Mikor érdemes a gyermekünket endokrinológushoz vinni?

Mikor érdemes a gyermekünket endokrinológushoz vinni?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2018.07.29 Módosítva: 2019.01.09 10:28

A kisgyermekek sajnos viszonylag gyakran betegek, mely leginkább a kevésbé erős immunrendszernek és a közösségi életnek köszönhető. A legtöbb panaszt azonban gyors diagnózis, majd még gyorsabb gyógyulás követ. Sajnos vannak olyan esetek, amikor nem csupán egy-egy múló tünetről van szó, hanem valamilyen komolyabb betegségről, mely kezelést igényel. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elárulta, mikor érdemes gyermekünkkel endokrinológushoz fordulni.

Mivel foglalkozik a gyermek endokrinológus?

Az endokrinológia a belső elválasztású mirigyekkel, a hormonrendszer működésével foglalkozik. Mivel az ide tartozó zavarok az egész szervezetre komoly hatást gyakorolnak, ezért igen változatos tünetekben nyilvánulnak meg az itt kialakult problémák. A felismerést még inkább nehezíti az, hogy gyakran általános panaszokkal járnak az endokrin zavarok (pl. fáradtság, elhízás, rossz közérzet), így sokszor a szülő múló betegségnek, esetleg időjárási frontnak gondolja gyermeke problémáit. Éppen ezért, ha rövid időn belül nem szűnnek a kellemetlen tünetek, úgy érdemes gyermek endokrinológushoz fordulni, aki részletes állapotfelmérés és különböző vizsgálatok után pontos diagnózist tud felállítani.

Melyek a leggyakoribb hormonális betegségek a gyerekeknél?

gyermek endokrinológusA belső elválasztású mirigyekhez tartozik az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékvese, hasnyálmirigy, petefészkek és a herék. Ezek zavarai hormonális problémákat okoznak, melyek közül gyermekek esetében a pajzsmirigy túl/alulműködése, az elhízás, csökkent glükóz tolerancia, inzulin rezisztencia, cukorbetegség, az agyalapi mirigy elégtelensége, valamint alacsonynövés, késő vagy korai serdülés, Cushing szindróma fordul elő a leggyakrabban. A pontos diagnózishoz általában vérvizsgálat szükséges, melyet valamilyen képalkotó eljárás is kiegészíthet ( pl. UH, CT, MRI) - mondja Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.

Mely tünetek esetén gyanakodjunk endokrinológiai problémára?

  • elhízás/fogyás

  • fokozott szőrösödés

  • nemi érés hiánya/korai serdülés
  • menstruációs panaszok
  • növekedési zavar
  • fáradékonyság, rossz közérzet
  • golyva

Mi történik a rendelőben?

Az endokrinológiai vizsgálat a panaszoktól függően több időt is igénybe vehet, hiszen több, laikusoknak látszólag kevésbé fontos tünet is nagy jelentőséggel bírhat a diagnózis felállításához. Az első vizit alkalmával részletes kikérdezésre, családi anamnézis felvételére, illetve ha van, akkor az előző leletek áttanulmányozására van szükség. Ezek ismeretében az orvos további vizsgálatokat ír elő, melyből fény derülhet a probléma pontos okára, így a megfelelő kezelés – mely legtöbbször gyógyszeres terápia- mielőbb megkezdődhet.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kezelésére:

+36 70 431 9728

inzulinrezisztencia kivizsgálás, bejelentkezés

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Hölgy
A lányom 11 éves 45 kg és eléggé szőrös a kiskeze lába. A nyáron már menstruált is aggódom . Sokat nem eszik és sokat mozog mégis baj van a súlyával. Köszönöm válaszát.

Kedves Hajnalka!

Javaslom a leírt panaszokkal keressenek fel egy gyermek endokrinológus szakorvost, a tünetek alapos kivizsgálása miatt. A túlsúlynak genetikai okai is lehetnek, minden esetben fontos tudni a gyermek életkorát, magasságát, testsúlyát , életvitelét.

Üdvözlettel:
Plósz Jennfier

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK