Mi lehet a T4 érték eltérésének oka?

Mi lehet a T4 érték eltérésének oka?

Dr. Skurdenka Beatrix Módosítva: 2023.10.27 12:40

A T4, vagyis a tiroxin hormon az anyagcsere szabályozójaként működik, és szerepet játszik az izomfunkcióban, az emésztésben és a csontok egészségének megőrzésében is. Dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus főorvos azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek esetén fontos a T4 hormon szintjének ellenőrzése.

Online Bejelentkezés

Dr. Skurdenka Beatrix

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Mennyi a T4 normál szintje?

A T4 hormon szintjét két mirigy határozza meg: a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy – ez utóbbi felelős a THS hormon termelődéséért is. Pontosabban az agyalapi mirigy állítja be a TSH termelését annak alapján, hogy mennyi T4 hormont „érzékel” a vérben.  Ha túl alacsonynak bizonyul a T4 szintje, több TSH kezd termelődni és fordítva – ez a rendszer biztosítja, hogy a T4 hormon értékét.
A T4 hormon – a T3-hoz hasonlóan – fehérjéhez kötött és szabad formában is létezik, eszerint pedig a vérvizsgálatoknak is két formája lehet: mérhetik a totál T4 szintjét (vagyis a kötött és a szabad T4et), valamint külön a szabad T4-et is. A TSH-val és a T3-mal együtt vizsgálva, ezek az értékek már pontos képet tudnak festeni a pajzsmirigy működéséről.
Felnőtteknél a totál T4 szintje 5-12 mg/dl lehet, a szabad T4 szintje pedig 0,8-1,8 ng/ dl. (Az mg mikrogrammot jelent, az ng nanogrammot.) A várandós nőknél és a gyerekeknél ettől eltérőek a normál értékek.

Mi okozhat eltérést a T4 értékekben?

Gyakran a pajzsmirigy alulműködés okozza a T4 szint eltérését.A T4 normál szintje szélesebb skálán mozoghat, de egyénenként viszonylag állandó marad, változása a pajzsmirigy alul- vagy felülműködésének lehet a következménye. Alulműködésnél a pajzsmirigy nem termel elég hormont (ebben az esetben jellemzően alacsony a T4 szint), felülműködésnél pedig éppen túltermeli (ilyenkor általában magas a T4 szint). Mindkét állapot több okból alakulhat ki.

A pajzsmirigy alulműködés lehetséges okai (többek közt):

Ez egy gyakori autoimmun betegség, amelynek következtében a pajzsmirigy nem tud elég hormont termelni.

  • Pajzsmirigy gyulladásos betegsége

Ez a betegség lehet akut, szubakut vagy krónikus, mindhárom formára jellemző, hogy a pajzsmirigy megduzzad.

  • Korábbi pajzsmirigybetegség kezelése

Bizonyos felülműködésre vagy daganatos betegségre alkalmazott kezelések mellékhatása is lehet az alulműködés.

  • Veleszületett pajzsmirigy alulműködés

Előfordul, hogy születéskor a pajzsmirigy hiányos fejlettségű vagy más okból zavart szenved a hormontermelés.

  • Jódhiány

Ha a táplálkozással nem jut elég jód a szervezetbe, kialakulhat pajzsmirigy alulműködés.

A pajzsmirigy felülműködés lehetséges okai (többek közt):

  • Graves betegség

Ennél az autoimmun betegségnél az immunrendszer tévedésből megtámadja a pajzsmirigyet, aminek eredményeként az túltermeli a hormont.

  • A laborvizsgálatok a göbös pajzsmirigy betegség esetén is alapvetően fontosak.Göbös pajzsmirigy betegség (strúma)

A pajzsmirigygöbök megjelenése mögött számos pajzsmirigyzavar állhat, egyes típusai pajzsmirigy túlműködést okoznak, mások a jódhiányos alulműködéssel állnak összefüggésben vagy a pajzsmirigyrák gyanúját vethetik fel.

  • Túlzott jódbevitel

A túlzott jódfogyasztás az arra fogékonyaknál ki is válthatja a pajzsmirigy gyulladását vagy túlműködését (ezért pajzsmirigybetegeknek ezt mindig egyeztetniük kell a kezelőorvossal).

Mikor érdemes ellenőrizni a T4 szintjét?

- Az első legfontosabb teendő, hogy orvoshoz kell fordulni, ha valaki indokolatlan fáradtságot, lelassult szívverést, súlygyarapodást, szorulást, bőrszárazságot, izom- és ízületi fájdalmat, vagy éppen szapora pulzust, izgatottságot, fogyást, alvászavart, izomgyengeséget, hasmenést, fokozott izzadást érzékel. Ezek a tünetek ugyanis utalhatnak pajzsmirigy alul- vagy felülműködésre – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus főorvos.- A hormonrendszer állapotának vizsgálatánál természetesen elrendeljük a megfelelő laborteszteket, többek közt a TSH, a T3- és a T4 hormon szintjének ellenőrzésével. Ha pedig bebizonyosodik a pajzsmirigy működésének zavara, célzott kezeléssel és rendszeres kontrollal meglehetősen jól tudjuk kezelni, sokszor teljesen tünetmentessé tudjuk tenni az állapotot.     

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/Doktornő!
Ha a vérképemben ez a három eltérés van és a többi jó. Ennek mi lehet az oka? Monocita 10.4
Koleszterin 5.2
TSH 0.360
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Gabriella!

A monocyta szám emelkedett, ez lezajlott fertőzésre utal (vírus általában). A koleszterin is minimálisan emelkedett, emiatt zsírszegény diéta javasolt. A TSH értéket ellenőriztesse le, FT4 és antiTPO meghatározás is történjen, ha kóros értéket adna, endokrinológusnál jelentkezzen kivizsgálásra!

Üdvözlettel: Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Körültekintő kikérdezés

Pontos időben bejutottam a vizsgálatra. Ügyfélbarát asszisztencia. Körültekintő orvosi kérdések, nincs sürgetés.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK