze gyógyszerekre is szükség lehet. Az eredmény elérése érdekében mindenképpen beszélni kell a kezelőorvossal.”
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont |
További véleményekKoppány doktornő több éves problémámat oldotta meg 10 perc alatt...Hihetetlen a szakmai hozzáértése... A recepciós hölgy aki ma vért vett tőlem nagyon kedves és pontos volt,a szokásos 6-8 szúrás helyett,elsőre megoldotta! Köszönöm mindkettejüknek!
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.