A tavasz a megújulás és a fogyókúrák időszaka, kalória csökkentett étrend pedig nem létezhet zöldségek nélkül. Pajzsmirigybetegség esetén azonban a rosszul összeválogatott diétával és nem megfelelő gyógyszerszedéssel stagnálás, sőt hízás is bekövetkezhet.
A pajzsmirigy rendellenessége az egész szervezetre hatással van. Hangulati ingadozások, menstruációs problémák, hajhullás is jelezhetik a betegséget, de a legtöbb problémát mégis a hirtelen fogyás, vagy hízás okozza. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, az Endokrinközpont orvosának tapasztalatai szerint ez a két leggyakoribb probléma, amivel hozzá fordulnak a betegek: - A hirtelen bekövetkező súlyvesztés mindig valamilyen rendellenességre hívja fel a figyelmet, ez a tünet pajzsmirigy túlműködést is jelezhet. Az alulműködő pajzsmirigy épp ellenkezőleg hat, vagyis lelassítja az anyagcserét, a betegeknél változatlan étkezési szokások mellett is egyre jelentősebb súlygyarapodás jelentkezik.
Túlműködés esetén, a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása után rendszerint a fogyás problémája is megoldódik és a felszedett kilók megmaradnak. A pajzsmirigy alulműködéssel küzdő hölgyek helyzete ennél bonyolultabb, náluk a kezelés mellett étrendi és mozgásprogram is szükséges, hogy a hormonrendszer felborulása miatt felszedett plusz kilók leolvadjanak.
A fogyókúra során lényeges, hogy kerüljük az olyan ételeket, amelyek lelassítják a pajzsmirigy működését.
- Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének, vagyis meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. Golyvaképző ételeknek is hívják őket, mert a jód hasznosulásának gátlásával akadályozzák a T4 és T3 pajzsmirigy hormonok képződését – magyarázza dr. Balázs Csaba. Jó hír azonban, hogy a goitrogének igen érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. Mellőzni az étlapról csak az esetben szükséges, ha fogyasztásuk a főzés ellenére is negatívan hat a pajzsmirigy működésére, megnehezíti a hormonpótló gyógyszerek beállítását. A káposztafélék mellett a szója is gátolja a pajzsmirigy megfelelő működését, fogyasztása pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott.
Pajzsmirigy alulműködés esetén a fogyáshoz lényeges a gyógyszerek megfelelő beállítása, melyet aztán kiegészítünk diétával és a rendszeres mozgással. Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, a várt súlyvesztés mégsem következik be, ennek pedig gyakran a gyógyszerek nem megfelelő szedése az oka. A pajzsmirigy betegségre felírt hormonpótló készítmények bevételével kapcsolatban a következőkre érdemes ügyelni:
- a kalcium- és vaspótló készítmények, tejtermékek rontják a gyógyszerek felszívódását, ezért legalább egy óra teljen el a kettő bevétele közt.
- a kávéivást szintén ez okból érdemes egy órával előbbre, vagy későbbre halasztani.
- a fogyást lassíthatja, ha egyéb gyógyszereket is szedünk – a savkötők, szteroidok, fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok, szívgyógyszerek - szintén befolyásolják a pajzsmirigy működését - ilyen esetben kérdezzük meg kezelőorvosunkat a bevételük helyes sorrendjéről.
Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.