Miért hasznos az adiponektin szint meghatározása?

Miért hasznos az adiponektin szint meghatározása?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2020.09.01 11:37

Az adiponektin szint egyszerűen, mellékhatásmentesen, egy vérvételből meghatározható. Amennyiben kiderül az alacsonyabb szint, hasznos segítséget nyújt a PCOS, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, sőt, a metabolikus anyagcsere szindróma diagnózisának felállításában, illetve a kezelés hatékonyságában! Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont orvosa osztja meg a legfontosabbakat.

 

Az adiponektin (adiponectin), amely egy protein alapú hormon, endokrin hatásai útján az egész test anyagcseréjét szabályozza. Javítja az inzulinérzékenységet, csökkenti a zsigeri zsírtömeget, a plazma triglicerid-tartalmát, és növeli a védő HDL-koleszterin szintjét – sorolja dr. Bérczy Judit belgyógyász-endokrinológus.

Általában a terheléses vércukorvizsgálat helyett szokta javasolni a kezelőorvos az adiponektin értékének meghatározását, amely egy egyszerű vérvétellel zajlik, nincs mellékhatása. Arról azonban, hogy milyen esetekben ajánlott ez a teszt, beszéljen orvosával!

Miként történik a vizsgálat?

Az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számítják az adiponektin indexet (ADI). A teszt alkalmas a szénhidrát anyagcserezavar betegségek, IR, PCOS, illetve a cukorbetegség gyanúja esetén is, befolyásolja ugyanis a szervezet válaszát az inzulinra.

– A vizsgálat a reggeli órákban történik, érkezzen éhgyomorra!
– A szokásos gyógyszereket be lehet szednie, erről azonban tudnia kell az orvosnak!

Alacsony vagy magas?

A normál adiponektin szint 1.0-1.9 közötti. Nem mindegy, hogy magasabb vagy alacsonyabb a kapott érték: a magasabb szint egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, a kövérségi állapot kialakulásában. Gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatása van. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin szint, könnyebben felborul az anyagcsere-háztartás, könnyebben kialakul az elhízás, mert növekszik a zsigeri zsírszövet, lassul a zsírégetés, és sajnos egyebek mellett a diabétesz kockázata is növekvő tendenciát mutat ilyenkor, könnyebben alakul ki hormon egyensúlytalanság.

A nem megfelelő értéknél az esetleges kezelésről, gyógyszeres terápiáról mindenképpen endokrinológus szakorvosával beszéljen! – tanácsolja a Budai Endokrinközpont orvosa. A teszt a terápia során megismételhető, így pontos képet kap a beteg és orvosa a későbbiekben is.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Mit jelenhet az, ha a pajzsmirigyen levő csomóból csak vér jött és nem tudtak belőle rendesen mintát venni?

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Hajnalka!
A pajzsmirigy egy vérbő szerv, és aká az izgalom , egy kis félsz a mintavétel előtt, szintén megnövelia vérellátását, s ezért néha vér alakos elemei elfedik a pajzsmirigy sejteket, tehát, nem értékelhető a kenet.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, lelkiismeretes

"Dr. Bérczy Judit doktornő nagyon kedves, lelkiismeretes, úgy érzem, nagyon odafigyel és megérti a problémámat, remélem idővel bebizonyosodik a kezelés sikeressége is. Mindenkinek csak ajánlani tudom a Doktornőt!" 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK