Ha kellemetlen tünettel szembesül valaki, akkor gyakran már maga a panasz sejteti, hogy milyen szervünk lett beteg. A pajzsmirigyzavarok azonban olyan tüneteket produkálhatnak, melyekből az illető nem is gondolná, hogy ennek az apró szervnek a hibás működése okozza a problémát. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája összeszedett néhány ilyen panaszt.
A fájó, zsibbadó csukló rendszerint csukló-alagút szindrómára utal. A panasz általában éjjel jelentkezik, valamint sok betegnek a kézfej, ujjak finom mozgása is nehézkessé válik (pl. Írás, gépelés, ruhák begombolása stb.) Hátterében az áll, hogy bizonyos anyagok felhalmozódnak az itt lévő szövetekben, így az idegek feszülés alá kerülnek. A problémát a kéz megerőltetésén és reumás betegségeken kívül gyakran pajzsmirigy alulműködés okozza, így, ha a beteg ilyesmit tapasztal, mindenképp nézesse meg TSH, T3 és T4 értékeit, hiszen ha pajzsmirigyzavart diagnosztizálnak, azt gyógyszeres úton kezelni kell!
Igen zavaró tünet lehet a sárgásan elszíneződött tenyér is, és sokan nem is gondolnak arra, hogy bizony pajzsmirigyzavar jele is lehet. Hashimoto betegség esetén ugyanis a béta-karotin nem képes A-vitaminná alakulni, így az felhalmozódik a szervezetben. Mivel a béta-karotin a felelős az ételek sárga színéért, így nem csoda, ha túl sok van belőle, úgy az a bőrt is sárgás árnyalatúvá teszi.
Az arc karakterét nagyban befolyásolja a szemöldök, így igencsak feltűnő, amikor az kisebb-nagyobb mértékben megritkul. Ezt legtöbben az idő múlására vagy a helytelen szemöldökszedésre fogják, és szemöldökceruzával, illetve sminktetoválással próbálnak javítani a helyzeten. Mivel igencsak zavaró a ritkuló szemöldök, ezért ezeket a tüneti megoldásokat nem is kell elvetni, ám érdemes lenne megvizsgáltatni pajzsirigy funkcióit, mivel könnyen lehet, hogy a szerv alulműködése okozza a problémát.
A horkolás komoly betegség, az alvási apnoe tünete is lehet, így fontos, hogy komolyan vegyük, egyrészt a lehetséges szövődményei miatt (pl. hipertónia), másrészt azért, mert betegséget jelezhet. A pajzsmirigy alulműködés okozta elhízás miatt ugyanis szűkül a levegő járata, ráadásul a megnagyobbodott pajzsmirigy, illetve a nagyobb göbök is horkoláshoz vezethetnek- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
A pajzsmirigyzavarokat az alapján kell kezelni, hogy annak pontosan milyen formája áll fenn. Ennek eldöntéséhez a laborvizsgálaton túl ultrahangra van szükség (esetleg még más képalkotó vizsgálatokra, aspirációs citológiára). Legtöbbször gyógyszeres terápia indokolt, ám strúma, illetve göbök esetén műtétre is sor kerülhet. Amennyiben a pajzsmirigy hormontermelése normalizálódik, úgy a tünetek csökkennek/megszűnnek.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont+36 70 431 9728 |
További vélemények"A recepción dolgozó munkatársak szakszerűségével, kedvességével, szolgálatkészségével, segítőkészségével nagyon elégedett voltam. Dr. Békési István tanár Úr a betegségemmel kapcsolatban mindenről felvilágosított, emberségével, nyugalmával sugározta, meg fogok gyógyulni, bízzak, segíteni fog. Az általa el nem végezhető vizsgálat elvégzésére olyan helyre irányított, ahol ugyanezt éreztem mind a kiszolgáló személyzettől - akikkel először találkozik a beteg odaérkezésekor - majd a velem foglalkozó orvossal kapcsolatban is. Mind az orvosok, mind a a recepciós, mind az orvosasszisztens munkatársak tudása, készsége, embersége példaértékű. Köszönöm. Budapest, 2017. november 9."
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.