Igen elterjedt tévhit, hogy a pajzsmirigyzavarok - legyen szó alul vagy túlműködésről- kellemetlen tünetekkel járnak, ezért bizonyára tudna róla az, aki hasonló problémával küzd. Való igaz, a betegség gyakran testsúlyváltozással, hajhullással, menstruációs zavarokkal, emésztési problémákkal és fáradékonyággal, esetleg túlpörgéssel jár, ám nem törvényszerű, hogy minden esetben jelentkezzenek ezek a panaszok. Előfordulhat ugyanis, hogy csupán egy más okból végeztetett vérvétel esetén szembesül pajzsmirigy betegséggel az illető, de könnyű összetéveszteni más állapotokkal is (pl. klimax).
Mivel több pajzsmirigyzavar kialakulásában nagy szerepet játszik a jódhiány, ezért sokan úgy gondolják, hogy a plusz jód bevitelével csak hozzájárulnak pajzsmirigyük egészségéhez. Pedig fontos tudni, hogy vannak olyan állapotok, amikor pont a plusz jód fogyasztása járul hozzá betegségük súlyosbodásához. És ez nem csupán a pajzsmirigy túlműködésre értendő, hiszen lehet, hogy Hashimoto betegség esetén is csak károkat okoz, mivel a túl sok jód fokozza a kóros autoimmun folyamatokat. Hogy megtudja, hasznos-e önnek a plusz jód bevitele, arról kérdezze meg orvosát!
Terhesség során a legtöbb gyógyszert érdemes kerülni, nehogy áthatolva a placentán valamilyen kárt okozzon a magzatban. Azonban vannak olyan készítmények, amiket nem csak érdemes, de muszáj is szedni a várandósság alatt. Ilyenek pl. a pajzsmirigy alulműködésre való készítmények is, ugyanis nélkülük vetélés, koraszülés következhet be, ráadásul fejlődési rendellenességet is okozhat, ha nem elég jó az anya pajzsmirigy hormon ellátottsága. Ennek oka, hogy a terhesség elején a baba az anyától „veszi el” a neki szükséges pajzsmirigy hormonokat. Fontos, hogy ha a kismama pajzsmirigybeteg, akkor a terhesség során többször is ellenőriztesse a TSH, T3, T4 értékeit, mivel ahogy nő a baba, úgy egyre több hormonra van szüksége, így sok esetben változtatni kell a gyógyszer dózisán is- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, aki hozzátette, hogy a pajzsmirigy túlműködésben szenvedő, terhes nőt is gyógyszeresen kezelni kell!
Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy egyedül a TSH szintből felállítható a pontos diagnózis. Pedig csakis ebből az adatból még nem szűrhető le teljes értékű következtetés. Ennek oka egyrészt az, hogy a referencia tartományt több minden befolyásolja (pl. a korral nő), másrészt figyelembe kell még venni a T4 és T3 értékeket, valamint célszerű megnézni az ATPO szintjét is, melynek emelkedése gyulladásokra, autoimmun folyamatokra utalhat.
Mivel a pajzsmirigyzavarok gyakran testsúlyváltozásokkal járnak, ezért sokan abban a tévhitben ringatják magukat, hogy ha elkezdik szedni a gyógyszert, akkor csak úgy olvadnak majd le róluk a plusz kilók (alulműködés esetén). Pedig egyedül a készítmény még nem fog álomalakot varázsolni senkinek, hanem úgy segít a fogyásban, hogy helyrebillenti az anyagcserét. A túlsúly leadását tehát lehetővé teszi, ám hogy ez be is következzen, egészséges étkezésre és rendszeres testmozgásra van szükség. A pajzsmirigy túlműködés esetén jelentkező fogyást a megfelelő gyógyszeres kezelés megállítja.
További vélemények"A Tanár úr magas szakmai felkészültsége, tapasztalati tudása azonnal megnyilvánult- nagyon tetszett a kedvessége, udvariassága, s mert nagyon feszült voltam, jólestek megnyugtató szavai. Először jártam nála, szakmai önéletrajza alapján választottam Őt, de nem bántam meg. Szívből ajánlom mindenkinek."
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.