Szemproblémákat is okozhat a pajzsmirigyzavar

Szemproblémákat is okozhat a pajzsmirigyzavar

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.11.03 09:18

A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák panaszok széles skáláját eredményezhetik, ám sokan nem gondolnak arra, hogy elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig a mirigy túl-és alulműködése igen gyakran okoz szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Online Bejelentkezés

Dr. Békési Gábor PhD

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

Legyen szó pajzsmirigy alul-vagy túlműködésről, mindkét esetben jelentkezhetnek különböző szemproblémák. Ennek pontos oka máig nem tisztázott egyértelműen, ám a tudósok valószínűsítik, hogy a pajzsmirigyen és a szem környékén ugyanolyan receptorok találhatóak, mint a pajzsmirigyben, így ha a pajzsmirigy megbetegszik, akkor annak előbb-utóbb szemtünetei is lesznek. A nemzetközi szakirodalom a jelenséget TED-nek (thyroid eye disease) nevezi- melynek során a szemgödörben lévő izmok és zsírszövetek gyulladásba kerülnek, és megduzzadhatnak, ami nem csupán látászavarral jár, de külső nyomai is lehetnek (pl. bevérzések a szemen, a szemgolyó kidülledése).

Érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben van a problémának egy aktív szakasza, amit tünetmentesség követ- éppen ezért gyakran a betegek nem kerülnek idejében a megfelelő szakemberhez.

Nem javuló szemszárazság, viszketés és szúró érzés

Pajzsmirigyzavar számos szemproblémát okozhatA szemszárazság és az ebből adódó kellemetlen problémák - pl. szúró, viszkető érzés- hátterében több minden is meghúzódhat. Gyakran a nem megfelelő szemüveg viselése, a túl sok monitornézés, környezeti ártalmak (pl. cigarettafüst) vagy allergiás reakció a kiváltó ok, ám ha a panasz még hosszú idő után sem múlik el, vagy vissza-visszatér, akkor érdemes pajzsmirigyzavarra gyanakodni - magyarázza dr. Békési Gábor, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, aki hozzátette, leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködéssel járó Basedow-kór okoz hasonló panaszokat. A pajzsmirigy alulműködése ugyanakkor szemhéj körüli duzzanathoz vezethet.

Megfelelő kezeléssel véget vethet a szemproblémáknak

Bár meglehet, igen kellemetlen tüneteket okoz a pajzsmirigyzavar, ám az esetek többségében az idejében megkezdett terápiával orvosolható a probléma. Ehhez azonban az kell, hogy a beteg ne nyugodjon bele kellemetlen tüneteibe, és mielőbb kerüljön a megfelelő szakemberhez. Ez nem csak az aktuálisan fennálló panaszok miatt fontos, hanem a szövődmények elkerülése céljából is, ugyanis kezelés nélkül könnyen károsodhat a szaruhártya és a szemben található idegek, valamint állandósulhat a kettős látás, és az egyéb látásproblémák is.

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK