Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

Nem jön a baba? A pajzsmirigy is lehet az oka!

Dr. Skurdenka Beatrix Módosítva: 2023.12.03 11:57

A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése – elsősorban autoimmun betegsége – is rontja a teherbeesés esélyét, emellett vetélést, koraszülést, fejlődési rendellenességeket is okozhatnak. Ezért fontos a pajzsmirigy-értékek ellenőrzése a tervezett várandósság előtt, meddőség esetén és a várandósság alatt is – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász, endokrinológus, az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.

Online Bejelentkezés

Dr. Skurdenka Beatrix

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Amit tudni kell a pajzsmirigyről

A pajzsmirigy, ez a nyakban található apró szerv, rendkívül fontos szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, serkenti a növekedést, támogatja az idegrendszer működését, a szellemi fejlődést. A pajzsmirigyhormonok elégtelen termelődése a szervezet lelassulását, túltermelődésük pedig felgyorsulást okoz.

Szinte nincs olyan szervünk, amelynek a funkcióját ne befolyásolnák a pajzsmirigy által termelt hormonok (T3, T4).

Ennek alapján érthető, hogy ha a pajzsmirigy működése nem kielégítő, az általa termelt hormonok nem megfelelő mennyiségben termelődnek és áramlanak ki a szervezetbe, az számos szerv funkciójában okozhat problémát.

A pajzsmirigy szerepe a női szervezetben

A nők menstruációs ciklusát szabályozó hormonok közül három az agyban, kettő a petefészkekben termelődik. Ez utóbbi kettő az ösztrogén, illetve a progeszteron, amit nagyon találóan „anyahormonnak” is neveznek. Ha ennek a két hormonnak az egyensúlya megbillen, és jellemzően ez azt jelenti, hogy ösztrogéntúlsúly alakul ki a szervezetben, az a pajzsmirigyhormonok működésére is kihat, ami a pajzsmirigy alulműködéséhez hasonló tüneteket okoz. Ezért fontos nem csak a TSH szintjét vizsgálni, hanem az fT4 és az fT3 (szabadon lévő pajzsmirigyhormonok) szintjét is ellenőrizni – húzza alá dr. Skurdenka Beatrix.

a meddőség hátterében gyakran pajzsmirigyzavar áll

A valóban a pajzsmirigy funkcionális zavara miatt kialakult alulműködés ugyanakkor közvetlen hatással lehet két másik kulcsfontosságú reproduktív hormon előállítására és felszabadítására is. Az egyik a follikulus-stimuláló hormon (FSH), amely serkenti a petefészek tüszőinek növekedését, felkészítve őket a petesejt kibocsátására. A másik a luteinizáló hormon (LH) segít a menstruációs ciklus és az ovuláció szabályozásában. E hormonok egyensúlyhiánya befolyásolja az ovulációt, és a női termékenységi problémák egyik fő oka.

Egyes tanulmányok azt találták, hogy azoknál a nőknél, akik egy év rendszeres nemi élet alatt sem fogannak meg, általában magasabb a TSH-szintjük, és gyakoribb a pajzsmirigy alulműködésük, mint azoknál, akiknél nehézség nélkül fogannak. 

Az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája hozzáteszi: a pajzsmirigy megfelelő működése nélkülözhetetlen a magzat normális növekedéséhez, fejlődéséhez is. A pajzsmirigyproblémák fejlődési és idegrendszeri problémákhoz, vetéléshez, koraszüléshez, vezethetnek.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei

  • hízás
  • alacsony pulzusszám
  • álmosság, lehangoltság, fáradékonyság
  • idegesség, feszült hangulat, lobbanékonyság, depresszió
  • menstruációs zavarok

A pajzsmirigy túlműködés tünetei

  • szapora szívverés
  • idegesség
  • álmatlanság
  • hasmenés
  • jelentős étkezés melletti fogyás
  • csökkent melegtűrés
  • fokozott izzadás
  • remegés
  • menstruációs zavarok

Dr. Skurdenka Beatrix arra is felhívja a figyelmet, hogy a pajzsmirigyműködés zavarai  kezdetben általában nem okoznak – speciális – tüneteket. A pajzsmirigy alul- vagy túlműködésre sokaknál csak akkor derül fény, amikor babát szeretnének, de hosszú időn át mégsem sikerül teherbe esniük. Meddőség esetén, illetve, ha a menstruáció rendszertelen, minden esetben érdemes ezért számításba venni a pajzsmirigy zavarát is, mint lehetséges okot.

Van megoldás!

A pajzsmirigyproblémát már egy labor-, illetve ultrahangvizsgálattal is diagnosztizálni lehet. Ha az alul-, vagy a túlműködés igazolódik, az orvos dönt a kezelésről. A pajzsmirigy-hormonok szintjének normalizálása és a teherbeesés érdekében a legideálisabb az 1-2  mIU/l körüli TSH célérték beállítása. A TSH-hormon szintje a legfontosabb, mert ez stimulálja a pajzsmirigy hormonok képződését, de a laborvizsgálat során emellett a T4, a T3, az rT3 és az ATPO mennyiségét is indokolt vizsgálni. 

Ha a szakorvos jódpótlást ír elő a családtervezés idején, feltétlenül tájékoztatni kell őt arról, ha várandósvitamint szed a páciens, mert a legtöbb ilyen készítmény amúgy is tartalmaz jódot. Ha ez pont ellenjavallt, akkor pedig nagyon fontos olyan vitamint választani, amiben nincs jód. Fontos tudni, hogy nem jódhiány, hanem autoimmun betegség okozza a legtöbb pajzsmirigybetegséget, emiatt nem szabad jódot szedni, mert aktiválhatja az auto antitesteket – emeli ki az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.

A pajzsmirigyre ható készítményeket a terhesség alatt is szedni kell, ez elengedhetetlen a baba normál fejlődéséhez. A pajzsmirigy-beteg kismamáknak havonta célszerű ellenőriztetniük a TSH, T3 és T4 értéküket, mert ez a várandósság alatt változhat, és ez esetben a gyógyszer dózisán is módosítani kell.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/úr!

15 éves lányom TSH értéke januárban 4,32 , júliusban 5,11 volt. Áprilistól sokkal kevesebb kenyeret és cukros édességet eszik, hirtelen fogyott 5-6 kg-ot, és június óta kimarad a menstruációja. Pár hete elkezdett hullani a haja.
Milyen kivizsgálást javasol? Ez a TSH érték normális? Okozhat ilyen tüneteket vagy inkább az életmódváltás miatt lehet?

Üdvözlettel,
Orsolya

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Orsolya!

Enyhe pajzsmirigy alulműködés véleményezhető az eredmények alapján. Felmerül krónikus pajzsmirigy gyulladás lehetősége is. A magasabb TSH érték fogyást nem okoz, de a hajhullást és a menstruációs gondokat magyarázhatja.
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat, nőgyógyászati vizsgálat, a TSH érték követése, antiTPO és antiTG szint mérése, majd endokrinológiai vizsgálata javasolt.

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magabiztos, hitet adott

Nagyon elégedett vagyok a doktornőből áradó erő, és hozzámállással, magabiztossággal, temperamentumosságával, amellyel velem maximálisan elhitette azt, hogy tud gyógymódot a problémámra. Hitet adott. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK