PCOS is állhat a depresszió és a fásultság mögött

PCOS is állhat a depresszió és a fásultság mögött

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.09.04 09:11

A PCOS gyakori probléma, melyet főleg a fogamzókorú nőknél diagnosztizálnak. Tünetei igen szerteágazóak, és sokszor hétköznapiak, így nem mindig figyelnek fel rá. Mivel hormonális zavarról van szó, a hangulatot is befolyásolhatja, sőt, a legfrissebb tanulmányok szerint nem ritkán kiderül, hogy a depresszió és a fásultság mögött PCOS áll. A témában dr. Koppány Viktóriát, az Endokrinközpont PCOS specialistáját kérdeztük.

Online Bejelentkezés

Dr. Koppány Viktória

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Gyakran kéz a kézben jár a PCOS és a depresszió

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma, melynek során – többek között- inzulinrezisztencia és a férfi hormonok túlsúlya diagnosztizálható. Tünetei között legtöbbször az elhízás, a fokozott szőrnövekedés és a pattanásos bőr szerepel, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ez a kór nagyon sok esetben depresszióval is társul.

Ennek oka nem csupán magában a betegségben keresendő. A változások, amiket a nők testében előidéz, sajnos akár súlyos önértékelési problémákat is eredményezhet. A fogyásra való képtelenség, az állandóak megjelenő pattanások, valamint az arcot is csúfító szőrösödés ugyanis olyan mentális gödörbe taszítja a betegeket, ami csak tovább ront az állapoton- tették közzé a Columbia Egyetem tudósai, akik azt is megfigyelték, hogy a PCOS-ben szenvedő betegek közt ezért gyakrabban diagnosztizálnak depressziót.

PCOS tünetei

  • elhízás
  • fokozott szőrnövekedés
  • hajhullás
  • menstruációs zavarok
  • meddőség

Érdemes tudni, hogy a tünetek nem mindenkinél jelentkeznek, így lappangva is kialakulhat a probléma!

Jöjjön ki a gödörből, és kezeltesse problémáját

A petefészekben kialakult ciszták jelenlétét nőgyógyászati ultrahanggal vizsgálják, míg mögöttes betegségét, az inzulinrezisztenciát vérvétellel lehet kimutatni. Ekkor ugyanis a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt nem következik be tüszőrepedés, így ciszták maradhatnak hátra. A diagnózishoz szükséges vizsgálatok nem fájdalmasak, és gyorsan fényt derítenek a problémákra, így ha valamelyik kellemetlen tünetet tapasztalja magán, illetve menstruációs zavarokkal, esetleg meddőséggel küzd, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis kezeletlen esetben a probléma a depresszió mellett 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet- figyelmeztet dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont PCOS specialistája.

Maga a PCOS gyógyítása  legtöbbször gyógyszeres kúrával kezelhető, melyet rendszeres mozgás és diéta egészít ki. Sok esetben a fogamzásgátló szedése megszűnteti a tüneteket, így gyakran írják fel a panaszok enyhítésére (ám hátulütője, hogy a problémára sokszor csak akkor derül fény, amikor a nő leteszi a tablettát).

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Koppány Viktória Doktornő!
2013-ban súlyos fejlődési rendellenesség miatt 20 hetes terhességemet meg kellett szakítani. A megszakítás után pár nappal megindult a tejem, melyet gyógyszerrel elapasztottak. 2 hónap múlva vérvételen magas TSH-t (5.4)értékem lett (t3,t4 hormonom mindig normális tartományban volt.), melyet először homeopátiával (fucus vesiciolosus) sikerült normál tartományra levinni és 2014-ben 13 hetes terhesen az akkori vérvételen derült ki, hogy picit magas a TSH-m, így felkerestem Önt, nagyon kedves volt és a terhességem alatt végig szedtem az Ön által felírt Letrox 50-et (egészséges kisfiam született). Azóta szedtem a gyógyszert és nem is volt gond, háziorvos évente pajzsmirigy ultrahangra küldött (Hashimotot állapított meg a doktornő, göb nincs) Anti TPO-t nézett (ami magas volt). Az elmúlt 2 vérvételem (6-8 hetente volt) eredménye alapján a TSH-m 10-re ugrott. A háziorvos emelte az adagot Letrox 50 mg maradt, de szerdán és szombaton 100at kellett szednem. Ma jött meg a vérvételi eredmény magasabb lett 10.2 (emelt adaggal), pedig pontosan szedtem a gyógyszert, reggel éhgyomorra vízzel fél óráig nem ettem, nem ittam. Kicsit el vagyok keseredve, nem értem miért nem volt hatása. Most azt javasolta, hogy L-Thyroxint napi 100mg-ot szedjek (véleménye szerint a Letrox nem mindenkinek jó...). Az általános vérképemre a háziorvos azt mondta, hogy a májfunkcióm picit eltér (bilirubin szintem picit magas), a fehérjevérsejt számom is jelentéktelenül eltér, valamint a vércukorszintem volt egy picit alacsony. Ön szerint mi lehet a baj, miért nincs hatása a gyógyszernek? Szívesen felkeresném Önt a rendelésén.
Tisztelettel:
Palkó Kata

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kata!

Kérem, hogy nézessen prolaktin szintet és ATPO szintet is!
Várom a leletekkel, megbeszélünk mindent és levisszük a TSH-t!

Üdvözlettel:
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Távkonzultáció

Nagyon értékelem, hogy a Doktornővel tudtam telefonon is konzultálni, és nem kellett terhesen emberek közé mennem ebben a helyzetben.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK