A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
Az elhízás eredete mindig multifaktorális, vagyis több ok is szerepet játszik benne, az egészségi állapottól kezdve a genetikán át a környezeti tényezőkig és az életmódig. Az ma már közismert, hogy korántsem csak esztétikai kihívásról van szó, hiszen az elhízás olyan betegségek rizikófaktora, mint a cukorbetegség, a szív-érrendszeri kórképek, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, az alvási apnoé, a zsírmáj, az impotencia, az ízületi gyulladás és bizonyos daganattípusok.
- Számos oka lehet annak, hogy bizonyos emberek nem tudnak, vagy csak nagyon nehezen tudnak fogyni – hangsúlyozza Mutnéfalvy doktor. – A hormonháztartás zavara például okozója és fenntartója is lehet az elhízásnak, így mindenképpen érdemes erről képet kapnunk. Ehhez alapvetően laborvizsgálatokra és esetleg képalkotó eljárásokra is szükség lehet, hiszen néhány feltűnő külső tünettől eltekintve senkiről sem tudhatjuk ránézésre, érintheti-e a hormonális kiegyensúlyozatlanság.
- Az endokrinológus tulajdonképpen a hormonrendszerrel foglalkozó orvos, akit akkor érdemes felkeresni a hízás, elhízás miatt, ha hirtelen sokat hízunk, illetve, ha a megfelelő étrend és a mozgás önmagában nem elégséges a fogyáshoz. Ebben a kérdésben újra és újra hangsúlyozni kell, hogy nem a külső megjelenés az oka a fogyás kívánatosságának, hanem azok az akár súlyos egészségi kockázatok, amelyekhez az elhízás vezethet – mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista.
Az aktuális WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlás 25-ös BMI-től, vagyis testtömegindextől beszél túlsúlyról, és arról, hogy az efölötti érték már egészségi kockázatot jelent. Ugyancsak ilyen prediktív tényezőként jelöli meg a derékkörfogatot, ami a hasi zsírtartalom mértékére utal. Férfiaknál a 102 cm, nőknél a 88 cm lehet az a határ, ami fölött már rizikófaktornak lehet minősíteni a túlsúlyt. Elhízás esetén a reális súlyvesztés mértékét a testsúly 5-10%-ában határozták meg kevesebb, mint 6 hónap alatt, illetve, ha ez nem megvalósítható, célként jelölték meg a további hízás megakadályozását. A biztonságos fogyási cél nem lehet több, mint 0,5-1 kg hetente. A fogyás gyógyszeres megsegítéséről az ajánlások szerint 30-as BMI fölött érdemes elgondolkodni, de ha magas vérnyomás, magas koleszterinszint és 2-es típusú cukorbetegség is jelen van, akkor már 27 BMI fölött is szóba jöhet a gyógyszeres kezelés.
A fogyási képtelenség, illetve az elhízás mögött természetesen mindig érdemes hormonális betegségek után is vizsgálódni, hiszen ezek kezelése a testsúly rendezésében is nagyon fontos szerepű.
Ez a hormonális rendellenesség a lelassult anyagcsere következménye, ami eleve súlygyarapodást okozhat. Sokszor a pajzsmirigy hormon hiánya miatt alakul ki, ami nem csak a testhőmérsékletet, de az energiaelőállítást is szabályozza.
Ez a sokféle tünetet okozó betegség, a PCOS nem csak a szabálytalan periódussal, a pattanásossággal és az erőteljes szőrnövekedéssel hívhatja fel magára a figyelmet, de növeli az elhízás és az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát is.
Mivel ez a leginkább örökletes rendellenesség inzulinrezisztenciát és megnövekedett étvágyat is okozhat, igen gyakran elhízáshoz vezet.
Ennek a hormonális rendellenességnek a túl nagy mennyiségű kortizol hormon termelődés az oka, és rövid idő alatt nagyobb súlynövekedéssel, valamint magas vércukorszinttel és vérnyomással is járhat, más tünetek mellett.
A hízás és az inzulinrezisztencia együttesen vezethet a 2-es típusú cukorbetegséghez, ami kezeletlenül növeli a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegségek és a jelentős érkárosodás kockázatát.
Bár nem betegség, de a menopauza miatti ösztrogénszint csökkenés felboríthatja az anyagcserét, ami súlygyarapodást eredményezhet – különösen a változókor előtt is túlsúllyal, elhízással élő nőknél.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekLenyűgözött a doktor úr hozzáértése, és minden kérdésemre érthető választ kaptam. Úgy érzem a megfelelő kezekben van az egészségem.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.