Mit mutat a TSH, és mikor szükséges szintjének ellenőrzése?

Mit mutat a TSH, és mikor szükséges szintjének ellenőrzése?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.08.25 Módosítva: 2023.09.29 12:04

A pajzsmirigy betegségek diagnózisának felállítása során minden esetben ellenőrzésre kerül a TSH szintje. Dr. Tar Attila, az Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, pontosan milyen hormonról is van szó, illetve milyen esetekben kell pajzsmirigy betegségre gyanakodni.


Endokrinközpont szolgáltatásai pajzsmirigybetegség gyógyítására:

  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Labor vizsgálatok a pajzsmirigy állapotának vizsgálatára
  • Dietetikai szolgáltatás a pajzsmirigy betegség megelőzése és szinten tartása érdekében
  • Holisztikus szemléletű endokrin gyógyítás
  • Pajzsmirigy ultrahang
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia | mintavétel és szövettan

TSH, azaz a pajzsmirigy-serkentő hormon

A TSH meghatározására a pajzsmirigyzavarok gyanúja, illetve kezelése során minden esetben szükség van. Az agyalapi mirigyben termelődő hormon ugyanis a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá úgy, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását. Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken.

A laboratóriumok a nem fehérjéhez kötött szabad T3-t (FT3), ás szabad T4-et (FT4) adják meg.

Fontos azonban azzal tisztában lenni, hogy a pajzsmirigybetegségek diagnózisának felállításához igen kevés egyedül a TSH szintjének meghatározása, ugyanis a napszak, a stressz, bizonyos gyógyszerek, a várandósság, sőt, még az időjárás hatására is megváltozhat a vérben lévő mennyisége. Viszont amennyiben a normál tartománytól eltérő eredményeket kapunk, az mindenképen felveti a pajzsmirigyzavar gyanúját, ezért ekkor mielőbb szakemberhez érdemes fordulni! Az orvos a paciens tüneteit, a T3, T4 értékeit, valamint a pajzsmirigy szerkezetét, állapotát figyelembe véve már biztonsággal kijelenheti a betegség meglétét. Ezek közül a leggyakoribb zavar az a pajzsmirigy alulműködés, a túlműködés, valamint a golyva (struma), azaz a pajzsmirigy megnagyobbodása. Amennyiben alulműködés áll fenn, úgy a TSH szintje a referenciatartománytól magasabbá válik, ellenkező esetben alacsonyabb lesz.

Milyen tünetek esetén érdemes megnézetni a TSH szintet?

Sajnos a pajzsmirigyzavarok sok esetben igen általános tüneteket produkálnak, ezért gyakran a beteg nincs tisztában állapotával. Pedig a fáradékonyság, az aluszékonyság, rossz közérzet, letargia, elhízás, hajhullás, menstruációs zavarok mind a pajzsmirigy alulműködésére utalhatnak. Ellenkező esetben, vagyis túlműködéskor stressz, álmatlanság, hiperaktivitás, normál étvágy melletti fogyás figyelhető meg a cikluszavarok mellett- mondja dr. Tar Attila, az Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy a várandósságot, a gyermek fejlődését a TSH normál mennyiségtől való eltérése igen komolyan befolyásolhatja, ezért szintjének meghatározása már a családtervezéskor szükséges!

 

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász
Dr. Kollár Réka

Dr. Kollár Réka

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Üdv.! Anti tpo 1 éve 563. Tsh 9 felett volt valamennyivel. Nem kaptam semmilyen gyógyszert mert sokszor magától helyreállt a tsh eredményem. Most 12,657 lett a tsh.. Erre már kellene valamilyen kezelés?

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Csincsak Barbara!
a 12-es Tsh-val érdemes elmenni egy szakorvoshoz, több mindentől függhet, hogy kell-e gyógyszeres kezelés ezt konzultáció alkalmával tudják megbeszélni.
Ime néhány példa, csatolok egy linket.
https://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/13691/pajzsmirigybetegsegek-diagnosztizalasa
Üdvözlettel,
Dr. Polyák Annamária

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK