A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.
Mindkét gyümölcs kiváló A- és C-vitamin forrás, emellett rost- és flavonoid koncentrációja is magas. A kedvező tulajdonságokról senkinek sem kell lemondania, ám figyelni kell rá, hogy ne a gyógyszerekkel egy időben fogyasszuk a gyümölcsöket – figyelmeztet prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása ugyanis több tényezőtő függ, erre Balázs professzor egy közelmúltban történt eset kapcsán hívja fel a figyelmet.
„Egy több éve jól beállított gyógyszerekkel kezelt, tünetmentes pajzsmirigy alulműködő betegemnél újra hízás, fáradékonyság, hajhullás, menzeszzavar jelentkezett. A háttérben álló okok kutatása során kiderült, hogy a hölgynél időközben allergia is kialakult, aminél a korábban bevált antihisztamin kezelés hatékonysága szintén csökkent, a szénanáthás tünetei ismét erősödtek. A beszélgetésünk során elmondta, hogy időközben orvosi tanács mellett kezdett reggelente grépfrútot és pomelot fogyasztani. Ezt követően egyértelművé vált, hogy a hatástalanná váló kezeléséket mindkét betegség esetében ez okozta.”
A jelenség magyarázata, hogy ezek a gyümölcsök jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják a citokróm enzimek működését. Ez az enzim többek között a szervezetbe kerülő idegen anyagok lebontásában játszik szerepet. A lassabb lebomlás azonban nem jelent jót, mert ezzel egyidejűleg a citokróm nem tudja ellátni másik fontos funkcióját sem, ezért csökken a gyógyszerek felszívódása. Az említett esetnél tehát csökkent a pajzsmirigy és allergia gyógyszerek felszívódása, másrészt fokozódott azok lebontása.
Senkinek sem kell kiiktatnia az étrendből a két gyümölcsöt, azonban lényeges, hogy csak 1-2 órával a gyógyszer bevételét követően fogyassza, így nem okoznak problémát – hangsúlyozza Balázs professzor. Ez igaz a pajzsmirigy gyógyszerek és az allergia elleni antihisztamin készítmények mellett a szívbetegség és maga vérnyomás esetén alkalmazott béta-blokkolók szedésére is, a grépfrút és a pomelo fogyasztása ezeknek a készítmények a hatását is befolyásolhatja.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.