Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.
Sok páciens úgy érkezik orvoshoz, hogy bár mindent megtesz, mégsem indul be nála a fogyás, illetve nagyon gyorsan stagnálni kezd a folyamat, még jelentős túlsúly mellett is. Ilyenkor szükség van egy komplex kivizsgálásra, első sorban fizikai okok, sokszor hormonális problémák után kutatva. Ha a vizsgálatok során nem találnak szervi okot az elhízás mögött, és az ajánlott életmód sem hozza meg a kívánt eredményt, még mindig érdemes pszichés segítséget is kérni, sokaknál beválik a kognitív viselkedés terápia. Ezek után, esetleg mellett jöhet szóba a gyógyszeres megsegítés.
- Az elhízás kezelésére alkalmazott gyógyszerek fokozhatják a telítettségérzést, csökkenthetik a tápanyag-felszívódást, illetve felpörgethetik az anyagcserét. Az ilyen célú gyógyszerek más-más hatóanyagot tartalmazhatnak, vagyis más módon hat az orlisztát, a fentermin-topiramát, a naltrexon-bupropion, a liraglutid és a mostanában felkapott szemaglutid. Utóbbi csoport legismertebb „slágergyógyszere” az Ozempic, ami a GLP-1 receptor agonisták csoportjába tartozik. Érdemes tudni, hogy nem minden készítményt lehet hosszabb távon alkalmazni, ráadásul mellékhatásokkal is járhatnak, így mindenképp szigorúan követni kell az orvos utasításait a használatukat illetően – hangsúlyozza Mutnéfalvy doktor.
Mint minden gyógyszer, a GLP-1 agonista csoport gyógyszerei is nagy körültekintést igényelnek, már az elrendelésükkor is. Vannak ugyanis olyan csoportok, akiknek nem ajánlott, illetve csak bizonyos feltételek mellett ajánlott felírni a fogyókúrás hatású gyógyszert. Ezek elsősorban az alábbiak:
Mivel a GLP-1 agonisták növelhetik a pajzsmirigy daganatok egy ritka fajtájának kockázatát, ahol a családban már diagnosztizáltak medulláris pajzsmirigyrákot vagy 2-es típusú multiplex endokrin neopláziát, ott nem ajánlott ilyen gyógyszereket alkalmazni.
Mivel ezeknek a gyógyszereknek az egyik hatásmechanizmusa a bélmozgás lassítása, azoknak a pácienseknek, akik cukorbetegség vagy más ok miatti gasztroparézissel, vagyis gyomorürülési zavarral élnek, nem biztonságos az ilyen módon tervezett fogyás. Ugyancsak ez vonatkozik a gyulladásos bélbetegségben szenvedőkre is.
Mivel a GLP-1 agonista gyógyszerek önmagukban is fokozzák a hasnyálmirigy gyulladás kockázatát, nem szabad azoknak szedniük, akiknek már volt ilyen súlyos betegségük.
Súlyos veseelégtelenség esetén, amikor az eGFR érték 30 mL/min/1.73 m2 körüli, ki kell zárni az ilyen típusú gyógyszerek használatát. Vesebetegeknél ezt mindig ellenőrizni kell.
A diabeteses retinopathiában szenvedő, inzulinnal és szemaglutiddal kezelt betegeknél megnőhet a diabeteses retinopathia által kiváltott szövődmények kialakulásának kockázata. Ezeket a betegeket szorosan monitorozni kell, és a klinikai irányelvek szerint kell kezelni őket.
A GLP-1 agonista gyógyszereket nem szabad alkalmazni várandós nőknél, illetve, ha fogamzókorú és fogamzóképes nők szeretnék azt szedni, a szedés alatt mindenképpen gondoskodni kell a fogamzásgátlásról.
- Elhízás esetén a reális súlyvesztés mértékét a testsúly 5-10%-ában határozta meg a WHO, kevesebb, mint 6 hónap alatt, illetve, ha ez nem megvalósítható, célként jelölték meg a további hízás megakadályozását. A biztonságos fogyási cél nem lehet több, mint 0,5-1 kg hetente – mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – A fogyás gyógyszeres megsegítéséről az ajánlások szerint 30-as BMI fölött érdemes elgondolkodni, de ha magas vérnyomás, magas koleszterinszint és 2-es típusú cukorbetegség is jelen van, akkor már 27 BMI fölött is szóba jöhet a gyógyszeres kezelés. De azt minden esetben hangsúlyozni kell, hogy a fogyókúrás célú gyógyszer nem helyettesíti az egészséges életmódot, azt gyógyszerszedés mellett is fontos követni.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekA Doktor úr végtelen türelemmel hallgatta végig a tüneteimet, végre pozitívan csalódtam egy endokrin orvosban. :) Szívből ajánlom!
Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.