Adott populációban a jódellátottság megállapításának általánosan elfogadott módszere a vizelet jódkoncentrációjának meghatározása, melynek értéke az aktuális jódbevitel függvényében napszakonként változik.
A jód a pajzsmirigy hormonjainak alkotórésze, és képződésükhöz nagy mennyiségben van rá szükség. Ha nem áll kellő mennyiségben rendelkezésre a rendszer működése felborul. Sajnos Magyarország cirka 4/5-e még mindig jódhiányos területnek számít.
Jódhiány vezethet strúma ( golyvaképződéshez), illetve a pajzsmirigy alulműködésnek oki tényezője is lehet. A felnőtt szervezet napi jódszükséglete 150 ugramm. A jód a táplálékkal és az ivóvízzel kerül be a szervezetbe és a felesleges jód a vizelettel ürül.
Magyarországona jódürítés-meghatározást kevés helyen végzik, egyik helyek egyike a Budai Endokrinközpont. Korábbi protokolok esetében, amikor nem volt lehetőség még a jód szint mérésére az alábbiak szerint következtettek jódhiányra:
A jód szint meghatározása 24 órás gyűjtött vizeletből történik, hiszen a szervezet a fel nem használt jódot így üríti ki a szervezetből.
Jód szint mérés alapján ha a vizelet jód szintje*:
*az alábbi értékek medián értékek, leboreredményei értékelésével keresse fel kezelőorvosát!
Jelentkezzen be vizsgálatunkra!
Véleményeket Dr. Molnár Jeannetteről itt olvashat >>> Rendelés típusa: Telefonszám: +36 70 431 9728Téma szakértője
Dr. Molnár Jeannette
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.