Normális a TSH szintjének változása terhesség alatt?

Normális a TSH szintjének változása terhesség alatt?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2021.02.01 12:10

A pajzsmirigy funkciók ellenőrzésére elsősorban a vér TSH szintjét szokták vizsgálni, melynek magas értéke a szerv alulműködésére, alacsony mennyisége pedig annak túlműködésére utalhat. Azonban fontos tudni, hogy terhesség során a TSH szintjében változások következnek be. Hogy pontosan milyen hatással van a várandósság a hormon mennyiségére és a pajzsmirigy működésére, arról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Mi is az a TSH?

Az agyalapi mirigyben termelődő TSH nevű hormon a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá úgy, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását. Ezáltal igen lényeges szerepet tölt be a szerv működésében, és értéke fontos információkkal szolgál annak hormontermeléséről. Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken. Ebből kiindulva tehát amennyiben a TSH értéke a referencia tartomány felett van, úgy fennáll a pajzsmirigy alulműködés gyanúja, míg ellenkező esetben túlműködést jelezhet.

Természetesen egyedül a TSH szintjének meghatározása még nem bír pontos diagnosztikus jelleggel, ugyanis ehhez szükség van még a T3, T4 és az ATPO értékére is. Ráadásul a TSH szintjét olyan tényezők is befolyásolják, mint a napszak, évszak, életkor, betegségek, gyógyszerek, terhesség stb.

A TSH változásai a terhesség során

Várandósság során számtalan változás megy végbe a szervezetben, melyek a baba egészséges fejlődését szolgálják. Nincs ez másként a pajzsmirigy hormontermelődésével és a TSH mennyiségével sem. Először is fontos tudni, hogy a teherbeesést jelentősen megnehezítik a szerv zavarai, sőt, kezeletlenül akár vetéléshez is vezethetnek, ezért azok orvoslása kulcsfontosságú.

Emellett érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a TSH értéke trimeszterenként változik, ez teljesen természetes folyamat. Ennek oka, hogy eleinte a magzat a pajzsmirigy hormonokat az édesanyától nyeri, így a várandósság alatt a hormon szintje eltérhet a normál referencia tartománytól, viszont ez nem tekinthető kórosnak.  Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság a következő értékeket tartja elfogadhatónak áldott állapotban:

  • 1. trimeszter: 0,1-2,5 mIU/L
  • 2. trimeszter: 0,2-3,0 mIU/L
  • 3. trimeszter: 0,3-3,0 mIU/L

Fontos, hogy a TSH szintjét a kismama rendszeresen ellenőriztesse, akár tudott az esetleges pajzsmirigyzavaráról, akár nem, ugyanis kezeletlen betegség esetén vetélés, koraszülés, születési rendellenesség vagy terhességi toxémia is kialakulhat! Várandósság alatt érdemes a TSH-n kívül az ATPO szintjét is ellenőriztetni és a pajzsmirigy gyulladását is kizárni, hiszen az is igen komoly gondokat okozhat - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Mi a teendő kóros TSH szint esetén?

Amennyiben a TSH értéke eltér a normál szinttől, úgy a kiegészítő laborvizsgálatok mellett szükség lehet a szerv ultrahanggal történő ellenőrzésére is. Ha a kezelőorvos igazoltnak látja, úgy gyógyszeres kezelést ír elő a kismamának, melyet az egész terhesség során és meghatározott ideig még utána is szednie kell (gyakran a szülést követően pajzsmirigygyulladás lép fel). Emellett fontos egyeztetni orvosával az ügyben is, milyen terhes vitamint alkalmazzon az anyuka, ugyanis megeshet, hogy a jód-tartalmuk miatt bizonyos készítményeket nem javasol a szakember.

További híreink>>>

 

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

2017.03.01 férjem pajzsmirigy ultrahang eredménye miatt írok önöknek .

Lelet :
A pm.jobb lebeny kb 43x12x14 mm-es, a bal lebeny hasonló méretű.
Mk.lebeny kif.inhomogén, melyet apró cobfuláló göbök is adhatnak.
Határozott góc alig észlelhető.
Jobb túlsúllyal mko. néhány bő cm-es lapos lgl. mellett apróbbak is vannak .
Nyálmirigyek rendben .

Vélemény: a képet struma micronodosa ill. thyreoditis is adhatja.
Endocrinológiai controll jav .

Labor : 2017.03.20
TSH:3,980

Előző TSH : 2016.09.26
TSH :6,442

Azt szeretném kérdezni hogy a leletek alapján mi a véleményük ?
Voltunk endokrinológusnál de azt mondta mivel a TSH érték nem magas az ultrahang eredmény nem lényeges

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Jelenlegi TSH értéke rendben van, tehát a pajzsmirigy jól működik. Az UH kép utalhat krónikus gyulladásra, de ezzel jelenleg tennivaló nincs. Javaslom, hogy évente legyen TSH és UH ellenőrzés.
Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló Skype konzultáció

A doktor úr nagyon segítőkész volt. A kialakult koronavírus helyzet miatt az online konzultációt választottam és igazán pozitív élmény volt számomra. Kiváló volt a Skype konzultáció, ahol lehetőségem nyílt megosztani a képernyőmet is, nem csak a kamerámat.

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK