Normál ciklus esetén is fennállhat inzulinrezisztencia

Normál ciklus esetén is fennállhat inzulinrezisztencia

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.09.29 11:07

A rendszertelen, esetleg kimaradozó menstruáció hátterében több probléma is állhat, ám gyakran inzulinrezisztencia okozza a panaszt. Bár valóban ez az egyik legáltalánosabb tünete a betegégnek, ám előfordulhat, hogy a szabályos ciklus ellenére is fennáll az állapot. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája ezért az javasolja, senki se vesse el normál menstruáció esetén az IR lehetőségét, hiszen ettől függetlenül még fennállhat a probléma.

A rendszertelen, esetleg kimaradozó menstruáció hátterében több probléma is állhat, ám gyakran inzulinrezisztencia okozza a panaszt. Bár valóban ez az egyik legáltalánosabb tünete  a betegégnek, ám előfordulhat, hogy a szabályos ciklus ellenére is fennáll az állapot. Dr.Koppány Viktória, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája ezért az javasolja, senki se vesse el normál menstruáció esetén az IR lehetőségét, hiszen ettől függetlenül még fennállhat a probléma.

Amikor az inzulinszint megemelkedik

A hasnyálmirigyben termelődő inzulin a szénhidrát-anyagcsere fő hormonja, melynek feladata, hogy a vérből a sejtekbe szállítsa az glükózt. Inzulinrezisztencia (IR) esetén a sejtek sérültek, így rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben. Emiatt kompenzálásként a hasnyálmirigynek a kelleténél több inzulint kell termelnie, hogy a cukor a sejtekbe kerülhessen – mondja dr.Koppány Viktória, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája. Az állapot legnagyobb veszélye, hogy ez hosszútávon túl nagy terhet ró a hasnyálmirigyre, ami egy idő után kifárad, és ez könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.

Sajnos a probléma felderítése nehézkes, hiszen nem csak igen változatos tünetekben jelentkezhet, de az általános vércukorvizsgálattal nem diagnosztizálható a betegség, ugyanis inzulinrezisztencia esetén a glükóz szintje a normál tartományon belül mozog. Éppen ezért ha valaki IR-re gyanakszik, neki inzulinra kiterjesztett vérvizsgálaton szükséges részt vennie, méghozzá a 0,60 és a 120 perces értékeket is vizsgáltatva.

Nem mindig jelez a rendszertelen vérzés

Az IR gyanúja legtöbbször rendszertelen menstruáció esetén merül fel, ám nem törvényszerű, hogy a ciklusban változások következzenek be. Éppen ezért ekkor a többi jellegzetes tünetet érdemes megfigyelni magunkon: pattanások, hízás, fáradékonyság, petefészek ciszták, álmosság (főleg az étkezéseket követő 2-3 órában). Sajnos azonban nem ritka, amikor semmilyen panasz nem hívja fel a figyelmet a problémára - ilyenkor általában teherbeesési nehézségek során gondolnak inzulinrezisztenciára, hiszen az állapot meddőséget is okozhat - mondja dr.Koppány Viktória.

Kezelés nélkül cukorbetegség is kialakulhat

Az IR kezelés nélkül nem csak esztétikai problémákat okozhat, hanem könnyen 2-es típusú cukorbetegséggé nőheti ki magát. Terápiája három pilléren nyugszik: speciális szénhidrátszegény diéta, rendszeres testmozgás, valamint szükség esetén gyógyszeres kezelés. Fontos tudni, hogy az inzulinrezisztencia egy teljes életmódváltást követel, így az értékek normalizálásához az előírtak pontos betartása, valamint rendszeres kontroll szükséges! A maximális hatás érdekében célszerű endokrinológus, dietetikus, valamint mozgásterapeuta tanácsait is kikérni, mindhárom oldalról megtámogatva a javulást!

Téma szakértői

Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!
Az eredményeim a következők:
Éhgyomri vércukor 0 : 5,3 mmol/L
60 perc: 9,7 ; a 120 perces: 8 mmol/L
Éhgyomri inzulin 0: 17,10 mikroU/ml
60 perces:201,9 ; 120 perces: 232,10.
Homa2 index:2,2
Az lenne a kérdésem,hogy az eredményeim alapján fennáll-e inzulinrezisztencia?
Hasimoto pajzsmirigy beteg vagyok,hasi hizásom és elég száraz a böröm.

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Tisztelt Varga Enikő!
Sajnos nyilvános felületen nincs lehetőség labor leletek kiértékelésére, kérem jelentkezzen be egy konzultációra.
Üdvözlettel,
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK