A pajzsmirigy betegségeivel kapcsolatban sokan hallottak már a túl- és alulműködésről, a strúmáról, de Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa azokra a rendellenességekre is felhívja a figyelmet, amelyek szintén érinthetik ezt a szervet.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
A pajzsmirigy nem gyulladásos, nem rosszindulatú megnagyobbodása normális hormontermelés mellett az úgynevezett strúma, vagy golyva. A pajzsmirigy betegségek több mint 90%-át teszi ki, a leggyakoribb endokrin megbetegedésnek mondható. Jódhiányos területeken (Alpok vidéke, Németország, kisebb mértékben Magyarország nyugati része) az előfordulás elérte a 30 %-ot. A diffúz strúma az esetek jelentős részében göbös, általában többgöbű strúmává alakul. Amióta a széleskörű jódpótlást bevezették (elsősorban a jódozott konyhasó által), az előfordulás jóval ritkább.
A pajzsmirigy alulműködés enyhe, tüneteket még nem okozó formája a látens (rejtett) hypothyreosis. Leggyakrabban autoimmun betegség (Hashimoto thyreoiditis) következményeként jelenik meg.
Az alulműködés jellegzetes tünetei:
Tüneteket még nem okozó, enyhe formája a látens (rejtett) hyperthyreosis, ezen túl klinikailag megnyilvánuló betegségnek két fő formája van:
1/ autonómia (l. a strúmánál), főleg idős korban
2/ immuneredetű pajzsmirigy túlműködés (Basedow-Graves-kór)
Fontos tudni, hogy időseknél gyakran alig mutatkoznak érzékelhető tünetek – sem alul-, sem túlműködésben.
Ez a szembetegség az esetek több mint 90 %-ában az immuneredetű pajzsmirigy túlműködéshez társul. A szemtünetek az enyhe fokozattól az igen súlyos szemelváltozásig terjedhetnek:
A tapintható pajzsmirigy göbök 7-8%-a rosszindulatú.
A daganatok az alábbi formákban jelentkezhetnek:
Súlyos betegség vagy éhezés során a pajzsmirigyműködés megváltozhat. A laboratóriumilag igazolt hormonhiány nem feltétlenül jelenti klinikailag a pajzsmirigy csökkent működését.
- A pajzsmirigy betegségek pontos kórismézése, a betegek kezelése, hosszú távú gondozása az orvos/endokrinológus feladata. Ha felvetődik pajzsmirigy betegség gyanúja, célszerű a szakorvost TSH, vagyis vérből történő hormon meghatározás eredménnyel és nyaki ultrahang lelettel felkeresni – hangsúlyozza Prof. dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Prof. Dr. Góth Miklósról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
További véleményekNagyon tetszett az Orvos türelme, segítőkészsége, szakmai hozzáértése (amennyire laikusként ezt meg lehet ítélni), profizmusa, a tanácsai, a javaslatok. Az adminisztrátorok es a nővérkék is nagyon segítőkészek kedvesek es türelmesek. Köszönöm!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.