Pajzsmirigy alulműködés a “beachbody” útjában

Pajzsmirigy alulműködés a “beachbody” útjában

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2023.05.09 07:49

Ahogy közeledik a nyár, egyre többen vágnak bele diétákba és kezdenek el rendszeresebben mozogni, hogy minél jobb formába hozzák magukat. Sajnos előfordulhat, hogy minden erőfeszítés ellenére sem mennek le a plusz kilók. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy a problémát pajzsmirigy alulműködés is okozhatja.

Amint beköszöntenek a melegebb hónapok, a sokat takaró ruhaneműk a szekrény mélyére kerülnek és előjönnek a lengébb, többet mutató darabok. Akik több-kevesebb súlyfelesleggel küzdenek, számukra nehezebb időszak, hiszen az önbizalmat nagyban ronthatják az itt-ott fellelhető zsírpárnák. A legtöbben ilyenkor vágnak bele különböző diétákba és kezdenek el edzeni. Azonban egyesek azt tapasztalhatják, hogy bármit is tesznek, nem képesek elérni a kívánt eredményt. Ha nagy erőfeszítések árán sem mennek le a plusz kilók, úgy érdemes utánajárni annak, hogy mi is hátráltatja a fogyást, mert könnyen lehet, hogy hormonzavar áll a probléma mögött.
 

Gyakori ok a pajzsmirigy alulműködés

 
A pajzsmirigy alulműködés igen gyakori hormonzavar, melynek az egyik jellemző tünete a hízás, illetve a fogyásra való képtelenség. Az érintettek azt tapasztalhatják, hogy a szigorú diéta sem hoz jelentős eredményt. Ilyenkor ahelyett, hogy abbahagyják az életmódváltást, és elkönyvelik, hogy úgysem képesek leadni a súlyfelesleget, érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodni arról, hogy nem hormonális probléma áll-e a háttérben.
 
elhízás pajzsmirigy alulműködés miatt“Nagyon gyakori, hogy a pajzsmirigy alulműködésre akkor derül fény, amikor nem sikerül leadni a súlyfelesleget, hiszen ez a zavar egyik fő tünete. Szerencsére a probléma könnyen diagnosztizálható egyszerű laborvizsgálattal, ahol ellenőrzik a TSH és a vérben jelenlevő szabad pajzsmirigy hormonok (fT3, fT4) szintjét. Amennyiben kiderül az alulműködés, úgy pluszban érdemes utánajárni, vajon mi is okozza a problémát, ugyanis lehet, hogy autoimmun zavar (pl. Hashimoto) vagy jódhiány generálják. Autoimmun pajzsmirigy betegség jelenlétéről bizonyos autoantitestek pozitivitása ill. a pajzsmirigy ultrahang kép adhat felvilágosítást” - magyarázza dr. Borús Hajnal, az Endokrinközpont endokrinológusa.
 

Rendezze hormontermelését és érje el az álomalakot

 
A pajzsmirigy alulműködés gyógyszeresen sikeresen kezelhető- ekkor mesterségesen pótlásra kerülnek a hiányzó hormonok. Emellett érdemes lehet szelént és jódot is szednie az érintettnek, ugyanis ezen ásványi anyagok igen fontosak a megfelelő pajzsmirigy hormontermeléshez (fontos azonban, hogy autoimmun pajzsmirigy betegség esetén a plusz jód bevitele nem ajánlott, ugyanis az fokozhatja a gyulladást, az autoimmun folyamatokat – ez alól kivételt képez a várandósság időszaka, amikor megnő a jódszükséglet, s a magzat megfelelő kognitiv fejlődésének elősegítésére kell hogy a kismama jódot kapjon). A pajzsmirigy megfelelő működését gyógynövényekkel is támogathatjuk. Ilyenek például a galaj vagy az ayurvédikus gyógyászatban is használt ashwagndha.

Téma szakértője

  • Dr. Borus Hajnal

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • holisztikus szemléletű gyógyítás
    • pajzsmirigy alul- és túlműködés
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz 
    • gesztációs diabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség

     

    Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő,

Az lenne a kérdésem, hogy szedhetek-e Barátcserjét ? Pajzsmirigy alul működésre 75mg-os Letroxot szedek ,ami szépen be is állította, valamint magas az Anti-TPO: 208. Lombik programban vagyok, és olvastam, hogy a barátcserje jót tehet ilyen esetben.

Köszönöm

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Nóra!

A barátcserje valóban jó hatású lehet, ellenjavallata nincs,nyugodtan szedheti.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ügyfélközpontúság

Pontos kezdés, ügyfél központúság, segítőkézség, jó kommunikáció

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK