A pajzsmirigy alulműködése és túlműködése – elsősorban autoimmun betegsége – is rontja a teherbeesés esélyét, emellett vetélést, koraszülést, fejlődési rendellenességeket is okozhatnak. Ezért fontos a pajzsmirigy-értékek ellenőrzése a tervezett várandósság előtt, meddőség esetén és a várandósság alatt is – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix belgyógyász, endokrinológus, az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
A pajzsmirigy, ez a nyakban található apró szerv, rendkívül fontos szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, serkenti a növekedést, támogatja az idegrendszer működését, a szellemi fejlődést. A pajzsmirigyhormonok elégtelen termelődése a szervezet lelassulását, túltermelődésük pedig felgyorsulást okoz.
Szinte nincs olyan szervünk, amelynek a funkcióját ne befolyásolnák a pajzsmirigy által termelt hormonok (T3, T4).
Ennek alapján érthető, hogy ha a pajzsmirigy működése nem kielégítő, az általa termelt hormonok nem megfelelő mennyiségben termelődnek és áramlanak ki a szervezetbe, az számos szerv funkciójában okozhat problémát.
A nők menstruációs ciklusát szabályozó hormonok közül három az agyban, kettő a petefészkekben termelődik. Ez utóbbi kettő az ösztrogén, illetve a progeszteron, amit nagyon találóan „anyahormonnak” is neveznek. Ha ennek a két hormonnak az egyensúlya megbillen, és jellemzően ez azt jelenti, hogy ösztrogéntúlsúly alakul ki a szervezetben, az a pajzsmirigyhormonok működésére is kihat, ami a pajzsmirigy alulműködéséhez hasonló tüneteket okoz. Ezért fontos nem csak a TSH szintjét vizsgálni, hanem az fT4 és az fT3 (szabadon lévő pajzsmirigyhormonok) szintjét is ellenőrizni – húzza alá dr. Skurdenka Beatrix.
A valóban a pajzsmirigy funkcionális zavara miatt kialakult alulműködés ugyanakkor közvetlen hatással lehet két másik kulcsfontosságú reproduktív hormon előállítására és felszabadítására is. Az egyik a follikulus-stimuláló hormon (FSH), amely serkenti a petefészek tüszőinek növekedését, felkészítve őket a petesejt kibocsátására. A másik a luteinizáló hormon (LH) segít a menstruációs ciklus és az ovuláció szabályozásában. E hormonok egyensúlyhiánya befolyásolja az ovulációt, és a női termékenységi problémák egyik fő oka.
Egyes tanulmányok azt találták, hogy azoknál a nőknél, akik egy év rendszeres nemi élet alatt sem fogannak meg, általában magasabb a TSH-szintjük, és gyakoribb a pajzsmirigy alulműködésük, mint azoknál, akiknél nehézség nélkül fogannak.
Az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája hozzáteszi: a pajzsmirigy megfelelő működése nélkülözhetetlen a magzat normális növekedéséhez, fejlődéséhez is. A pajzsmirigyproblémák fejlődési és idegrendszeri problémákhoz, vetéléshez, koraszüléshez, vezethetnek.
Dr. Skurdenka Beatrix arra is felhívja a figyelmet, hogy a pajzsmirigyműködés zavarai kezdetben általában nem okoznak – speciális – tüneteket. A pajzsmirigy alul- vagy túlműködésre sokaknál csak akkor derül fény, amikor babát szeretnének, de hosszú időn át mégsem sikerül teherbe esniük. Meddőség esetén, illetve, ha a menstruáció rendszertelen, minden esetben érdemes ezért számításba venni a pajzsmirigy zavarát is, mint lehetséges okot.
A pajzsmirigyproblémát már egy labor-, illetve ultrahangvizsgálattal is diagnosztizálni lehet. Ha az alul-, vagy a túlműködés igazolódik, az orvos dönt a kezelésről. A pajzsmirigy-hormonok szintjének normalizálása és a teherbeesés érdekében a legideálisabb az 1-2 mIU/l körüli TSH célérték beállítása. A TSH-hormon szintje a legfontosabb, mert ez stimulálja a pajzsmirigy hormonok képződését, de a laborvizsgálat során emellett a T4, a T3, az rT3 és az ATPO mennyiségét is indokolt vizsgálni.
Ha a szakorvos jódpótlást ír elő a családtervezés idején, feltétlenül tájékoztatni kell őt arról, ha várandósvitamint szed a páciens, mert a legtöbb ilyen készítmény amúgy is tartalmaz jódot. Ha ez pont ellenjavallt, akkor pedig nagyon fontos olyan vitamint választani, amiben nincs jód. Fontos tudni, hogy nem jódhiány, hanem autoimmun betegség okozza a legtöbb pajzsmirigybetegséget, emiatt nem szabad jódot szedni, mert aktiválhatja az auto antitesteket – emeli ki az Endokrinközpont meddőség- és pajzsmirigy-specialistája.
A pajzsmirigyre ható készítményeket a terhesség alatt is szedni kell, ez elengedhetetlen a baba normál fejlődéséhez. A pajzsmirigy-beteg kismamáknak havonta célszerű ellenőriztetniük a TSH, T3 és T4 értéküket, mert ez a várandósság alatt változhat, és ez esetben a gyógyszer dózisán is módosítani kell.
Véleményeket Dr. Skurdenka Beatrixről itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Széna tér
Telefonszám: +36 30 141 4242
További véleményekA szolgáltatással nagyon elégedett vagyok. A szakember kedvessége, hozzáállása kiemelkedő. Minden kérdésre körültekintően, érthetően és türelemmel válaszolt. A továbbiakban is szívesen veszem szolgáltatásait, ajánlom ismerőseimnek, barátaimnak is.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.