Időről időre mindenkivel megesik, hogy nehezen alszik el, vagy sokszor felébred az éjszaka, és csak álmatlanul forgolódik. Ennek hátterében gyakran egy stresszesebb időszak áll, ám ha tartósan jelen van az alvászavar, az pajzsmirigy túlműködést is jelezhet. Dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, mikor érdemes a szerv zavarára gyanakodni.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Bár a legtöbb szó a pajzsmirigy alulműködésről esik, ám ennek ellenére sokan vannak azok, akik ennek ellenkezőjétől, pajzsmirigy túlműködéstől szenvednek. Hiszen nem csak a kevés pajzsmirigy hormon (T3, T4) okoz gondokat, hanem az is, ha túl sok termelődik belőlük. Ezen hormonok komoly hatást gyakorolnak az anyagcsere folyamatokra, így, ha magasabb a szintjük, úgy fokozott lesz az anyagcsere, ami több élettani folyamatot is befolyásol. Ez számtalan tünetben is megnyilvánulhat, lássuk a leggyakoribbakat:
Az alvászavaroknak több formájuk van, és akkor tekinthetők igazán zavarnak, amennyiben a panasz már több mint egy hónapja fennáll. Igen gyakori, amikor az éjszakai ébredések, nehéz elalvás hátterében pajzsmirigy túlműködés áll, mely miatt a szervezet fokozott üzemmódban működik.
Hogy kiderüljön, valóban pajzsmirigy túlműködés okozza a problémát, ahhoz első körben labor-és UH vizsgálatra van szükség. A vérvétel során ellenőrzésre kerül a pajzsmirigy hormonok szintje (T3, T4), az ezeket szabályozó agyalapi mirigy hormon, a TSH, (ennek alacsonyabb szintje mutatja a pajzsmirigy zavarát), valamint az Anti TPO mennyisége is (ez autoimmun gyulladásra utal). Az UH vizsgálat segít annak eldöntésében, van-e szerkezetbeli, nagyságbeli eltérés, megjelentek-e göbök, melyek okozhatnak hormontermelési zavart. Amennyiben az orvos úgy ítéli meg, indokolt lehet izotópos vizsgálat, nagyméretű göb esetén aspirációs citológia és más képalkotó vizsgálatok elvégzése is.
A pajzsmirigy túlműködést általában gyógyszeres úton eredményesen lehet kezelni, ám előfordulhat, hogy izotópos terápiára, műtétre van szükség.
Dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa hozzátette, hogy érdemes egyéb hormonzavarok után is kutatni pajzsmirigy probléma esetén, mivel az állapot gyakran más endokrin betegségekkel is együtt jár. Erre leginkább akkor van szükség, ha a normál hormonszint után is továbbra is kínozzák a beteget a panaszok.
Véleményeket Dr. Skurdenka Beatrixről itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Széna tér
Telefonszám: +36 30 141 4242
További véleményekNagyon elégedett vagyok a doktornőből áradó erő, és hozzámállással, magabiztossággal, temperamentumosságával, amellyel velem maximálisan elhitette azt, hogy tud gyógymódot a problémámra. Hitet adott. Köszönöm!
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.