Nem csökken a koleszterinszintje? Lehet, pajzsmirigyzavara van

Nem csökken a koleszterinszintje? Lehet, pajzsmirigyzavara van

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.07.05 Módosítva: 2016.07.05 17:19
Az egészségtelen ételek, a mozgáshiány, a túlsúly, mind hozzáárulnak a koleszterinszint emelkedéséhez, ami olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint például az érszűkület, a magasvérnyomás, valamint megnöveli a szív-és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét. Bár gyakran gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással normalizálni lehet mennyiségét, ám ha ezek nem vezetnek eredményre, akkor lehet, hogy pajzsmirigyzavar okozza a sikertelenséget. A témában dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

A koleszterin szerepe

A koleszterin az emberi szervezetben egy zsírszerű anyag, amely az életben maradásunkhoz elengedhetetlen. Részt vesz ugyanis az anyagcsere folyamatokban, a sejtek, az epesav egyik építőköve, valamint bizonyos hormonok és vitaminok előállításáért is felelős. A koleszterint a máj állítja elő, ám nagy mennyiségben jutunk hozzá táplálkozás útján is. Bár a legtöbben negatív vonatkozásban gondolnak rá, pedig létezik „jó” és „rossz” koleszterin is. Ez előbbi a HDL, amely a felesleges koleszterint szállítja az erekből a májba, ami ott vagy újrahasznosul, vagy epesavvá lesz. Ezzel szemben az LDL , avagy a „rossz” koleszterin az erekben lerakódik. Így amennyiben a vérben több az LDL, mint a HDL, úgy a HDL nem képes visszaszállítani az összes koleszterint, és ennek következtében érelmeszesedés, érszűkület alakulhat ki. Ez rossz esetben akár szívinfarktushoz, stroke- hoz is vezethet, hiszen egyrészt akadályozza a megfelelő véráramlást, másrészt elősegíti a vérrögök kialakulását is.

A koleszterinszint referencia tartománya

  • összkoleszterin: 5,2 mmol/L
  • HDL: 0,9 mmol/L (nők), 1,1 mmol/L (férfi)
  • LDL: < 3,4 mmol/L

Amennyiben a koleszterinszint megemelkedik, azért a helytelen táplálkozás is felelőssé tehető, ezért életmódváltással sokat lehet tenni az állapot normalizálása és a szövődmények elkerülése érdekében. Ha az orvos indokoltnak tarja, úgy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

Van, hogy betegség áll a hátterében

Bár a magas koleszterinszintet sokszor a helytelen életmód okozza, előfordulhat másodlagos formája, vagyis amikor valamilyen betegség áll a hétterében. Ekkor sokszor pajzsmirigy alulműködést diagnosztizálnak, hiszen a szerv elégtelen működése szinte az egész szervezetre hatást gyakorol, többek között a kellő mennyiségű pajzsmirigy hormonok (T3, T4) a koleszterinszint csökkentésében segítenek, mivel részt vesznek a felesleges koleszterin eltávolításában. A Southwest Medical School, vizsgálata szerint ráadásul igen gyakran jár együtt a két állapot, hiszen azt figyelték meg, hogy a pajzsmirigy alulműködéssel küzdők 90%-ának magas volt a koleszterinszintje.

Éppen ezért, amennyiben magas az LDL szintje, úgy érdemes laborvizsgálattal meggyőződnie TSH, T3 és T4 értékeiről, hiszen könnyen lehet, hogy fény derül esetleges pajzsmirigy problémájára! Ha a betegség bebizonyosodik, úgy gyógyszeres terápiával könnyen kordában tartható, és ezáltal a koleszterinszintje is hamar normalizálódik - mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei lehetnek továbbá:

  • menstruációs zavarok
  • meddőség
  • hajhullás
  • depresszió
  • álmosság
  • alacsony pulzus
  • túlsúly, sikertelen fogyókúrák

 

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK