A PCOS napjaink egyik leggyakoribb meddőségi oka. Sajnos egyre több nő szenved tőle, mely nem csak a teherbeesést nehezíti meg, hanem még számos kellemetlenséggel jár, mint pl. szőrösödés, menstruációs problémák, elhízás. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szerint bár kezelése nehézkes, azonban egy friss kutatásban a tudósok még közelebb kerültek a betegség megismeréséhez, így kezeléséhez is.
A Diabetes című lapban megjelent kutatás szerint tudósok első alkalommal felfedezték, hogy egy genetikai probléma áll a PCOS és az inzulinrezisztencia hátterében. Ez azért fontos, mivel így új utak nyílhatnak meg a betegség kezelésében.
„A defektus a mikroRNS-ekben keresendő, melyek a génexpresszió szabályozásában játszanak közre. A kutatás alapján úgy tűnik, hogy a zsírsejtekben található miR- 93 nevű mikroRNS akadályozza az inzulin glükóz felhasználását, ami PCOS-hez és inzulinrezisztenciához vezethet.”- mondja Dr. Ricardo Azziz, a Georgia Regents University endokrinológusa és PCOS szakértője.
A kutatók a tanulmány során 21 PCOS-ben szenvedő nő alhasi zsírsejtjeit vizsgálták, és kivétel nélkül az összes betegnél a miR-93 túlműködését, és a GLUT4 (egy fehérje, ami a glükóz felhasználást segíti) alulműködését találták.
A GLUT4 alulműködése akkor volt a legalacsonyabb, amikor a betegnek együttesen volt PCOS-e és inzulinrezisztenciája. Érdekesség, hogy azt is megállapították, hogy még két további mikroRNS – a miR-133 and miR-223- csupán a PCOS-es résztvevőknél volt megfigyelhető. Ezzel a ténnyel tehát még közelebb kerültek a manapság oly gyakori meddőségi ok megértéséhez és kezeléséhez.
Bár a PCOS egyelőre nem gyógyítható, azonban megfelelő életmóddal és kezeléssel kordában tartható, ami azért is fontos, mert súlyos szövődményekhez vezethet, ha valaki csak legyint a problémára.
„Sajnos a PCOS szövődményei igen súlyosak is lehetnek, így mindenképp kezelést igényel. A betegség miatt felléphet fokozott szőrösödés, a cukorbetegség, sőt, magas vérnyomás kialakulásához is vezethet. Ezek a veszélyek egészen addig fenn állnak, amíg a beteg menstruál, vagyis a petefészkei működnek. A menopausa után a lehetséges kísérőbetegségeket is ugyanúgy figyelembe kell venni. Az inzulinrezisztencia vagy akár a metabolikus szindróma (anyagcserével kapcsolatos tünetegyüttes) ekkor is kezelésre szorul, nem lehet elhanyagolni."- mondja Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa és PCOS specialistája.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont |
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekIgazából nem ragadnék ki egyetlen dolgot sem. Nagyon elégedett vagyok magával a "páciens követéssel", hogy rugalmasan próbáltak igazodni az igen gyorsan változó elfoglaltsághoz, hogy készséggel segítettek először megtalálni pontosan a rendelőt, hogy kedvesen és udvariasan fogadtak, hogy Doktornő hatékonysága mellett igen kedves és felkészült, sok-sok mindent mondhatnék. Szolgáltatásuk messzemenően pozitív irányban túlmutat még a magán egészségügyi rendszeren is. Őszinte tisztelettel gratulálok hozzá!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.