A magas prolaktin-szint igen kellemetlen tünetekkel járhat, mint például tejcsorgás, menstruációs problémák a nőknél, merevedési zavar, ritkuló szőrzet a férfiaknál. A vér magas prolaktin-szintjét az esetek kis részében az agyalapimirigy daganata okozza, nagyobb részben azonban bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik. Mi a teendő ilyen esetben? A kérdést Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa válaszolta meg.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
A prolaktin termelést főként a hypothalamusból származó dopamin szabályozza, pontosabban gátolja. Tehát a dopamin képződést gátló gyógyszerek a prolaktin-szintet növelhetik. Elsősorban a pszichiátriában alkalmazott szerek rendelkeznek dopaminellenes (antidopaminergiás) hatással, ezek tehát emelhetik a prolaktin-szintet, következményes tüneteket okozva, mint például tejcsorgás, nemi mirigyek működési zavara. Egyes gyógyszerek igen magas prolaktin-szintet idézhetnek elő, így a metoclopramidot (hányinger-hányás csillapító), risperidont (skizofrénia kezelésére alkalmazzák), phenotiazinokat (különböző pszichiátriai betegségekben alkalmazzák, így például depresszió esetén) tartalmazó szerek.
Mindemellett sokféle gyógyszer okozhat mérsékelt – 100 ng/ml alatti - prolaktin-szint emelkedést. Napjainkban a fejlett országokban a magas prolaktin-szint leggyakoribb oka éppen bizonyos gyógyszerek mellékhatása.
A normális prolaktin-szint (laboratóriumonként a normális/referencia tartomány különbözhet) felső határa férfiakban 15 ng/ml (318 mIU/l), nőknél 23 ng/ml (488 mIU/l) alatt van. A prolaktin-szint normális felső határát enyhén meghaladó prolaktin-érték (35 ng/ml, azaz 760 mIU/L alatt) a gyakorlatban nem jelent betegséget, szükségtelenek a további vizsgálatok.
Microprolactinoma (kis méretű agyalapi mirigy daganat) esetén a prolaktin-szint általában 100-200 ng/ml. 200 ng/ml feletti érték hátterében nagy valószínűséggel macroprolactinoma, azaz nagy prolaktint termelő daganat áll. Gyakran előfordul, hogy a „kis” prolaktin molekulákból egy „óriás” prolaktin molekula, ún. makroprolaktin képződik, amelynek általában nincs biológiai hatása. A makroprolaktin meghatározás minden prolaktin-szint növekedés esetében célszerű, és ha makroprolaktin okozza az össz-prolaktin emelkedést, kezelést nem igényel. Ma már számos nagy laboratóriumban automatikusan elvégzik ezt a vizsgálatot emelkedett prolaktin-szint esetén, de ha mégsem, célszerű, hogy a kezelőorvos ezt külön kérje. Ha magas prolaktin-szint ellenére a menstruációs ciklus normális, felvetődik, hogy a háttérben macroprolactin jelenléte áll (5-10%-os gyakorisággal).
Ugyanakkor ismert az ún. „Hook” effektus is: a valóságban igen magas prolaktin érték helyett „álnormális” eredményt kapunk. Ennek tisztázása szakorvosi, illetve laboratóriumi feladat. Adott esetben gondolni kell erre a lehetőségre. Góth professzor felhívja a figyelmet arra is, hogy a prolaktintermelődés bizonyos anyagokkal stimulálható. A ma rendelkezésre álló pontos prolaktin mérés, a makroprolaktin meghatározás lehetővé válása alapján a vizsgálat elavult, felesleges, a beteg kezelését illetően többlet információt nem ad.
- Ha felvetődik annak gyanúja, hogy a beteg kórosan magas prolaktin-szintjét a pszichiáter által előírt gyógyszer okozza, helytelen eljárás dopamin agonista szerrel csökkenteni a prolaktin-szintet. Ez esetben ugyanis a pszichiátriai betegségre előírt gyógyszer hatékonyságát is csökkentjük. A teendő ilyen esetekben az endokrinológus és pszichiáter közötti konzultáció, a lehetőségekhez képest az adott szert olyan másikra cserélni, amely a pszichiátriai betegségre hatékony, de kevésbé/nem okoz prolaktin emelkedést – hangsúlyozza Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Prof. Dr. Góth Miklósról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
További véleményekA doktorú úr nagyon kedves és segítőkész. A recepciós hölgyek igazán pontosan és gyorsan látják el munkájukat. Nagyon pozitívan távoztam, szívesen ajánlom másoknak is. Köszönöm
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.