A vércukorszintet és az inzulinszintet is ellenőriztetni kell, amennyiben inzulinrezisztencia vizsgálatra jelentkezik. Mire figyeljen a vizsgálat előtt és közben? Ezt is megkérdeztük dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától.
Folyamatosan növekszik az inzulinrezisztenciával (IR) küzdők száma, több százezer nőt érint a probléma, és sajnos többen vannak olyanok, akik nem is tudnak betegségükről, mert nem mennek el a kivizsgálásra. A kezeletlen IR meddőséget, illetve olyan kellemetlen és látható tüneteket okoz, mint a fokozott szőrnövekedés vagy a különféle bőrprobléma, ráadásul akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet!
A pontos diagnózis felállításában endokrinológus szakorvos segít, kiegészülve a nőgyógyásszal, mert a tapasztalatok azt mutatják, a két szakma együttműködése szükséges a sikeres terápiához.
Az inzulinrezisztencia vizsgálat éhgyomorra történik, előtte 10 órán keresztül nem szabad étkezni, és csak némi vizet vehet magához. A vizsgálat előtti gyógyszerek alkalmazását beszélje meg kezelő orvosával.
A reggeli órákban elvégzett inzulinrezisztencia vizsgálat első lépése egy éhgyomri vércukormérés, majd ezt követően meghatározott mennyiségű (75 gramm) glükózt kell vízben feloldva öt perc alatt meginnia a páciensnek annak kiderítésére, hogy a cukor miként jelenik meg a vérben. Egyszerre szükséges értékelni a vércukorgörbét és az inzulingörbét, ennek érdekében a terheléses vizsgálat 0., 60. és 120. percében megmérik nem csupán a glükóz-, hanem az inzulinértékeket is (hárompontos vércukorterelés inzulinszintekkel).
A vizsgálatok között mozogni nem szabad, mivel a mozgó izom jelentősen befolyásolhatja a vér-glükóz- és inzulinszintet. A vizsgálat ideje alatt étkezni nem lehet, folyadékból pedig csupán néhány korty fogyasztása megengedett.
A laboreredmény birtokában a szakorvosi konzultáció során értékelik ki az eredményeket. Amennyiben felmerül az IR, annak kezelésében legfontosabb az inzulinérzékenység helyreállítása. Ennek lehetőségei az életmódváltás (mozgás és helyes táplálkozás a megfelelő szakember, dietetikus, mozgásterapeuta segítségével), valamint a gyógyszeres kezelés.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekKoppány Doktornő nagyon kedves volt. Segített abban, hogy problémáimat komplex módon tudjam én is kezelni, elfogadni. Hasznos életviteli útmutatást adott, hosszútávú gyógyulásomat ezzel is segítve.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.