Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Prof. Dr. Somogyi Anikó Módosítva: 2025.04.09 14:04

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

Online Bejelentkezés

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.

A koleszterin- és a triglicerid-szint is lehet emelkedett

Zsíranyagcsere-zavarról akkor beszélünk, ha a vérben található lipidek, vagyis a koleszterin és a triglicerid kórosan magas szinten vannak jelen. Ez külön-külön és együttesen is elfordulhat, úgy, hogy egyik, vagy minden zsírérték valamilyen mértékben kóros. Ennek értelmében lehet magas a koleszterinszint, lehet magas a triglicerid szint és akár mindkettő is.

  • A magas koleszterint és trigliceridszint veszélyes lehet.Magas koleszterinszint (hiperkoleszterinémia): ebben az esetben az összkoleszterin és az LDL-koleszterin („rossz” koleszterin) magas a vérben. A legveszélyesebb a helyzet, ha az LDL koleszterin-érték magas,és a HDL (az un.„hasznos” koleszterin) viszont alacsony. Minél inkább kórosak az értékek, annál nagyobb a szív-érrendszeri kockázat. 
  • Magas triglicerid-szint (hipertrigliceridémia): ilyenkor a triglicerid szintje magasabb a normálisnál, és emellett gyakran megjelenik a vércukor, esetleg a húgysavszint emelkedettsége is. A vércukor magas értéke 2-es típusú cukorbetegségre utal és elhízással együtt szerepet játszhat a zsírmáj létrejöttében is. 
  • Kevert zsíranyagcsere-zavar: mind a koleszterin-, mint a trigliceridszint magas.

Mi okozhatja a vérzsírok szintjének emelkedését?

Életmód

Szembe kell nézni azzal, hogy vérzsírok szintjének emelkedése mögött gyakran a hibás életmódunk áll. Az állati eredetű zsírok nagymennyiségű fogyasztása hozzájárul hajlamos egyénekben a magas koleszterinszint kialakulásához, de a túlzott kalóriabevitel eredményeként kialakuló elhízás is szerepet játszik a koleszterinszint emelkedésében. Az életmód további olyan elemei, amelyek hozzájárulhat a zsíranyagcsere-zavarokhoz: a mozgásszegénység, és a rendszeres alkoholfogyasztás. Érdemes még itt megemlíteni az anabolikus szteroidok alkalmazását (paradox módon ezt éppen a sportolásra nagy figyelmet fordító egyes testépítők „szokták” használni).  

Bizonyos betegségek, gyógyszerek

Egyes endokrin betegségek is okozhatnak magas vérzsírszintet.Vannak olyan betegségek, amelyek együtt járhatnak a vérszírszintek emelkedésével, ezért ezek rendszeres ellenőrzése a kezelésük részét kell, hogy képezze. Ilyen betegség például a cukorbetegség, a Cushing-kór, a pajzsmirigy alulműködés, egyes máj- és vesebetegségek, a policisztás ovárium szindróma (PCOS), és a metabolikus szindróma (amikor a vérzsírokon kívül a vércukorszint és a vérnyomás is emelkedett, valamint elhízás is jelen van).
Ha gyógyszerek, illetve azok mellékhatása okozza a zsíranyagcsere-zavart, szintén másodlagos hyperlipoproteinaemia áll fenn. Ez a jelenség megfigyelhető lehet egyes béta-blokkolók, szteroidok, vizelethajtók, ciklosporin, tacrolimus, antivirális szerek és fogamzásgátlók szedésekor. 

Öröklött rendellenességek

Az esetek nagy részében a magas koleszterinszint örökletes betegség. Több formája van, melyet gyakran látványosan a szülőktől öröklünk. A családban halmozottan jelentkező korai érelmeszesedés, a korai szívhalál, agyvérzés stb. utal az örökletes tényezőre. Ezekben az esetekben a diétás megszorításon kívül korai gyógyszeres kezelés is javasolt. A magas koleszterin vagy triglicerid szint a betegek kis hányadában már születéskor jelen van, és ezek a betegek speciális kezelést igényelnek, mert már gyerekkorban súlyos betegségük alakulhatnak ki.

A kezelés a kiváltó októl függ

A magas vérzsírszint kezelésének alapja, hogy tudjuk, pontosan mi okozza azt – hangsúlyozza Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája. – Amennyiben betegség áll a háttérben, annak kezelése alapvető, de az életmód elemeinek megreformálása minden esetben szükséges, különösen, ha például „csak” az elhízás miatt emelkedtek meg az értékek. A cél mindig az, hogy csökkentsük a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, amelyhez azonban sokszor nem elégséges a táplálkozás-terápia, az életmód orvoslás, hanem gyógyszerekkel is meg kell támogatni a koleszterin- és a triglicerid-szint csökkentését. Az öröklődő hiperkoleszterinémia, illetve hipertrigliceridémia kezelése ennél természetesen összetettebb, ugyanis ennek kapcsán aferézis vagy plazmaferézis nevű eljárásra lehet szükség, amely során a beteg vérét a testen kívül alakos elemeire szeparálják, majd tisztított formában visszaadják. 


Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

  • Prof. Dr. Somogyi Anikó

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, diabetológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • Pajzsmirigy problémák kezelése

    • PCOS

    • Terhességi cukorbetegség

    • 1-es és 2-es típusú cukorbetegség

    • Lipidológia

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK