Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves doktor No/Ur!
Esetem bonyolult es hosszu, megprobalom nagyon roviden osszefoglalni. Masfel eve nem menstrualok(11 evig szedtem Yadine fogamzasgatlot, abbahagyasa utan fel evvel szunt meg es akkoriban egy lelki tores is ert) Az elmult evben tobb hormonnal kezeltek, sikertelenul. Jelenleg naponta 50 mg tyroxine-t szedek palyzsmirigy alulmukodesre, es Zoely fogamzasgatlot 3 honapig orvosom tanacsara. Ratalaltam a maca gyoker porra, es most abban bizom, hogy termeszetes uton sikerul rendbehozni a hormonhaztartasom. Kerdesem, hogy szedhetek-e maca gyoker port mellettuk, vagy jobb lenne megvarni amig a fogamzasgatlot abbahagyom? Valaszat elore is nagyon koszonom. Udvozlettel: Andi
Kedves Andi!

Jobb lenne a tabletta elhagyása utána elkezdeni a Maca-t szedni.
Tisztelt Szakértő!

Kérem segítsen laborleleteim értelmezésében. A 3 nappal ezelőtt elvégzett vizsgálat a TSH szintem magasabb értékét mutatta ki ( 4,460 mIU/L, a ref. tart. felső értéke 4,000 ) A szabad T4 a ref. tart. belül, de közelítve a felső határát. Az ezt megelőző 6 laborvizsgálatban a TSH szintem normális volt, leszámítva egyet mely 2011. márciusában történt, az ottani emelkedés értéke 4,570 mIU/L, a szabad T4 szint normális. A legutolsó vérvételen más eltérés nincs, leszámítva a limfocita és neutrofil százalékos arányának minimális eltérését, mely egyébként minden laborleletemben feltűnik, ezekkel a szakorvosok szerint nem kell törődnöm. Kórtörténetemhez hozzátartozik, hogy idén márciusban tiszta zsírmájat diagnosztizáltak, mely után közel 30kg-ot fogytam; ennek köszönhetően a szeptemberben elvégzett vizsgálat szerint a májam már normálisnak mondható, zsír nem látható rajta, a májfunkció értékei rendben vannak. 26 éves férfi vagyok, nem dohányzom ( leszoktam 2 évvel ezelőtt ), illetve nem fogyasztok alkoholt. Mi okozhatja ezt a TSH szint emelkedést, illetve miért van több év a két mért eltérés között?
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel
Deli Krisztián
Tisztelt Betegünk!

A TSH érték emelkedése pajzsmirigy alulműködésre utal. Önnél -ha jól értem- többször volt normális értékű a TSH, mint magas. A jelenlegi érték éppen hogy a normál szint felett van. Lehet, hogy bizonyos idő elteltével egyértelműbb lesz az emelkedés. Addig időnkénti labor ellenőrzést javaslok, és ha kifejezett eltérés mutatkozik, vegye fel a kapcsolatot egy endokrinológussal.
A jelentős fogyáshoz gratulálok. Ez nem kis teljesítmény. Ilymódon a májműködése is rendeződött.

Üdvözlettel: Békési dr.
Tisztelt Doktornő/ Úr!

Érdeklődni szeretnék,hogy az Euthyrox illetve a Merckformin xr tabletta befolyásolja-e a Dienille fogamzásgátló hatékonyságát. Néhány éve kezdtem ezt a típusú fogamzásgátlót szedni,eddig mindig pontosan megjött, 2 hete azonban pajzsmirigy alulműködésre illetve inzulinrezisztenciára a fentebb említett 2 gyógyszert kezdtem szedni, de a megvonásos vérzésem most alig jelentkezett, illetve csak néhány cseppre korlátozódott az első napon,azóta viszont semmi. Emiatt megijedtem,hogy esetleg terhes lehetek,miközben minden szem fg.tablettámat bevettem. Ön szerint erre van esély,vagy esetleg a másik 2 gyógyszer miatt felborult az amúgy sem túl jó hormonháztartásom? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Gréta!
Ebben az esetben, a tapasztalt csökkent vérzés miatt két lehetőséget látok alapvetően: az egyik, ha még tovább szedi a gyógyszereket és vár még egy ciklust. A másik lehetőség, hogy felfüggeszti a gyógyszerek ( Euthyrox és Merckformin) szedését és a Dienille mellett tartja a diétát.

Dr.Koppány Viktória
Tisztelt Endokrinológusok!

A következő laboreredményeim lettek:

Tg-ab 993,9 0~115
TPOab 113,3 0~34
FT3 5,88 3,1~6,8
FT4 16,67 12~22
TSH 0,95 0,27~4,2

Mivel külföldön élek és csak évvégén jutok haza, kérem nézzék meg nekem hogy ez mit jelent.
37éves férfi vagyok, van rajtam súlyfelesleg, valamennyit tudtam fogyni de megállt a dolog. 10kg minomum meég van rajtam.

Előte is köszönöm válaszukat!!

Üdvözlettel: Gábor
Kedves Gábor!

Keressen fel egy endokrinológus szakorvost, mivel van két értéke mely eltér a referencia tartománytól. (a-tpo, a-tg)

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt DR úr! Ha a pajzsmirigy túltengés gyógyszeres kezelése 2 hónap alatt eredményes akkor ön a gyógyszeres kezelést akkor is 1-1.5 évig szükségesnek tartja? Mennyi a legkissebb napi adag? Üdvözlettel Gánicz Endre
Kedves Endre!

Mindenképpen szükséges egy bizonyos ideig szedni a gyógyszert, hogy rendesen beálljanak az eredmények a normál szintre.
Az hogy mennyi a legkisebb adag ami szedhető az aktuális gyógyszerből, akkor tudna rá válaszolni szakorvosunk,ha tudná pontosan melyik gyógyszert szedi, illetve látná a friss labor eredményeket.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!

28 éves, 29 hetes terhes vagyok.
14 hetesen elküldött a háziorvosom nagylaborra, ahol kiderült, hogy a TSH-m 4,47 (referencia érték: 0.4-4.2 között volt)
170 cm magas vagyok, akkor 55 kg voltam.

Akkor felírt nekem L-thyroxin-t, napi 25mg adagot.

28 hetesen újból elküldött akkor a labor szerint 3,43 lett az eredményem.
A háziorvosom emiatt azt tanácsolta, hogy emeljük az adagot, egyik nap szedjek 25 mg-ot, másiknak 50-et, felváltva.
Én ezt, hogy kiegyenlítődjön: az 50mg-os tablettát félbetöröm, majd az egyik felet még félbe, így kb. minden nap 33-37mg-ot veszek be egyenletesen.
A súlyom 61 kg lett.

Se álmosságot, levertséget, se erős szívdobogást, semmi egyéb eltérést nem érzek, a közérzetem rendben van, illetőleg minden orvosi leletem is.

Ön szerint jó ez a megoldás, ahogy most a legutóbbi érték szerint szedem az L-thyroxint?
Tényleg magas ez az érték számomra?

Köszönöm!

Kedves Anna!
A terhesség során emelkedik a TSH szint, ez azért van, mert az agyalapi mirigy több hormont termel ( pl. a prolaktin is, ami a mellek tejtermelését indítja be, de a TSH szint is nő).
A leírt gyógyszeradag teljesen megfelelő, nyugodtan szedje tovább.
Dr.Koppány
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Kérem sziveskedjen véleményezni az alábbi leletemet.
Fennáll-e esetemben IR, ill. pm. betegség?

Anti-TPO 0,4U/ml
TSH 3,76mIU/L
T4 8,99pmol/L
T3 5,09pmol/L
Anti-Tg 0,9U/ml
Glükóz 0 4,9mmol/L
120 5,2mmol/L
Inzulin 0 18,9mIU/L
120 59,0mIU/L

Várom mielőbbi válaszát!

Köszönettel:
Hargitai Barbara
Kedves Barbara!

Értékei rendben vannak.
Kedves Doktornő!

Több helyen is olvastam, hogy a pajzsmirigy betegségek főleg a jódhiány miatt alakulnak ki.
Mennyi az a jód mennyiség amit naponta érdemes megelőzésként naponta szedni?

Két hete jód izotópos kontrasztanyagot kaptam CT vizsgálathoz, mennyi idő mulva szedhetek jód tartalmú étrendkiegészítőt?

Válaszát előre is köszönöm
Sós Éva
Kedves Betegünk!

Bizonyos pajzsmirigy betegségek valóban gyakrabban fordulnak elő jódhiány esetében. Ugyanakkor az is ismert, hogy más megbetegedések viszont jódtúlsúly mellett jelentkeznek nagyobb számban. A magam részéről jódtartalmú étrend kiegészítő szedését nem tartom szükségesnek. Elegendő jódozott konyhasó használata. Ezt a jódtartalmú kontrasztanyag alkalmazásától függetlenül is megteheti.

Üdvözlettel: Békési dr.
Tisztelt Szakértő!

Idén év elején nagyon nehezen, sok vizsgálat után sikerült kideríteni, hogy ételintolerancia okozza a rosszulléteimet. Közel 30 ételt kell kerülnöm (pl.glutén,szója, élesztő stb.)mivel továbbra is maradtak panaszaim, így további vizsgálatokra mentem. Pajzsmirigy alul működést és inzulinrezisztenciát állapított meg az orvos kb. 4 hónappal ezelőtt. 50-es Letroxot és 500-as Meforalt írt elő. A meforalt nem kezdtem el, (félve a mellékhatásaitól) viszont kerültem a cukrot, figyeltem az étkezésemre, a letroxot szedtem. 1 hónapja kontrollon voltam, javultak a tüneteim, de nem múltak el. 75-ös letroxot kell szednem és elkezdtem a meforalt, amit 2 hétig bírtam csak, mert a mellékhatásai nagyon erősek voltak számomra.
Sajnos megint sokat vagyok gyenge, fáradt, feledékeny, szédülök, nehezen koncentrálok és a rosszullétek is gyakoriak. Kerülöm továbbra is a cukrot viszont a glutén és egyéb más "mentes" diétám miatt nehezen tudom tartani az alacsony szénhidráttartalmú diétát, mivel így is kevés dolgot ehetek.
Évek óta rendszeresen sportolok, viszont 1 éve az is csak éppen hogy megy, mivel sokszor nagyon gyenge vagyok, illetve többször rosszul leszek közben, sokat romlott a teljesítmény (meg sem közelíti a korábbit).
Mivel nem vagyok biztos az orvosom szaktudásában
szeretnék segítséget kérni Önöktől. A szigorú diétam miatt, úgy érzem elég összetett az esetem. Kihez fordulhatnék, aki tudna nekem segíteni, hogy hol lehet a probléma, mi lehet a még mindig fennálló rosszulléteim oka?

Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:
Tót Tímea
Kedves Tímea!

Sokak számára nem jó a Meforal tabletta a sok mellékhatás miatt (folyamatos rosszullét), ezért szoktak másik gyógyszert kiírni, általában Merkformint, melynek kevesebb mellékhatása van. Csak fokozatosan lehet ezeket a gyógyszereket elkezdeni szedni, 1 hétig este fél tbl, 2. héten 2x fél tbl. stb.
Dr.Koppány Viktória doktornőt tudom javasolni, aki foglalkozik pajzsmirigy betegségekkel és inzulin rezisztenciával is.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Tüneteim miatt orvoshoz fordultam.Kicsit nehézkes légzés, nyakban szoritó érzés, gombóc érzet a torokban, nehéz nyelés ami étkezés közben egyáltalán nem érezhető,tarkó tájékon mintha meg lenne keménykedve, fülbe enyhe fájdalom sugárzása, gyors pulzusszám..Éjszaka ezekből semmit nem érzek jól alszok, felébredés után kb. 1 órával kezdődnek ezek a tünetek.Elküldött laborba, nézetett TSH-t is.Minden eredmény jó.Így csak Concor tablettát irt fel.Tüneteimet semmissé vette azt mondta idegi alapon van.Ön szerint mi okozhatja a tüneteimet és hová fordulhatok beutaló nélkül hogy ez kiderüljön?Előre is köszönöm válaszát.
Kedves Katalin!

Pajzsmirigy kivizsgálás szempontjából szokták kérni az A-TPO, A-Tg, T3, T4 vizsgálatát is, a TSH mellett.A nehéz légzést és szorító, fulladó érzést okozhatja a pajzsmirigy gyulladása.
Intézményünkbe nem szükséges beutaló és a vérvételt is elvégezzük a páciensek kérésére.

Üdvözlettel:Nagy Anett

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK