Inzulinrezisztencia - Életmód kezelés

Inzulinrezisztencia - Életmód kezelés

Módosítva: 2024.08.28 20:47

Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája, mely több százezer embert érint Magyarországon. Sokan nem tudják, de az inzulinrezisztencia még egy olyan állapotot jelent, amibe be lehet avatkozni, amikor a betegség folyamatát még meg lehet fordítani. Ilyen stádiumban rendkívül fontos az életmód kezelés, mely hatásosnak bizonyult inzulinrezisztencia esetén.

Mit jelent az inzulinrezisztencia?
Hatásos lehet az életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén?
Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén I: Az étrend szerepe
Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén II: A mozgás szerepe
Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén III: A lelki egyensúly fontossága
Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén IV: Egyéb szempontok

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Endokrin Központban

  • Endokrinológiai vizsgálat
  • Képalkotó vizsgálatok
  • Szakorvosi konzultáció
  • Életmód tanácsadás
  • Kontroll vizsgálatok

Mit jelent az inzulinrezisztencia?

Az inzulinrezisztencia egy olyan állapotot jelent, amelyben a test sejtjei kevésbé érzékenyek az inzulin nevű hormonra. Valójában az inzulinrezisztencia a 2-es típusú cukorbetegség megelőző állapota, belőle alakul ki ez a krónikus, élethosszig tartó betegség. A PCOS betegségben is fellép inzulinrezisztencia a legtöbb esetben.

Az inzulin a vércukorszint szabályozásának legfőbb hormonja, az ő feladata, hogy segítse a glükóz (vércukor) felvételét a sejtekbe. A legtöbb sejt (például az izom-, zsír- vagy a májsejtek) elsődleges tápláléka a glükóz, ebből nyernek energiát a működésükhöz. Inzulin nélkül képtelenek felvenni a vércukrot és éheznek. Inzulinrezisztencia esetén viszont egy olyan különleges állapot alakul ki, amikor van ugyan kellő mennyiségű inzulin, de a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben. Az inzulin tehát nem tudja kifejteni a hatását, nem tudja bejuttatni a vércukrot a sejtekbe. Így végülis annak ellenére éheznek a sejtek, hogy van bőven táplálék, hogy a vércukorszint magas. A szervezet ezt kezdetben azzal kompenzálja, hogy nagyobb mennyiségű inzulint termel a hasnyálmirigyben. A több inzulin hatásosabban tudja csökkenteni a vércukorszintet. A hasnyálmirigy kapacitása azonban véges, egy ponton túl kimerül és kialakul a cukorbetegség.

Az inzulinrezisztencia tehát a cukorháztartás szabályozási zavarának korai, de már mérhető stádiuma. Az orális glükózterheléses vizsgálaton már ki lehet mutatni, hogy a szervezet lassabban tudja felvenni a vércukrot, vagyishogy elindult a cukorbetegség kialakulása. Rendkívül fontos volna, hogy már ilyen korán, vagyis az inzulinrezisztencia állapotában felismerjük a bajt. Az inzulinrezisztencia ugyanis még sokkal sikeresebben kezelhető (többek között az életmód kezelés segítségével), mint a cukorbetegség, valamint ilyenkor még meg tudjuk előzni a súlyos szövődmények kialakulását. A vér emelkedett inzulinszintje hosszú távon ugyanis a 2-es típusú cukorbetegség mellett szív- és érrendszeri szövődményeket, valamint metabolikus szindrómát is okozhat.

Az inzulinrezisztencia kialakulása a genetikai hajlam mellett főként életmódbeli tényezőkkel hozható összefüggésbe; például az elhízással - különösen a hasi típusú elhízással -, valamint az ülő életmóddal és a rossz táplálkozási szokásokkal. Az inzulinrezisztencia kezelésében is rendkívül fontos éppen ezért az életmód szerepe, az életmód kezelés. Általában ez az elsődleges ajánlás, de gyógyszeres kezeléssel (metmorfin) is kiegészíthető.

Kapcsolódó cikkünk

Evés után legszívesebben aludna? Lehet, hogy a kiugró inzulinszint okozza!

Mindenkivel megesik olykor, olyannyira belakmározik ebédre, hogy utána elnehezültnek, fáradtnak és energiaszegénynek érzi magát. Az esetek többségében ez csupán egy múló állapot, ám mennyiben állandósul az, hogy falatozás után csak ásítozik és szinte bárhol el tudna aludni, akkor lehet, hogy az inzulinszintjével van probléma. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját a lehetséges okokról és az inzulinrezisztencia kezeléséről kérdeztük.

Hatásos lehet az életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén?

Az életmód kezelés annyira hatásos lehet inzulinrezisztencia esetén, hogy valójában ez képezi a terápia alapját. Ahogy az előző bekezdésben is említettük, az inzulinrezisztencia kialakulásában is nagy szerepe van az életmódnak, így a kezelésében is az életmódváltás a kulcs. Jól felépített étrenddel, rendszeres testmozgással, a dohányzás elhagyásával, az alkoholfogyasztás mérséklésével és a stressz tudatos csökkentésével javítható az inzulinrezisztencia és csökkenthető a testsúly. Az életmód kezelés hosszú távon ráadásul nemcsak az inzulinrezisztencia állapotán javít, hanem az általános egészségre is kedvező hatással van. Az életmód kezelés során a dietetikus a táplálkozás személyre szabott felépítésében, a mozgásterapeuta / gyógytornász az optimális mozgásprogram kialakításában segít, míg a szakorvosok kezelik az alapbetegségeket és felügyelik a folyamatot. Az életmód kezelés hatására:

  • csökken a vércukor és a HbA1c szint
  • javul az izomsejtek inzulinérzékenysége
  • csökken a II-es típusú cukorbetegség kialakulási esélye
  • csökken a testsúly
  • csökken a koleszterinszint
  • ritkábban alakulnak ki a cukorbetegség szövődményei
  • normalizálódik a vérnyomás
  • csökken a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának rizikója
  • javul az érrendszer állapota

Az alábbiakban részletesen is bemutatjuk az életmód kezelés elemeit inzulinrezisztencia esetén.

Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén I: Az étrend szerepe

Az utóbbi években egyre több tanulmány bizonyította, hogy az étrendnek milyen hatalmas szerepe van az egészségünkben. Inzulinrezisztencia esetén is sok esetben azonosítható a helytelen étrend, ami szerepet játszhatott a betegség kialakulásában. Éppen ezért az életmód kezelés alapját képezi az étrend megreformálása. Tudatos odafigyeléssel és bizonyos változtatások bevezetésével hatalmasat léphetünk az inzulinrezisztencia terápiájában és az egészséges élet felé. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány tippet, amiket érdemes lehet megfogadni inzulinrezisztencia esetén:Inzulinrezisztencia - Életmód kezelés - Endokrin Központ

  • Csökkentse a szénhidrátok mennyiségét! A szénhidrátbevitel csökkentése segíthet az inzulinérzékenység növelésében, mivel a magas szénhidráttartalmú ételek általában gyors vércukorszint-emelkedéshez vezetnek. Ha a nap folyamán rendszeresen, és kisebb adagban fogyaszt valaki szénhidrátot, az megkönnyíti az inzulin munkáját. Az alacsony glikémiás indexű (GI) szénhidrátok fogyasztása nagy segítség inzulinrezisztencia esetén, mivel ilyen esetben lassan szabadul fel a vércukor, így az inzulin több időt kap a hatékony működésre.
  • Étkezzen többször, kisebb adagokban! A napi három főétkezés és két kisebb étkezés szintén segíthet a vércukorszint stabilizálásában.
  • Csökkentse a hozzáadott cukrok bevitelét! A hozzáadott cukrok - amelyek főként a feldolgozott élelmiszerekben találhatók - elsősorban magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot és szacharózt tartalmaznak. A magasabb fruktózbevitel pedig súlyosbíthatja az inzulinrezisztencia állapot.
  • Fogyasszon több rosttartalmú ételt! A rostok két nagy kategóriába sorolhatók - oldható és oldhatatlan rostok. Az oldható rostok táplálékul szolgálnak a bélbaktériumoknak, ami segít az inzulinérzékenység fokozásában.
  • Egyen több színes gyümölcsöt és zöldséget! Számos tanulmány megállapította, hogy a növényekben gazdag étrend fogyasztása összefügg az inzulinérzékenység javulásával. A színes gyümölcsök és zöldségek ugyanis antioxidánsokban gazdagok, az pedig antioxidánsok megkötik és semlegesítik a gyulladásért felelős szabad gyököket.
  • Próbáljon ki fűszereket és gyógynövényeket a főzéshez! A különböző gyógynövények és fűszerek (például a kurkuma, gyömbér, fahéj és a fokhagyma) ígéretes eredményeket mutattak az inzulinérzékenység növelésében. Ilyen hatása lehet, a bazsalikomnak, kapornak, köménynek, petrezselyemnek, szerecsendiónak, oregánónak és a rozmaringnak is.
  • Kerülje a transz-zsírok fogyasztását! A transz-zsírok az inzulinrezisztencia mellett számos más betegség kockázatát is növelik. Ezzel szemben viszont az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a halak és a diófélék, hozzájárulhatnak a gyulladás csökkentéséhez és az inzulinérzékenység javításához.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén II: A mozgás szerepe

Az életmód kezelés másik fontos eleme a rendszeres testmozgás. A rendszeres fizikai aktivitás ugyanis segít a cukrot az izmokba szállítani, és ott raktározni. Éppen ezért inzulinrezisztencia esetén javasolt beépíteni a mindennapokba az olyan mozgásformákat, mint a séta, futás, úszás vagy kerékpározás. A rendszeres aerob (szabad levegőn végzett) testmozgás javítja az inzulinérzékenységet. Az erőnléti edzés és az izomtömeg növelése szintén pozitívan befolyásolhatja az inzulinérzékenységet, mivel az izmok több glükózt használnak fel. Már napi fél óra testmozgással (heti 3-5 napon át végezve) is csökken az inzulinrezisztencia. Ahhoz azonban, hogy a csökkenés tartós legyén és az új szokás állandósuljon, általában legalább nyolc hétre van szükség. Az életmód kezelés tehát nagy elköteleződést igényel, de az egészség nagyfokú javulásával is kecsegtet.

Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén III: A lelki egyensúly fontossága

Az életmód kezelés harmadik pilléreként említhetjük a lelki egyensúly fontosságát. A lelkünkben zajló folyamatok sokszor nem is tudatosulnak, ám a szervezetünkben mégis változásokat indítanak el. A stresszes, leterhelt, alvászavaros életmód összefüggésbe hozható az inzulinrezisztencia kialakulásával. A stressz arra ösztönzi a szervezetet, hogy „harcolj vagy menekülj” üzemmódba kapcsoljon, ami serkenti a stresszhormonok termelődését. A stresszhormonok pedig glükózt szabadítanak fel nagy mennyiségben, vagyis folyamatos stressz esetén magas lesz a vércukorszint is. Számos tanulmány megállapította, hogy a stresszhormonok magas szintje hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához. Éppen ezért érdemes elsajátítani bizonyos relaxációs vagy mindfullnes technikákat, amik segítenek csökkenteni a stressz szintet a mindennapokban.

Életmód kezelés inzulinrezisztencia esetén IV: Egyéb szempontok

Az életmód kezelés során az egyik fő cél a testsúly, különösen a hasi zsír csökkentése. Ez ugyanis jelentősen javíthatja az inzulinrezisztencia állapotát. Az étrend megváltoztatása és a rendszeres testmozgás segít ebben, azonban érdemes lehet kitűzni egy célt, és rendszeresen felülvizsgálni a kezelőorvossal. Szükség esetén ő egyéb módszereket is javasolhat a cél eléréshez. Nagyon fontos továbbá az alvás mennyiségének és minőségének is a rendezése. Több tanulmány is összefüggést mutatott ki az elégtelen alvás és az inzulinrezisztencia között. Érdemes lehet bevezetni új alvási szokásokat odafigyelve arra, hogy legalább napi 7-8 óra jusson az alvásra és közel azonos időben feküdjön le és keljen fel az illető.

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK