Mitől függ a PCOS kezelése?

Mitől függ a PCOS kezelése?

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.06.12 11:18

Menstruációs zavarok, pattanásos bőr, túlzott szőrnövekedés, túlsúly probléma. Csak néhány panasz, amely PCOS esetében előfordul, sőt, akár meddőség is kialakulhat. Miként kezelhető a probléma? Erre is választ kapunk dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától.

 

A PCOS (policisztás ovárium szindróma) minden tizedik nőt érinti, a vezető meddőségi ok. A komplett anyagcserezavar hátterében leginkább örökletes cukoranyagcsere-zavar található.

Tünetei szerteágazóak!

A menstruáció zavarai – ritkulása, elmaradása; fokozódik a férfi nemi hormon, az androgén termelődése, ez okozza a túlzott szőrnövekedést, olyan helyeken is, ahol nem megszokott (pl. arcon) pattanásos a bőr; létrejöhet hajhullás; kísérőjelenségként problémát okozhat a túlsúly.

pcos, inzulinrezisztencia, elhízás, túlsúly, diéta, életmód, dr. koppány viktória, endokrinközpontA PCOS esetében meddőség is kialakulhat, a petefészkek (ciszták alakulnak ki a petefészkekben, előfordulhat, hogy megnagyobbodnak) elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést.

PCOS: komplex kezelést igényel!

A PCOS gyanúja esetén nagyon fontos a nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat a pontos diagnózis és a megfelelő terápia érdekében. A kezelés akár élethosszig is eltarthat, és endokrinológus szakorvos, illetve táplálkozástudományi szakember bevonásával történik.

Attól függ a terápia, hogy milyen tünetei vannak a betegnek, ezek mennyire súlyosak, illetve meghatározzák a kezelést a kialakuló egyéb betegségek is.

  • A női ciklus rendezése, a menstruációs zavarok megszüntetése esetén fogamzásgátló készítményt javasolhat a kezelőorvos.

  • Az agyalapi mirigy serkentésével aktivizálódhat a petefészek.

  • Problémát jelent a nőnek a túlzott szőrnövekedés, a pattanásos bőr – ezt is kezelheti a szakorvos megfelelő készítménnyel.

  • Túlsúly esetén már a terápia elején meg kell beszélni a szakorvossal az életmódváltás (diéta és testmozgás) lehetőségét, ebben dietetikus és mozgásterapeuta nyújt segítséget.

  • A PCOS gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával: kialakulhat cukorbetegség, illetve annak előszobája, az inzulinrezisztencia (az inzulinhormon a petefészkek működésére is hatással van). Kialakuló cukorbetegség/IR esetén szintén az életmódváltás hozhat eredményt, valamint javasolható gyógyszeres kezelés, ezt a szakorvos dönti el.

Amint láthatjuk, a PCOS több szervet is érintő, összetett hormonális betegség, amely komplex kezelést, odafigyelést igényel a benne részt vevő orvosi csapattól, illetve nagyon fontos a beteg hozzáállása is – tette hozzá a Budai Endokrinközpont orvosa.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktor úr/nő!

Két és fél éve diagnosztizáltak nál.Hashimotót,synthroxint szedek (75mg)
A pajzsmirigy értékeim normális,sőt optimális tartományvan vannak,kivéve az antiTPo-t,de az is viszonylag jó egy hónapja 93 volt. Viszont közel egy éve alvási pro lémák jelentkeztek nálam,nem tudok hat óránal többet aludni,ami sjanos nekem nagyon kevés,ezért sokszor nagyon fáradt vagyok. Mivel a hajnlai forgolódás elég idegesítő, elsőként lelki vonalon,stresszcsökkentéssel és esetleges lelki gondjaim feltárásával kezdtem,mediáltam, jártam masszázsra,igyekeztrm minél jobban kikapcsolni. De semmi nem segített. Aztán el keztem orvosokhoz járni, égül ételintoleranci teszten találtak néhány ételt,amivel gondom van. Ezeket kizártam az étrendemből,ekkor csölkent le az antiTpo-m,de az alvási gondom megmaradt.
Nemrégiben találkoztam valakivel,akia synthroxin szedését követően szi tén álmatlanság gyötörte. Lehetségesnek tartja,hogy ez a gyógyszer okozza az alvási problémámat? Találkozott ilyen mellékhatással a parixisában?
E felvestétől függetlenül, lehetséges,hogy endokrin gond okozza az alvási gondjaimat? Mellékvesémet megnézték,elvileg rendben,de figyelmeztettek hogy a kialvatlanság nem a mellékvese barátja,és mindenképpen változtassak rajta,mert biztosan lesz mellékvíse gondom,ha így folytatom.

Válaszát előre is köszönöm! Eszter

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Eszter!
A készitmèny lecserélésének nincs akadálya. A TSH normális maradjon.
Alvászavara hátterében nem csak hormonális, hanem egyéb lelki vagy testi bajok is állhatnak.

Üdvözlettel.
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, segítőkész és precíz

Igazából mindennel meg voltam elégedve. A Doktornő kedves, segítőkész és precíz volt. Ismét azt kaptam, amit bárkinek kívánok, ha orvoshoz kell mennie. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK