Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!

Háziorvosom beutalt laborba a pajzsmirigyem miatt, mert ahogy elől megvizsgálta a nyakamat azt mondta, hogy vastagnak tűnik. A vérvizsgálati eredményem szerint: a TSH: 2,780, amire azt mondta a háziorvos, hogy ez teljesen normális, de azért beutalna egy nyaki ultrahangra. (T3,T4-et nem mértek.)
( 21 éves, 160cm, 68kg vagyok). Azt tudni kell rólam, hogy kiskoromtól kezdve, mindig volt rajtam súlyfelesleg, az utóbbi időben még 6 kg-t híztam, pedig ugyanúgy táplálkozom mint eddig és heti 2x3 órában zumbára is járok. A fáradékonyság is jellemző rám illetve a hideg bőr, de ezek szintén eddig is jellemzőek voltak rám, nem mostanában alakultak ki.
Olyan kérdésem lenne, hogyha a TSH-m rendben van, akkor mindenképp ajánlott elmenni nyaki ultrahang vizsgálatra illet, ha a TSH-m rendben van, attól még lehet, hogy probléma van a pajzsmirigyemmel?

Előre is köszönöm válaszát!

Kedves Tímea!

Sajnos önmagában a TSH nem tekinthető diagnosztikus értékűnek a pajzsmirigy betegségek szempontjából. Az ultrahang vizsgálat elvégzése mindenképpen javasolt normál laborértékek mellett is, az esetleges göbök kimutatása vagy a pajzsmirigy gyulladásának megállapítása miatt.

Jó napot kívánok. Érdeklődnék hogy mennyibe kerül egy rádió frekvenciás abláziós strúma műtét? Köszönöm válaszát
Kedves Suri Zsoltné!

A rádofrekvenciás ablaciós műtét, helyileg nem az Endokrin Központban történik. Balázs Csaba professzor Úr mint endokrinológushoz tud hozzánk bejelentkezni, az műtétet megelőző Endokrinológiai kivizsgálásra. Az eljárás költségéről a Premier Med központban tudnak Önnek pontos tájékoztatást adni , ahol a beavatkozás is történik.
Szeretnék táplálkozási tanácsot kérni! Gyomorszájsérv, reflux, laktozérzékenység, glutén érzékenységet és hisztamin intolarenciát diagnosztizáltak! Minden felfuj bármit eszem és állando levegötöl böfögöm. Zöldségek közül keveset birok, rizs az egyetlen ami ehetö. Kéérek szépen tanácsot! Köszönöm szépen
Kedves Edit!

A leírt panaszokkal kapcsolatos helyes táplálkozás kialakításban Dietetikus tud Önnek személyre szabottan tanácsot adni. Aki figyelembe veszi az étrend kialakításánál az Ön életkorát, betegségeit, életvitelét is. Központunkban Szarka Dorottya dietetikust javaslom Önnek akihez tud időpontot foglalni Online vagy a +3670/6212443 telefonszámon.

Üdvözlettel:
Plósz Jennifer
Üdvözletem. Szeretném kérdezni, IR-es vagyok lehet e fogyasztani 100%-os arónia levet, és ha igen, mikor. Nem tudom, hogy lassúnak vagy gyors felszívódású szénhidrátnak számít. Köszönöm szépen válaszát
Kedves Márta

Ahogy a gyümölcslevek, préslevek, a fekete berkenye lé/arónialé is gyors felszívódású szénhidrátnak számít.
Ha önmagában szeretné fogyasztani, azt javaslom, 50 percet meghaladó sporttevékenység után közvetlenül fogyasszon 1,5-2 dl-t, vagy 60 percet meghaladó sporttevékenység közben 0,5-1 dl-t.
Egyébként a mindennapokba illesztve én hígított formában javaslom: 0,5 dl arónialevet 3 dl-re hígítva ebéd vagy lassú felszívódású szénhidrátot is (pl. kisebb szendvicset, korpás kekszet vagy kis adag zabkását) tartalmazó uzsonna mellé.

Szép napot,
Szarka Dorottya dietetikus
Üdvözlöm!
Abban szeretném a segítségét kérni, hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén szabad e glutént fogyasztani? Sokan azt tanácsolták, hogy ne egyek. Már össze vagyok zavarodva, hogx most lehet vagy sem.
2018. Január óta Syntroxine 25 mikrogrammot szedek, de a mostani tsh eredményem rosszabb lett mint fél évvel ezelőtt.
Az anti tpo értékem 1300 feletti.
A glutén valóban tilos autoimmun betegeknek?
Segítségét előre is köszönöm!
Üdv
Melinda
Az autóimmun kórképeknek több típusa is ismeretes; ezek közé tartozik az autoimmun eredetű Graves-Basedow kór és Hashimoto-kór pajzsmirigy-betegségek is. Egy másik közismert autoimmun eredetű betegség a cöliákia (ismertebb nevén lisztérzékenység) is, mikor élethosszig tartó gluténmentes diétát kell követnie az érintettnek.
Az autoimmun betegségekben közös, hogy ilyenkor a szervezet saját sejtjeit idegennek véli, így saját magát támadja meg. Ennek következménye, hogy az adott szerv, szervrendszer nem fog megfelelően működni és jelentkeznek a betegség tünetei, illetve számos szövődmény.
Gyakori, hogy az autoimmun kórképek halmozódnak, ezért ha autoimmun pajzsmirigy-betegség fennállása mellett úgy érzi, gluténfogyasztás után panaszai vannak, érdemes kivizsgáltatni a lisztérzékenységet!
Számos kutatás vizsgálta, hatásos-e a glutén elhagyása pajzsmirigy problémák esetén, de nincsen egyértelmű bizonyíték rá, hogy előnyökkel jár a „mentes” étrend.
Ha az autoimmun pajzsmirigy-betegségre vonatkozó étrendi szabályok betartása mellett sem javulnak az értékei, azt javaslom, végeztesse el a cöliákia-szűrést. Az eredmények függvényében el lehet gondolkodni a gluténmentes étrenden.

Szép napot,
Szarka Dorottya dietetikus 
Jó Reggelt. Szeretném megkérdezni ,hogy mellék pajzsmirigy műtét után ,milyen megkötések van és mennyi ideig.? Fizikai munka,utazás,úszás stb. Válaszát köszönöm előre is. Mari
Kedves Betegünk!

A műtét után meg kell várni, amíg a seb teljesen begyógyul. Utána sportolhat, és nincs különösebb megkötés. A kálcium és a parathormon (PTH) szint ellenőrzése szükséges, de ezt kezelő orvosa nyilván elvégzi.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor Nő, Doktor Úr,

2007-ben diagnosztizáltak nálam Basedow kórt, ami végett 2015-ben szükségesség vált (orvosom szerint) az izotóp kezelés. Ezt követően 6 havonta változtatni kell a gyógyszer adagomat, állandósultak a rosszul léteim, alvás zavaraim,és sajnos a testsúlyom is sokat növekedett, hiába a diéta és a testmozgás. Az lenne a kérdésem hogy ez normális, hogy 3 év alatt nem állt be a pajzsmirigy működésem? Már nagyon el vagyok keseredve!
Köszönöm
Kedves Betegünk!

Az izotóp kezelést követően gyakran alakul ki pajzsmirigy alulműködés. Ezt hormon pótlással kezeljük. A szükséges dózis beállítása időigényes, és türelmet kíván. Az orvossal való megfelelő együttműködés meghozza majd a gyümölcsét.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt dr úr /dr nő!
Pajzsmirigy túlműködésem van én nem vagyok voltam gyogyszer szedő!metothyrin reggel este szedem azt nem értem reggel mért éhgyomorra este meg étkezés után 1 órával kell ennem ! Utánna ehetek !? Esetleg ha elfelejtem bevenni reggel pótolhatm ha égyomorra elfelejtem?! Nem baj ha ettem és utánna eszem meg?!Hány óra kell a kettő között?! Másik kérdésem az lenne hogy ihatom e alkoholt mellette?! (Születésnapom lesz ezért kérdem) választ előre köszönöm!
Kedves Betegünk!

Leghelyesebb ha a Metothyrint mindig éhgyomorra veszi be. Utána egy óra elteltével étkezhet. Az alkohol nem ellenjavallt, tehát a születésnapján ihat szeszes italt.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Koppány Viktória Doktornő!
Nem a saját,hanem a 19 éves lány unokám prblémájával fordulnék Önhöz.
Neki a legsúlyosabb PCO-ja van. Szőrös test az arc is és mellei sem alakultak ki.
Szeretném megtudni,hogy vállalná e a kezelését és,hogy reménykedhetünk e valamilyen javulásban.
Mária
Kedves Mária!

Fontos lenne látni a hormonszinteket az unokájánál és tudni milyen kezelést kap jelenleg.
Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Tisztelt doktor Úr!
Szevezetem jódellátotottságára lennék kíváncsi. A vérszérumból, vagy a vizeletből történő vizsgálatot javasolja-e?
Üdv.:László
Kedves László!

Napjainkban a jódszint meghatározás gyakrabban történik vizeletből mint, vérszérumból. A vizsgálthoz 24 órás gyűjtött vizeletre van szükség.

Üdvözlettel:
Plósz Jennifer
asszisztens

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK