A pajzsmirigy hormonjai szinte az egész test működésére komoly befolyást gyakorolnak, éppen ezért lepődnek meg sokan azon, ha az orvosuk a szerv teljes eltávolítását javasolja. Hogy ekkor mit kell tenni? A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája adott választ.
A pajzsmirigy a nyak elülső részén található, pillangóalakú szerv, melynek hormonjai (T3, T4) igen sokrétű feladatot látnak el a szervezet működésében. Mérete nőknél 18, férfiaknál 25 cm3 Elsősorban az anyagcsere folyamatokat szabályozza, de befolyást gyakorol az idegrendszer fejlődésére, az energia felhasználásra és a hőszabályozásra is. Betegségei igen gyakoriak, melyek közül a legtöbb embert a pajzsmirigy alul-és túlműködés, a göbösödés és a strúma érint.
Látható tehát, hogy igen sok folyamat szabályozásában vesznek részt a pajzsmirigy hormonjai, így amennyiben probléma adódik, úgy az igen sok tünetet vonhat maga után (testsúlyingadozás, hőháztartás zavara, menstruációs problémák, meddőség, emésztési zavarok stb.). A szerv betegségeit leggyakrabban gyógyszeres úton kezelik, ám előfordulhat, hogy a mirigy egészét el kell távolítani.
Ennek oka általában a szerven lévő göbök, strúma (pajzsmirigy megnagyobbodás), jó-és rosszindulatú daganat, ciszta, konzervatív kezelésre nem reagáló pajzsmirigy túlműködés. Hogy pontosan kinek van szüksége műtétre, azt természetesen alapos vizsgálatok (labor, képalkotó vizsgálatok, szövettan) után lehet csak megmondani.
Pajzsmirigy nélkül igen, lehet élni, ám a hormonjai nélkül nem. Szerencsére azonban a hormonokat külsőleg, gyógyszeres úton is be lehet juttatni, ezért, ha eltávolításra kerül a szerv, úgy a beteg élete végéig gyógyszeres terápiában részesül - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
A műtét természetesen kórházi benntartózkodást tesz indokolttá, ám rendszerint 48-72 óra múlva a beteg hazamehet. Fontos, hogy a paciens tartsa tisztán a sebet és pár hétig tartózkodjon a megerőltetéstől, sportolástól. Amennyiben szövődmények nem lépnek fel, kb. 2 hét után munkába lehet állni. Nagyon fontos, hogy a beteg a műtétet követően is vegyen részt rendszeres kontrollon, valamint alkalmazza az orvos által meghatározott gyógyszert az előre megbeszélt dózisban!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt | ||
|
További véleményekA szakmai hozzáértésen túl a maximális emberség, amit a Tanűr úr tanúsított irányomban igen pozitívan érintett.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.