Szelén- jód mellett erre is szükségük lehet a pajzsmirigybetegeknek

Szelén- jód mellett erre is szükségük lehet a pajzsmirigybetegeknek

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2018.02.12 16:36
A szelén a jód mellett igen fontos szerepet tölt be a pajzsmirigy megfelelő működése szempontjából, így hiánya gyakran a szerv alulműködését okozza. Hogy milyen pozitív hatásai vannak a szelénnek, és hogy milyen dózisban és ideig érdemes alkalmazni, arról dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosnőjét kérdeztük.

Szelén

A szelén számos enzim alkotórésze, ráadásul kiváló antioxidáns is, így véd a káros szabadgyökök ellen, sőt, tanulmányok szerint rákmegelőző hatással is bír. Nagy mennyiségben található a vesében, ám fontos szerepe van még a máj, a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy és az ivarmirigyek normál működésében is. Mivel az említett szervek megfelelő funkcióihoz elengedhetetlen a szelén, ezért hiánya esetén ezek zavarai fordulhatnak elő, így érdemes ekkor ellenőriztetni a szintjét!

Ezeket a betegségeket segít megelőzni a szelén

  • daganatos megbetegedések
  • cukorbetegség
  • pajzsmirigyzavar
  • magas koleszterinszint
  • érszűkület
  • szív-és érrendszeri problémák
  • meddőség

Szelén és a pajzsmirigy

szelén pajzsmirigyzavarraA szelén a jód mellett a pajzsmirigy megfelelő működéséhez szükséges ásványi anyag, hiszen a pajzsmirigyhormonok termelésében és lebontásában is fontos szerepet játszik, így a mirigy alul-és túlműködése esetén érdemes a szelén hiányára gyanakodni (főleg, ha az autoimmun eredetű). Tanulmányok igazolták,  hogy a pajzsmirigy megfelelő működéséhez egy szeléntartalmú enzimre (a jodotironin 5-dejodinázra) is szükség van. Mivel hazánk nem csak jód, hanem szelénhiányos területnek számít, ezért igen sok embert érint a probléma.

Kutatások szerint már 3 hónap szelén pótlás után csökkent az ATPO szintje, mely a kóros autoimmun folyamatokat jelzi. Éppen ezért a tudósok azt javasolják, hogy a pajzsmirigybetegek ne csak a jódpótlásra fordítsanak figyelmet, hanem a szelén megfelelő bevitelére is!

Nem mindegy, ki mennyit szed

Általában 150 mikrogrammot javasolnak, ám fontos, hogy ez nincs minden esetben így, hiszen ezt befolyásolja a beteg állapota és szelén-ellátottsága. Amennyiben valaki túl nagy mennyiségben szedi, úgy az toxikus hatással bír, ezért mindig kérje ki orvosa tanácsát az adagolást illetően!

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosnője felhívja a figyelmet arra, hogy természetesen pajzsmirigyzavarok esetén a gyógyszeres terápia sem elhanyagolható, amire az esetek egy részében az érintetteknek életük végéig szükségük van. Ám ásványi anyag pótlással a dózis csökkenthető, ráadásul az esetleges tünetek is mérsékelhetők így.

További híreink>>>

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorno! Szeretném a segítségét és a tanácsát kérni! Lányom 16 éves és 1,5 éve a pajzsmirigy jobb lebenyén kb. 2cm-es csomót találtak. Voltunk citológiai vizsgálaton már 2-szer, ahol Hashimoto szindrómát , és krónikus Thyroiditítát állapítottak meg. A pajzsmirigy méretei: Jobb lebeny: 11,3 ml; a bal lebeny: 7,5 ml;
A véreredmények a kovetkezok: Enzimek: AST: 0,31, ALT: 0,24,
ALP: 1,12; Proteinek: Prokalcitonín: 0,03, C-reaktív protein: 0;
Hormonok: TSH: 0,08, Szabad Tyroxin: 14,74, Szabad Trijódtyronín: 8,22 Tyreoglobulín: 94,7, Anti-Tg: 433.1, Anti-TPO: 15,3;
A doktorno akihez járunk gyógyszert nem adott, mert alacsony a hormonszint, az Antitestek pedig magasak. A csomó amit megállapítottak fél év alatt kb. fél cm-t nott. Már másfél éve várunk és semmi sem torténik, ezért tanácstalan vagyok, hogy jól-e dontott a doktorno azzal kapcsolatban, hogy még mindig várjunk. Szeretném a tanácsát kérni, hogy On mit ajánlana! Válaszát elore is koszonom! Tisztelettel T.Ingrid!

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
Megtisztelt a bizalmával.
A leírtak alapján igen összetett a probléma, csak személyes konzultáció alapján tudok helyes terápiát beállítani.
Amennyiben lehetséges szívesen fogadom a rendelésemen, van jó megoldás.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló kezekben van az egészségem

"A doktornő végig odafigyelt rám, minden apró részletre odafigyelt, kedves volt és türelmes. A felállított kezelési terv megnyugtat, biztonságban érzem magam és hálás vagyok, mert érzem és tudom, hogy kiváló kezekben van az egészségem."

További vélemények

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK