Terhesség PCOS-sel?

Terhesség PCOS-sel?

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.04.29 14:20

A policisztás petefészek betegség, vagyis a PCOS sajnos napjainkban egyre inkább ismertté válik. Sok nő akkor szembesül a problémával, amikor gyereket szeretne, és a hosszas próbálkozás ellenére sem sikerül teherbe esnie. De hogy pontosan mi is ez a betegség, és hogy valóban lehetetlen-e teherbe esni azoknak a nőknek, akik benne szenvednek, azt dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS specialistájától kérdeztük.

Mi is pontosan a PCOS?

„A PCOS a nőgyógyászati vonatkozású tünetek – a petefészekben látható ciszták mellett, vagy anélkül is - az egész szervezetet érintő, a hormonrendszer eltéréseivel is járó kórkép. A PCOS komplex betegség, mely peteérési zavart és meddőséget okozhat. „

Sokan, amikor meghallják, hogy PCOS-ben szenvednek, rögtön arra gondolnak, hogy az életük gyökeresen megváltozik, hiszen nem lehet gyerekük. Ez koránt sincs így, de részletes orvosi kivizsgálás mindenképpen javasolt, majd ezután életmódváltozás is kell, de babáról nem kell feltétlenül lemondaniuk.

Teherbe lehet esni PCOS esetén is?

„A PCOS terápiája hosszú folyamat, sok esetben életmódváltással és/vagy gyógyszeres úton azonban orvosolhatóak a tünetek. A betegség szerencsére nem zárja ki a gyermekvállalást, de ehhez szükségesek az egyéni vizsgálati eredmények ismeretei is, így azt nem lehet megmondani, hogy a fogantatás milyen gyorsan következik majd be.” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS specialistája.

Tehát jó hír, hogy a terhesség nem elérhetetlen álom, de vajon vannak speciális veszélyei a magzatra, vagy a kismamára nézve?

 „A megfelelő gondozás, beállított anyagcsere és  hormonszintek, tehát megfelelő kivizsgálás és kezelés esetén normál terhesség várható. Ha az eredmények esetleg nem teszik lehetővé a spontán teherbeesést, lehetőségként még akkor is ott a mesterséges megtermékenyítés.”

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Fél éve hagytam el a fogamzásgátlót és 3 hónapja volt egy nagyobb esztétikai műtétem. Tüneteim: hajhullás (szemöldököm is hullik), pattanások, pecsételő vérzés menzesz előtt. Vérvételem rendben, hormonális vérvétel rendben, pajzsmirigy rendben. Viszont nőgyógyászati ultrahangon "PCO szerű petefészekképek láthatóak". Csökkentett szénhidrát tartalmú diétát javasoltak. Voltam endokrinológusnál is, abszolút nem mondott semmit, szerinte diétáznom se kéne.

Tanácstalan vagyok mit kéne tennem. Köszönettel.

Kedves Klaudia!

Ebben az esetben azt ajánlom, hogy egy endokrinológus szakorvossal konzultáljon, a meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban.
Valamint így szükség esetén célzottan, személyre szabottan tudja az esetleges vizsgálatokat javasolni.

Szívesen ajánlok több szakorvost is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-431-97-28.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mostantól biztos kezekben vagyok

Először nem akartam elhinni, hogy 20 perc mindenre elég lehet, de tévedtem! A Doktornő pontosságának, precizitásának és nagy szakértelmének köszönhetően tényleg mindenre választ kaptam 20 perc alatt és úgy távozhattam, hogy mostantól biztos kezekben vagyok. Köszönöm!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK