Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Nő/Úr!Kocsis Virág vagyok, 17 éves. A februártól április hónapig bezáró időszakban anorexiával küzdöttem, amely a menzeszem elmaradásával járt. Azóta egészséges, kiegyensúlyozott étrendet követek napi ötszöri étkezéssel. Rendszeresen sportolok és a fizikai megterheléssel egyenes arányban igyekszem többet enni. A fogyás előtti testtömegem is visszaállt, nem hízom tovább. 2 hónap kimaradás után a menstruációm visszatért, ám jóval rövidebb ideig tart és csupán kis mennyiségű, barnás vér távozását észlelem. Ez ilyenkor normális vagy továbbra is fennálló hormonzavaros állapotra utal? Segítségét előre is köszönöm.
Kedves Érdeklődő!

Mindenképpen szükséges lenne egy hormonvizsgálat illetve egy endokrinológus szakorvos felkeresése.
Dr.Koppány Viktória drnőt tudom javasolni.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Kedves Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy pajzsmirigy alulműködés esetén szedhető-e fogamzásgátló tabletta? Igen különböző véleményeket olvastam a témában.

Köszönöm válaszát,
Szántó Alexandra
Igen, persze hogy szedhető, csak ne egy időpontban ( pl.: a pajzsmirigy gyógyszert reggel, a fogamzásgátlót este lehet bevenni).

Dr.Koppány Viktória
Kedves Szakértő!

22 éves vagyok, fogamzásgátlót szedek, érdeklődni szeretnék, hogy milyen prolaktin szint tekinthető normálisnak? (ng/l) Rendkívül stresszes életet élek, nem tudom ez mennyire befolyásolhatja.
Kedves Érdeklődő!

15 ng/l a normál szint.Stressz nem befolyásoló tényező
Tisztelt Doktor Úr! Tisztelt Doktornő!

Jelenleg külföldön élek, ezért szeretném ebben a formában a véleményét kérni.
28 éves vagyok, és 2010-ben csontritkulást állapítottak meg nálam (ásványi anyag tartalom határozottan csökkent), 1 éve abbahagytam a fogamzásgátló tabletta szedését (kb. Fél éve próbálkozom teherbe esni) és utána jöttek elő a problémák. Többszöri nőgyógyászati vizsgálat során petefészek cisztát találtak, hol kisebbet hol nagyobbat, hol a jobb oldali hol pedig a bal oldali petefészkemen. Korábban volt már pozitív tesztem, de a 4-5 héten mindig elhalt a magzat. Menzeszem rendszertelen. Mostani pajzsmirigy viszgálat szerint a T3 és T4 rendben viszont a TPO 8-szorosa a normálisnak, Hashimotot diagnosztizáltak. Ezek tudatában még mindig nem kaptam semmiféle kezelést, gyógyszert. Valóban nem kell semmiféle kezelés a fenti problémákra? Kicsit kétkedve tudom elfogadni az itteni orvosok véleményét, miszerint nem kell semmit tennem, még fiatal vagyok probálkozzunk tovább a babával, s ha egy év múlva sem jön össze, akkor menjek vissza.

Válaszát előre is köszönöm szépen!
Kedves Emma!
Feltétlenül kivizsgálást javasolok- tekintettel a korai vetélésekre teljes körű hormonális és véralvadási ( thrombophylia) irányban. A pajzsmirigy vonatkozásában ha jók a hormonok-Hashimoto ellenére- létrejöhetne a teherbeesés, lehet, hogy más ok miatt nem jön össze. A csontritkulást is ki kellene vizsgálni.

Dr.Koppány Viktória
Tisztelt Szakértő!
Szerintem régóta lehet inzulinrezisztenciám (könnyen híztam hasra), első terhességem előtt is csak úgy tudtam lefogyni, hogy kevés kenyeret, azt is csak teljes kiörlésűt, és főleg húst vagy sajtot ettem salátával, heti 3x tornáztam.
Második terhességem előtt megint híztam a hasamra, sajnos ekkor már nem diétáztam, és nem is sportoltam. Ultrahangon megállapították (nem emiatt mentem, hanem a vesémmel), hogy policisztás a petefészkem, így utólag visszagondolva más PCOS tüneteim is voltak (pattanások, szőrnövekedés, állandó éhségérzet, vércukorszintesés-remegéssel ha nem ettem, hónaljban barnás elszíneződés). Különösebben nem foglalakoztam vele, nem tudtam, hogy fontos lenne, úgy voltam. ha nem jön össze a baba, majd elmegyek orvoshoz. 4 hónapig nem jött, utána egy hónapot diétáztam saját elképzelésem szerint és rögtön összejött. A menstruációm egyébként rendben volt.
Terhesség alatt 24. héten cukorterhelés eredménye 1 órás 9,4 2 órás 8,6 lett. Ekkor 150 g szénhidrát diétát írtak elő. Betartottam, először nagyon jók lettek az eredmények, aztán romlott, voltak időnként 7-8-as 1 órás cukraim, a reggelit is le kellett vinni 20 g-ra. Folyton éhesnek éreztem magam.
Miután megszületetett a fiam nem tartottam a diétát. sőt kifejezetten sok édességet, szénhidrátot ettem, néha mértem 1-1 cukrot itthon, jó volt.
4 hónapos volt, amikor úgy éreztem nem jó a cukrom, szájszárazság hívta fel rá a figyelmemet, méregettem és evések után többször 8-10 körül volt. Azóta diétázom, kb. 2,5 hónapja, 150 g szénhidrátot eszek. Nagyon kevésnek érzem, sokszor éhes vagyok. Fogytam 5 kg-ot, 170 cm és 57 kg vagyok jelenleg, de a hasamon még mindig van zsír. Voltam laborban vércukor miatt, 1 zsemle, és 2 dl tej után 8,6 lett az egyórás cukrom. Ha kicsit többet eszek a diétában előírtnál könnyen 7 fölé megy a cukrom. Vagy ha uzsonnára csak gyümölcsöt eszek, akkor is. Még azt is észrevettem, hogy lassabban tér vissza az eredeti szintre a cukrom, mint pl terhesség alatt. Éhomi értékem mindig 5 alatt voltak, vannak.
Kisfiamat szoptatom, a menstruációm még nem jött meg. Azt javasolták a diabetológián, hogy terheléses cukrot csak szoptatás után nézessek.
Kérdéseim a következők lennének:
- ez már cukorbetegség vagy még csak csökkent glükóztolerancia? és visszafordítható-e?
- miért nem javulnak az értékeim? lehetséges, hogy más szénhidrátelosztással vagy mennyiséggel(jelenleg 25-20-45-20-30-10) javulnának az értékek
- hallottam olyanról akinek diéta elkezdése után romlottak az értékei, az mitől lehet? (már én is elgondolkodtam, hogy esetleg az sem jó, hogy sokszor éhesnek érzem magam)
- a 8,6 2 órás cukor 24. héten nekem nem tűnik olyan vészes terheléses értéknek. miért maradt meg mégis szülés után? várható, hogy szoptatás után vagy valaha elmúlik?
Válaszait előre is nagyon köszönöm.
Kedves Adrienn!
Javasolom diabetológus felkeresését- nálunk Dr. Bíbok György például, mert lehet, hogy a diétán módosítani kell, esetlegesen gyógyszeres kezelés is szükséges lehet!

Dr.Koppány Viktória
Tisztelt szakértő!
23 éves vagyok.
A következő problémával fordulnék Önhöz:
A véreredményem több alkalommal rossz volt, ezeket leírnám:

Január 9.
Neutrophil : 36,3
Lymphocita : 51,8
vvt sz.: 4,01

Március 12.
vvt sz.: 3,88
Hematokrit : 0,344

Május 13.
Lymphocita : 41
Klorid : 97
Ferritin : 16,9
TSHU: 8,541
Ft 3 meghat.: 8,82

Voltam gyomortükrözésen ott mindent rendben találtak.

Ma voltam endokrinológusnál.
Fizikális vizsgálat történt.
A Doktor Úr letrox 50 mg gyógyszert írt fel amiből napi 1/2 szemet kell reggel beszednem.

Az 5 hónap alatt a Lymphocita a vvt szám a hematokrit és a neutrophil értékek rosszak voltak.
Kérdésem az lenne, hogy Ön szerint mi lehet az oka, milyen további kivizsgálást javasol?
Összefüggésben lehet a pajzsmirigy betegségemmel?
És még egy fontos kérdés 1 éven belül szeretnénk gyermeket, Ön szerint teherbe tudok-e esni, vagy ez egy kicsit bonyolultabb lesz? Esetleg előfordulhat, hogy ez miatt nem lehet gyermekem?:(
Tudom nagyon sokat és sokfélét kérdezek, de nagyon aggasztanak ezek a dolgok.
Kérem segítsen válaszával!
Megtisztelőválaszát előre is köszönöm : Petra
Kedves Petra!
A Letrox szedésével teljesen egyetértek.
A vérképe vérszegénységet mutat, melyet közvetlenül nem hozok összefüggésbe a pajzsmiriggyel.
Vas szintet kellene nézni a vérképben és ha alacsony, akkor szedni vasat.
Kérem beszélje meg a háziorvosával!
Dr.Koppány Viktória
Kedves Dr.nő/úr!
Én egy 20 éves lány vagyok,10 éves koromban derült ki hogy petefészek cisztám van. 2 éve hogy policisztas szindromam és inzulinrezisztenciám. Körülbelül 8 orvosnál jártam, de sajnos nem tesznek semmit csak gyógyszerekkel tömnek,de semmi változás. 20 kg-t híztam hirtelen 2 hónap alatt. Kérdésem az lenne hogy merre menjek? Ki tudnak neked ebben segíteni?
Előre is köszönöm válaszát!
Fogas Enikő Marianna
Kedves Enikő!

Dr.Koppány Viktóia drnő tudna segíteni a problémája alapján.Kedden és csütörtökön rendel 14-19-ig illetve minden második hétfőn 15:40-19:00 óráig a Mammut II. 5.emeletén.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Úr!

2014. novemberében született meg kislányom. Januárban a TSH-m 2,060 volt, májusban 3,440. Április környékén kezdtem kicsit rosszul érezni magam: folyton fájnak az izületeim, mint aki minden porcikáját elfeküdte, állandó székelési problémáim vannak (nagyon nehezen nagy darabokat ürítek), hangulatingadozásaim vannak, hullik a hajam (bár az talán már nem annyira). Lehet ez szülés utáni pajzsmirigy gyulladás? Édesanyámnak is és nagymamámnak is pajzsmirigy problémája van, tehát hajlamos lehetek rá. Sajnos március-április környékén kezdtem szedni egy terhesvitamint, hogy a folsav tartalma miatt jobb legyen a vasam, de később kiderült számomra, hogy jódot is tartalmaz, ezért leálltam vele májusban. Okozhatta ez a problémát? Van esély, hogy rendeződnek az értékeim, ha kerülöm a jódot? Előtte mindig jó volt a TSH-m, legutóbb a 12. terhességi héten nézték, akkor 1,130 volt. Utána érdekes módon, a terhesség alatt nem nézték. Milyen időközönként érdemes megnézettetni a TSH-t és mikortól érdemes szakorvoshoz fordulni? Még szoptatok. Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Dóra!
Érdemes megnézni most a következőket a panaszok miatt: TSH, vas.
Ha bármelyikkel probléma van- (szoptatás alatt is lehet!), akkor kezelni kell!
Várom a leleteket.
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr.
Kedves Doktor Nő/Úr!
Most voltam pajzsmirigy ultrahangon, a leletem
a jobb lebenyben számos göböt mutat a legnagyobb elkülöníthető kb 4 cm, a balba egy kisebb göb van. Anyi mindent olvastam ezzel kapcsolatban ezért a kérdésem az lenne ezt műteni kell vagy esetleg diétával is gyógyítható? Félek a műtéttől, ha hozzányulnak elrákosodik. Kérem segítségét.

Köszönettel: Fülöp Katalin
Tisztelt Katalin!

Köszönöm megtisztelő bizalmát.Ön sok információt leírt és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdése világos és érthető, de a legnagyobb sajnálatomra a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak a birtokában vannak "validálják" az eredményeket.
Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet,kórtörténetet, labor és ultrahang eredményeket egyben értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.

Üdvözlettel:Dr.Németh Attila
Tisztelt Dr.Úr/Nő.

Babát szeretnénk a párommal , de már több mint egy éve nem sikerül.
Voltam vérvételen , ahol TSH -t és Prolaktint néztek.

TSH: 2,950 mE/l
Prolaktin : 101,0 mE/l

Az interneten azt olvastam , hogy a teherbeeséshez a TSH-nak 1-2 között kell lennie , illetve a prolaktinnak 15-nek kell lennie.
Tudom, hogy sok mindent irnak az interneten , ezért is szeretném megkérdezni , hogy talán ez lehet az oka , hogy nem sikerül baba?
Ha igen , milyen gyógyszert javasol?

Tisztelettel: Szilvi
Kedves Szilvia!
ezek jó leletek, emiatt nincs akadálya a teherbeesésnek.
További kivizsgálást javasolok: ha rendes, szabályos a ciklusa, akkor a 21. nap ( 1. nap, amikor megjön a menstruáció) progeszteron, prolaktin, vércukor, inzulin mérés ( éhgyomorra, reggel).
Leleteket várom!
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr.

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK