Nem tud lefogyni? PCOS vagy IR is lehet az oka!

Nem tud lefogyni? PCOS vagy IR is lehet az oka!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2020.09.01 10:56

A túlsúly elsősorban életmód hibáink miatt alakul ki, azonban van olyan eset, amikor hormonális probléma áll a túlsúly hátterében, és a bevált fogyókúrás módszerek már nem hoznak eredményt. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

 

A túlsúly elsősorban életmód hibáink miatt alakul ki: túl sok energia-, szénhidrát- és zsírbevitel; túl kevés testmozgás – egyenes út az elhízáshoz! Azonban van olyan eset, amikor hormonális probléma áll a túlsúly hátterében, és a bevált fogyókúrás módszerek már nem hoznak eredményt. A PCOS, illetve az IR gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, ezért javasolt kivizsgáltatni az okokat. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

A lakosság több mint fele túlsúly problémákkal küzd – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal kutatásából, amelyben a 15 év feletti magyarok egészségi állapotát vizsgálták, figyelembe véve a BMI – testtömeg indexüket. A megkérdezettek 55 százaléka elhízott és súlyosan elhízott. Ez azt jelenti, hogy elhízásnál (BMI 30 kg/m2 feletti) a túlzott zsírraktározás már olyan mértékű, hogy károsodik az egészség, számos egészségi problémához, betegséghez vezet.
Jelenleg 2,6 milliárd ember túlsúlyos a világon, és az elhízás globális járványként terjed: 2012-ben a népesség 11százalékát, 2016-ban már 13 százalékát érintette – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) kiadványában.

Az inzulin az oka!

inzulinrezisztencia, ir, pcos, túlsúly, fogyás, dr. koppány viktória, budai endokrinközpontA hírrel kapcsolatban megkérdeztük dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját, aki elmondta: az inzulin az egyetlen olyan hormon, amely a zsírtartalékok felépítését végzi, és hozzájárul ahhoz, hogy a zsír a raktárakban is maradjon. Ez az oka annak, hogy túl sok inzulin hatására egyre több és több zsírréteg halmozódik fel (ennek ellenkezője is igaz: inzulin hiányában testsúlycsökkenés tapasztalható, pl. az 1-es típusú cukorbetegek esetében).
Inzulinrezisztencia (IR) esetén a sejtek rezisztenssé, azaz ellenállóvá válnak az inzulinnal szemben, erre a szervezet úgy érzékeli, több ilyen hormonra van szüksége, így a hasnyálmirigy a kelleténél többet bocsát ki.

Megnyugtató! IR esetén is lehetséges a fogyás!

Mondja a Budai Endokrinközpont orvosa, ehhez azonban komoly erőfeszítéseket kell tenni! – teszi hozzá dr. Koppány Viktória. Elengedhetetlen az inzulin normál tartományba való visszaszorítása, amelyet elsősorban életmód terápiával (személyre szabott diéta és megfelelő mozgás) érik el, illetve szükség lehet gyógyszeres kezelésre.

A szakorvossal együttműködik a dietetikus és a mozgásterapeuta a személyre szabott életmódprogram megvalósításában. Hangsúlyoznunk kell, hogy a beteg hozzáállása még fontosabb, ugyanis ha nem tartja be az előírt diétát, nem figyel a testmozgásra, akkor nem érhető el javulás, sőt, inkább romolhat az állapot.

Amennyiben mégsem vezetnek eredményre a fenti javaslatok (illetve ha túl nagy mértékű a zavar), akkor a gyógyszeres kezelés indokolt, ennek hatására normalizálható az inzulinszint.
Azért nagyon fontos megfelelően, szakemberek (endokrinológus, diabetológus, dietetikus, mozgásterapeuta, stb.) bevonásával kezelni a túlsúlyt, valamint az elhízást, mert ezáltal elkerülhető az olyan szövődmény, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, ráadásul a beteg közérzete és önbizalma is jelentősen javul.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Fél éve hagytam el a fogamzásgátlót és 3 hónapja volt egy nagyobb esztétikai műtétem. Tüneteim: hajhullás (szemöldököm is hullik), pattanások, pecsételő vérzés menzesz előtt. Vérvételem rendben, hormonális vérvétel rendben, pajzsmirigy rendben. Viszont nőgyógyászati ultrahangon "PCO szerű petefészekképek láthatóak". Csökkentett szénhidrát tartalmú diétát javasoltak. Voltam endokrinológusnál is, abszolút nem mondott semmit, szerinte diétáznom se kéne.

Tanácstalan vagyok mit kéne tennem. Köszönettel.

Kedves Klaudia!

Ebben az esetben azt ajánlom, hogy egy endokrinológus szakorvossal konzultáljon, a meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban.
Valamint így szükség esetén célzottan, személyre szabottan tudja az esetleges vizsgálatokat javasolni.

Szívesen ajánlok több szakorvost is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-431-97-28.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Támogató légkör

Az ellátás menete, precizitása, teljeskörűsége tetszett. Az hogy figyelmet és válaszokat kaptam, mindezt kedves támogató légkörben!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK