Pajzsmirigy diagnosztika

Pajzsmirigy diagnosztika

Módosítva: 2020.08.06 15:21

  

Laborparaméterek: TSH, T3, T4

pajzsmirigy labor vizsgálat, T3,T4, TSHPajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a pajzsmirigy működésének megítélésére. A hormonális rendszer működésének alapja: az agy TSH-t (tireoidea stimuláló hormont – pajzsmirigyet stimuláló hormont) termel, mely a pajzsmirigyben T3 és T4 hormonok termelését váltja ki. A szabályozás fontos része, hogy a termelődő T3 és T4 hormonok csökkentik az agy TSH termelését. Ezzel a serkentő-gátló szabályozási körrel éri el a szervezet a stabil, egyenletes hormonszint biztosítását. A szabályozási kör működéséből adódóan érthető az a tény, hogy legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére:

  • emelkedett TSH szint azt jelenti, hogy a pajzsmirigy kevés hormont termel, és emiatt az agy fokozza a TSH termelést, hogy megpróbálja megfelelő szinten serkenteni a pajzsmirigy működését
  • csökkent TSH szint pedig éppen az ellenkezőjét jelenti: túlzott mértékben termel a pajzsmirigy hormont

Az agy-pajzsmirigy tengely működésének pontosabb meghatározásához érdemes a TSH mellé T3 és T4 szinteket is nézni.

A pajzsmirigy hormonszintek a tünetek ismeretében már nagyon jó támpontot jelentenek a kezeléshez.

Laborparaméterek: TRH

Ritkán használt diagnosztikus eljárás. Lényege, hogy a hypothalamus által termelt, hipofízis TSH termelését fokozó TRH-t (tyreoidea releasing hormon) fecskendezünk be intravénásan, és mérjük az ennek hatására bekövetkező TSH szintemelkedést.

Az eredményből a pajzsmirigy autonóm, önjáró működéséről, esetleges kezelés sikerességéről tudunk tájékozódást kapni.

Laborparaméterek: pajzsmirigy ellenes antitest

A pajzsmirigy ellenes antitestek szintje autoimmun pajzsmirigy-gyulladás esetén emelkedettek. Olyan betegségeknél, amikor a szervezet saját szövete – jelen esetben a pajzsmirigy – ellen „védekezik”, indít immunválaszt, akárcsak normális esetben a betolakodó baktériumok-vírusok ellen. Autoimmun pajzsmirigy betegségek: Hashimoto thyreoiditis, M. Basedow.

Vizsgált antitestek: thyreoidális peroxidáz, thyreoglobulin és TSH-receptor ellenes antitestek.

Laborparaméterek: Adiponektin szint mérés

Az adiponektin egy protein alapú hormon, amelyet a szervezetben a zsírsejtek termelnek és a zsírok és a glukóz anyagcseréjét szabályozza. Az adiponectin befolyásolja a szervezet válaszát is az inzulinra.

Új kutatások bizonyítják, hogy az adiponektin szint jelző faktora lehet az inzulinrezisztenciának. Egyes vizsgálatok szerint az adiponektin szint mérésével is kimutatható az PCOS és cukorbetegség is.

Bővebb információt az adiponektin szint mérésről itt olvashat>>

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Jód szint mérés

A jód a pajzsmirigy hormonjainak alkotórésze, és képződésükhöz nagy mennyiségben van rá szükség. Ha nem áll kellő mennyiségben rendelkezésre a rendszer működése felborul, melynek következtében számos pajzsmirigy betegség kialakulhat. Azon pácienseknek akik betegségükre jód tartalmú gyógyszereket kapnak nagy szükségük van a jódszintjük folyamtos mérésére, hogy a gyógyszer beállítását tudják monitorzni. Erre van lehetőség a 24 órás jód szint mérés keretében, amiről itt olvashat>>

Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat

pajzsmirigy ultrahangEgyik legfontosabb vizsgálat. Pajzsmirigy megnagyobbodása, csomók tapintása esetében kötelező. Pajzsmirigy tünetek meg nem léte esetén is érdemes. Az ultrahangos képből megállapítható a pajzsmirigy mérete; a csomók nagysága, elhelyezkedése, száma; ciszták megléte; autoimmun pajzsmirigygyulladás fennállta; de Quervain thyreoiditis.

Pajzsmirigy ultrahangról bővebben itt olvashat>>

Pajzsmirigy szcintigráfia

Radioaktív, sugárzó technéciummal végzett vizsgálat. Az intravénás injekcióval bejuttatott radioaktív izotópot a működő pajzsmirigy szövet, aktivitásával arányos mértékben felveszi. A vizsgálat segítségével elkülöníthetőek a nem működő csomók (5%-ban ezek rákos daganatok), az un. autonom, azaz az agyalapi mirigy szabályozásától függetlenítődött csomók, az egyenletesen fokozott működésű M. Basedow.

Pajzsmirigy aspirációs citológia

Akkor végezzük, amennyiben a diagnózis a laborparaméterek, az ultrahang után sem 100%-osan biztos.

A vizsgálat során ultrahangvezérlés mellett vékony tűvel megszúrjuk a kérdéses pajzsmirigy csomót, szövetet, majd a tűn keresztül vákuum segítségével szövetmintát veszünk. A kinyert pajzsmirigy szövetmintát szövettani feldolgozással vizsgáljuk.

Az aspirációs citológiáról itt olvashat>>

Képalkotó eljárások: röntgen, CT, MR

Használatuk elsősorban differenciál diagnosztikai, azaz egyéb betegségek kizárása, esetleg a pajzsmirigy megnagyobbodás kiterjedtsége – szövődményeinek felderítése érdekében szükséges.

Fibrotouch

A Fibrotouch készülékkel, ultrahanghullámok segítségével gyorsan vizsgálhatjuk a máj globális állapotát, szerkezeti átépülését és zsírtartalmát. Működésekor az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése információt ad a máj rugalmasságáról és a zsírosodás mértékéről. A készülék az ultrahang elnyelődését méri a májban, amely összefügg a zsírmáj mértékével. A készülék a hasi ultrahangvizsgálathoz képest a zsírréteg vastagságáról is tájékoztatást ad. Az eredmény szövettanilag és stádiumra pontosan megmondja a zsírtartalom mennyiségét és a következményes májszerkezeti átépülést is.  A vizsgálat fájdalmatlan, néhány perc alatt szövettanilag pontos képet ad az elzsírosodott szerv állapotáról a minimális eltéréstől egészen a súlyos májzsugorig.

A Fibrotouch vizsgálatról bővebben itt olvashat >>

Kapcsolódó cikkünk

Elhagyhatom a pajzsmirigy gyógyszeremet?

Gyakran felmerül a kérdés a betegekben, hogy életük végéig szedniük kell-e pajzsmirigy gyógyszerüket, amennyiben alulműködésük van, vagy egy idő után elhagyhatják? A sokunkat érintő kérdést dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája válaszolja meg.

 

Egyéb gyakori laborparaméterek:

Az Endokrinközpontban többek között az alábbi hormon vizsgálatok elvégzését vállaljuk:

  • pajzsmirigy hormonok (T3, T4, TSH, thyreoglobulin)
  • mellékpajzsmirigy és cálcium-háztartás hormonok (parathormon, kalcitonin)
  • Anti TPO: pajzsmirigy autoimmun gyulladás ( Hashimoto thyreoiditis), kivizsgálása, nyomon követése
  • D vitamin
  • ACTH: mellékvese működés, elhízás, Cushing betegség kivizsgálás része, cortisollal együtt
  • androszténdion
  • anti-müllerian hormon
  • DHEA-szulfát
  • FSH
  • HCG: terhesség kivizsgálása, -követése, petefészek, hereműködés (esetleges daganatok) kivizsgálása
  • növekedési hormon
  • inzulin
  • kortizol
  • Calcitonin: medulláris pajzsmirigyrák kivizsgálása, nyomon követése
  • luteinizáló hormon (LH)
  • progeszteron, 17OH-progeszteron
  • prolaktin: agyalapi mirigy kivizsgálás része, emlő megnagyobbodás, emlő kóros váladékozás, - tejcsorgás kivizsgálása, PCOS kivizsgálás része, menstruációs zavarok, nehezített teherbeesés kivizsgálás része
  • ösztradiol: főleg nőkben petefészek, női ciklus kivizsgálásának része, PCOS kivizsgálás része, férfiban hereműködés, spermiumképzés zavar kivizsgálásának része
  • tesztoszteron: férfiben - here működés vizsgálatának, spermiumképzés zavarok kivizsgálásának része; nőben - petefészek működés, PCOS kivizsgálás része
  • vizelet VMA

A hormon vizsgálat helye:

  • Budai Endokrinközpont - Budapest, Lövőház utca 1-5. Mamut 2. V. emelet
  • Budai Endokrinközpont - Budapest, Ostrom u. 16.

A hormon vizsgálatra bejelentkezés:

Legkésőbb előző nap a 06 (70) 431 9728 telefonszámon.

Hormon vizsgálat - meddőségi, inzulin, pajzsmirigy és minden más, neves szakorvosokkal, várakozási idő nélkül Budapesten a Széna térnél.

Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Kollár Réka

Dr. Kollár Réka

endokrinológus, belgyógyász

Hírek

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.

További részletek
Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.

További részletek
A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK