Reverz T3- ezért lehetnek panaszai normál TSH mellett is

Reverz T3- ezért lehetnek panaszai normál TSH mellett is

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.08.13 14:42

Nagyon gyakori problémának számít, hogy valaki pajzsmirigy alulműködésre jellemző tüneteket tapasztal (menstruációs zavarok, hízás, székrekedés), ám a TSH, T3, T4 eredményei ezt nem igazolják. Ilyen esetekben célszerű ellenőriztetni az ún. reverz T3 (rT3) szintjét is. Hogy miért, azt dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa magyarázza el.

Mi is az a T3?

A T3 a pajzsmirigyhormonok egyike, mely teljes nevén trijód-tironin, míg a T4 a tetrajód- tironin (tiroxin). Mivel a T4 egy inaktív hormon, ezért jód segítségével T3-má kell alakulnia. A T3-ból jóval kevesebb kering a vérben, ráadásul rövidebb élettartamú is a T4-hez képest, ám ez az aktív hormon.

reverz t3A TSH mellett (ami a pajzsmirigy-stimuláló hormon) vérvétel során ezeknek a hormonoknak a szintjét is szokás ellenőrizni a biztosabb és pontosabb diagnózis céljából. Mind a T3 és a T4 szerepe többek között az anyagcserefolyamatok szabályozása, a növekedés, a fehérjeszintézis, idegrendszer fejlődése és működtetése, a kalcium anyagcsere szabályozása, vagyis igen sok mindenre hatással vannak a szervezet működésében- így nem csoda, hogy a pajzsmirigy hormontermelési zavarai igen változatos tünetekben jelentkezhetnek.

FT3 3.1 - 6.8 pmol/l

FT4 12 – 22 pmol/l

 

Reverz T3 szindróma

A reverz T3 (rT3) ugyanúgy a T4-ből keletkezik, csak hibásan. Az rT3 lényegében egy inaktív hormon, ám képes a T3-hoz kötődni- viszont ekkor az aktív T3 nem képes beépülni a sejtekbe, mivel az rT3 elfoglalja a T3 kötődési helyeit.

rT3, Tsh, t3Alapesetben is termelődik belőle kis mennyiség, baj akkor van, ha szintje megugrik, ha több keletkezik belőle, mint amennyi T3 van. Mivel ekkor a sejtek nem kapják meg a számukra szükséges aktív hormont, hiány alakul ki és pajzsmirigy alulműködés tünetei lépnek fel- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy az emelkedett reverz T3 esetén fontos ellenőrizni a szervezet a szelén, D-vitamin ellátottságát, tájékozódni nincsen-e inzulinrezisztencia jelen, de akár máj-és vesebetegségben is előfordulhat a probléma.

Ezért fontos a vizsgálata

A rT3 szintjét sok helyen nem vizsgálják, pedig fontos lenne, mivel könnyen megeshet, hogy a TSH, T3, T4 szintje a normál tartományon belül mozog, így ezek alapján nem lehet kijelenteni, hogy az illető pajzsmirigybeteg. Pedig, ha fény derülne a reverz T3 magas mennyiségére, úgy rá lehetne jönni arra, hogy miért is tapasztal az illető alulműködésre jellemző tüneteket (mert az aktív T3 nem képes beépülni).

Szerencsére, ha kiderül a probléma, ugyanúgy gyógyszeres terápiával (T3 hormon pótlásával) könnyen orvosolható.

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt doktorúr/nő!
Az volna a kérdésem, hogy a TSH szintje befolyásolja-e a megtermékenyülést, ha igen, akkor mekkora szint volna optimális a teherbeeséshez? A laborleleten 0,400-4,000 közötti referencia van feltüntetve, de sok olyan írást olvastam, ahol 2,5-öt adtak meg felső értékként. Nekem először 4,6 volt, 25 mikrogrammos Euthyrox mellett most 3,14 és 3,6 között van. Tulajdonképpen mennyinek kellene lennie a babához? Ha nem megfelelő ez a szint (labor szerint az, de külföldi orvosi oldalakon nem 4 a felső határ), akkor hova fordulhatok (csak magánrendelés van)?

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Krisztina!

A baba programhoz az ideáls TSH szint 1.-2,0 közti tartományban van A napi 25 ugramm Euthyrox melletti 3 körüli TSH éték még nem megfelelő. Szívesen segítünk a beállításában.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximálisan elégedett

"Ismételten maximálisan elégedett vagyok az intézet és a doktornő munkájával. Bérczy doktornő mindent elmagyaráz, a kérdéseimre érthető, pontos válaszokat kapok."  

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK