Nem tud teherbe esni? Ezek állhatnak a hátterében!

Nem tud teherbe esni? Ezek állhatnak a hátterében!

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.04.29 14:07

Egy nő életében az egyik legfontosabb döntése az, amikor elhatározza, hogy gyermeket szeretne. A legtöbben igen optimistán tekintenek a jövőbe, és remélik, hogy már az első hónapokban foganatja lesz a próbálkozásoknak. Azonban olykor sajnos megesik, hogy még egy év után sem mutat pozitívat a terhességi teszt. A meddőség okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa beszélt.

Manapság minden gyermekre vágyó pár közel 15 százaléka meddőséggel küzd. Tévedés azt hinni, hogy ez kizárólag a nők problémája, ugyanis 30 százalékban a férfinél, és 20 százalékban mindkét nemnél található valamilyen eltérés. De hogy a nők esetében mik húzódnak meg leggyakrabban a háttérben?

A  női meddőség leggyakoribb okai

Amikor egy nő egy év próbálkozás után sem tud teherbe esni, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy ki lehessen deríteni a probléma okát. Bár vannak olyan kivételes esetek, amikor semmiféle szervi elváltozás nem áll a háttérben – ez esetben ajánlott lelki okokat keresni-, viszont általában a következő betegségek miatt nem mutat pozitívat a terhességi teszt:

  • PCO szindróma (50%)
  • pajzsmirigy betegségek (8-15%)
  • agyalapi mirigy daganata
  • Petevezeték elzáródás (30%)
  • Endometriózis
  • Genetikai eltérések

Sorozatos vetélés

„Sajnos előfordulhat, hogy a megtermékenyítés sikeres, ám a többszöri vetélések különböző problémákra hívják fel a figyelmet. Klinikai tény, hogy a terhességek 10-15%-a végződik vetéléssel, a sorozatos vetélés, ezek többszöri előfordulását jelenti. A háttérben meghúzódhat: SLE, Antifoszfolipid szindróma (fokozott trombózishajlammal járó autoimmun betegség), genetikai rendellenességek, thrombophilia, anatómiai rendellenességek (pl. méh fejlődési rendellenesség) myoma, hormonális zavarok (PCO, pajzsmirigy betegségek, hormonhiány, pl. progeszteron elégtelenség). Továbbá valószínűsíthetően szerepet játszhatnak még a sorozatos vetélésben a hüvelyi fertőzések, fokozott, elhúzódó stressz, illetve a D- vitamin hiánya is.”- mondja dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

Kezelés

PCO szindróma:

Az egyik legfontosabb eleme a kezelésének a gyógyszeres terápia, viszont esetenként szükség lehet műtéti beavatkozásra is.  A gyógyuláshoz azonban életmódváltás is ajánlott: többek között diéta, rendszeres testmozgás, lelki egyensúly helyreállítása. Mindez kiegészíthető alternatív terápiákkal is. Amennyiben ez nem hoz eredményt akkor érdemes elgondolkozni az inszemináció, illetve a lombikprogram lehetőségén.

Pajzsmirigy betegségek:

Itt szintén fontos szerepet kaphat a gyógyszeres terápia mellett az életmódváltás, valamint a lelki okok felderítése és annak kezelése (pl. stressztűrés növelése). Súlyosabb esetekben szükség lehet komolyabb beavatkozásokra is (sebészi, izotóp terápia).

Agyalapi mirigy daganata:

pontos kivizsgálás alapján fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés meghatározása, illetve szükség esetén sebészeti beavatkozás lehet indokolt.

Petevezető elzáródás:

Ebben az esetben egyedül a műtéti beavatkozás lehet eredményes.

Endometriozis:

Laparoszkópiás műtét, hormonális terápia, életmód program, esetenként a mesterséges megtermékenyítés hozhat csak eredményt.

Az okok felderítése tehát kulcsfontosságú, hogy mihamarabb el lehessen kezdeni a szükséges terápiát. Hiszen a megfelelő hormonális háttér a biztos siker záloga, ami szinte 100 százalékos eredményt hozhat.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Nagyon örülök, hogy rátaláltam Önökre és módom van rá hogy kérdezzek.
Másfél éve, hogy észrevettem, időközönként vizesedik a combom, lábam és hogy híztam, mert szűkebbek a nadrágjaim. Aztán pár hónap múlva munkahelyet váltottam, az ülőmunkát még kötöttebb ülőmunkára váltottam, illetve egész más területre kerültem, teljesen új dolgokkal, nehézségekkel találtam magam szembe,de maximalistaként nekiláttam a feladatoknak. Napközben nagyon keveset ettem, este rendesen vacsoráztam, pár hónap múlva érzékeltem, hogy sajnos megint híztam. Aztán étkezési odafigyeléssel próbáltam rendezni a gondot, de nem sikerült. Később kezdődtek a délutáni energiaszint esések, vércukor esések. elmentem belgyógyászhoz, aki több irányban kezdett kutakodni és több hónap után igazolódott, hogy a reggeli kortizolszintem 750nmol/L. A 24 órás vérnyomásmérés éjszakai pulzusszám emelkedés miatt Concor és Lavestra Ha tablettát kaptam. Pajzsmirigy rendben. Elmentem endokrinológushoz, akihez már korábban jártam mert 1999 óta endometriózisom van, kaptam Diphereline inj. 6 hónapig, azóta évente 3-4 alkalommal van menzeszem, mert Nuvaring gyűrűt használok folyamatosan (menzesz kiiktatás). Az endokrinológus vérképet csináltatott vércukor terhelés Se Inzulin 120 perc 109.60, Cukor 0 p 5,2
30perc 9,0, 60 perc 8,7 120 p 7,6.
Mellékvese MR negatív, Az endokrinológus szerint a hormonjaim, ionok, vérképem rendben javaslatára kaptam Merckformin retard 500 2X1 tabl. és hozzá diéta 1200 kalóriás= 3 hónap múlva -12 kg-mal kevesebb súllyal menjek vissza. Beszedtem a tablettákat a minusz kilók elmaradtak és a körzethez tartozó diabetikushoz fordultam segítségért, aki a cukor eredmények alapján nem javasolta a Merckformint. A hízásom lelkileg nagyon megviselt, ezért is indultam el az úton kezdetben is mert zavart. 37 éves vagyok 155 cm, 68 kg-ról indultam felfelé, nem mérem magam, de kb. 10 kg plusz jött fel. Legfőképpen a hasamra, combomra szedtem fel, de másutt is egyre inkább érzem a hízást. Elküldtek még pszichiáterhez is, ahol már jártam a problémáim előtt is, az el az volt, hogy KÉPES VAGYOK RÁ !, de sajnos nem nyújott segítséget ennek a mondogatása. Az önértékelési és depressziós tüneteimmel már nem mentem el, mert ha tudnék fogyni minden jóra fordulna, lenne némi önbizalmam és visszatérne az életkedvem, mert így rosszul vagyok a látványtól és szűk az összes ruhám. Sajnos olvastam, hogy ez a mellékvese dolog elég nehéz ügy, mert nincs daganatom, de blokkolja a víz- és cukorháztartást, anyagcsere problémát idéz elő és rettentő fáradékony, kimerült vagyok örökké, nem bírok eleget aludni. Próbáltam odafigyelni a teljeskiörlésű élelmiszerekre, hidegen sajtolt olajokra, cukor visszaszorítására, több magféleség fogyasztására és most már a mozgásra is, de nincs eredményem. Az is igaz, hogy vannak kilengések is rendesen, mert teljesen eredménytelen az összes eddigi próbálkozásom. Hosszúra nyúlt beszámolóm után az lenne a kérdésem, hogy a magas kortizolszint miatt vagyok ennyire sikertelen, van-e számomra segítség ? Én egy kis faluban élek és a környéken az endokrinológia szót sem ismerik, Pestre a régi orvoshoz meg nem szívesen mennék vissza, olyan orvost keresnék, akinek a mellékvese túlmüködés a területe. Nagyon köszönöm a választ előre is !!!!!! Vighné Erika

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Erika!
Köszönöm a részletes beszámolóját, gondjairól, betegségeiről, megoldatlan problémakörről.
Tekintettel a leírtakra, csak személyeskonzultáció útján tudok segíteni, megbeszélni a szervezetének jó írányba történő beindítását és kilépni az ördögi körből, van segítség a jó dolgokhoz.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló kezekben van az egészségem

"A doktornő végig odafigyelt rám, minden apró részletre odafigyelt, kedves volt és türelmes. A felállított kezelési terv megnyugtat, biztonságban érzem magam és hálás vagyok, mert érzem és tudom, hogy kiváló kezekben van az egészségem."

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK