Sötét folt a bőrön- hormonzavarra is utalhat

Sötét folt a bőrön- hormonzavarra is utalhat

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.09.18 Módosítva: 2017.09.18 17:16
A bőrön megjelenő sötét foltok mellett nem lehet nyugodt szívvel elsiklani, hiszen hormonzavart is jelezhet. Az acanthosis nigricans-nak nevezett jelenség ugyanis magasabb inzulinszintre, pajzsmirigyzavarra és Addison-kórra is utalhat. A témában dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Gyanús folt a bőrön

Az acanthosis nigricans nevű bőrelváltozás olyan zavar, mely legtöbbször valamilyen más betegségekhez társul. Ekkor szürkésbarna színű, göbös elváltozások jelennek meg a nyakon, hónaljnál, mell alatt, valamint más hajlatoknál. Tapintása általában bársonyos és gyakran viszket. Esztétikailag igen zavaró lehet, ám nem csak ezért fontos szakemberhez fordulni a problémával, hanem azért is, mert sokszor hormonális rendellenességre hívja fel a figyelmet.

Inzulinrezisztencia, pajzsmirigyzavar és Cushing szindróma is okozhatja

A zavaró bőrelváltozás fennállásakor fontos, hogy az illető minél hamarabb ellenőriztesse hormon paramétereit, ugyanis az esetek többségében valamilyen endokrin probléma húzódik a jelenség hátterében.

Prediabetes, inzulinrezisztencia

Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szerint gyakran a vérben keringő túl magas inzulinszint okozza a sötét foltokat, ezért az inzulinrezisztencia, PCOS, prediabetes is okozhatja. Éppen ezért érdemes terheléses vércukor-és inzulinszint vizsgálatot végeztetni, hiszen ebből kiderülhet, van-e ilyen jellegű problémája. Ha ez bebizonyosodik, akkor a páciens mindenképp életmódváltásra szorul, hiszen a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszint csökkentéséhez. Amennyiben az orvos úgy határozza, az életmód terápiát gyógyszeres kezeléssel szükséges kiegészíteni.

Pajzsmirigy alulműködés

Érdemes tudni, hogy a prediabetes mellett okozhatja még pajzsmirigy alulműködés is a zavart. Ennek során a szerv túl kevés T3 és T4 hormont állít elő, melyre a magas TSH érték hívja fel figyelmet. Bár az állapot során megjelenhetnek a hajlatokban a sötét foltok, ám a betegség leggyakoribb tünetei közé a túlsúly, a székrekedés, a menstruációs problémák, a csökkent hidegtűrés és az alacsony pulzus tartozik. Kezelése gyógyszeres úton történik, mellyel a hiányzó hormonok kívülről pótlásra kerülnek.

Addison-kór

Az Addison-kór a mellékvese kimerülésével függ össze, és az esetek többségében autoimmun eredetű. Ekkor a normálisnál kevesebb kortizol, aldoszteron és nemi hormonok termelődnek. Tünetei közt apátia, gyengeség, hiperpigmentáció – a bőr sötét elszíneződése - a tenyereken és a hajlatokban, alacsony vérnyomás, izomgyengeség áll a leggyakrabban. A hormon meghatározás során reggel mért alacsony kortizol szint és az agyalapi mirigy által termelt jelentősen emelkedett ACTH észlelhető. A betegség kezelése a hiányzó hormonok pótlásával lehetséges.

További híreink >>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jónapot kívánok érdeklődni szeretnék hogy mikortól mondható ki az inzulinrezisztencia?
Nekem a 120 perces inzulinom :38,0
A 60perces inzulinom 55, 5
Ez mit jelent?

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Barbara!
Kérdésében szakorvos tud segíteni, akihez időpontot a https://www.endokrinkozpont.hu/munkatarsaink oldalon, vagy a +36 70 409 3141-as számon tud. Leletértékelésben sajnos ezen a felületen segíteni nem tudunk.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Polyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK