Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!
Ne haragudjon, de első körben így kérdeznék Öntől, hogy jogos-e az aggódásom.
Túl vagyok 2 sikertelen lombikprogramon, ez 3 éve történt. Valójában minden hónapban van tüszőérésem, sajnos nem tudok várandós lenni természetes úton. (úgy tűnik).
Közben kiderült, hogy a vérem heterozigóta (Leiden mutáció). Múlt héten a laboreredményem kimutatta, hogy Thyreo.-perox elleni AT: 285,2 IU/ml magas, a Thyreoglobulin AAT: 7,79 IU/ml, a prolaktin hormonom 832. (erre 15 évig szedtem gyógyszert, kb. 7 évig nem kellett) A mai nap folyamán az orvosom egy meddőségi klinikán már ebben a hónapban javasolta a 3. lombikprogram kezdését.
A kérdésem: Nem ad okot aggodalomra a Thyreo-perox AT magas adat? Nem kellene kivizsgálni? 3 hét alatt lemegy alacsony értékre a prolaktin hormonszintem és van esély egy sikeres beültetésre?
Ezek az adatok teljesen friss eredmények, viszont úgy érzem, hogy ezeknek érdemes lenne utána járnom. (A TSH, FT3, FT4, TSH receptor elleni AT teljesen normális. Ezeknek én jártam utána.)
Véleménye szerint ki kell ezt vizsgálnom mielőtt elkezdem 3 hét múlva a lombikprogramot?
Várom szíves válaszát, köszönettel!
Orsolya
Kedves Betegünk!

A Thyreo-peroxidase antitest magasabb volta önmagában nem jelent problémát, ha a TSH, T3, T4 normálisak. A prolactin magas szintje mióta ismert? Készült MR vizsgálat az agyalapi mirigyről? Ha nem, akkor először ezt kell tisztázni, mielőtt a lombik program megkezdődik. A magas prolactin szint miatt adott gyógyszert a terhesség létrejötte után el kell hagyni.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Dr Nő! Dr Úr!

A következő kérdésem lennei:

Radiojód I131 kapszulás kezelések általában mennyi idő után szokták "megszüntetni"
a pajzsmirigyben található forró göb működését. Nem arra gondolok, hogy mikorra áll helyre a TSH és a többi.
Magára a göb elpusztulására és így működésének megszűnésére gondolok. Lehet ezt nagyjából tudni?

Előre is köszönöm a választ!

Kedves Betegünk!

A radiojód kezelést követően általában egy-két hónap alatt sikerül a forró göböt megszüntetni. Egy-egy esetben azonban szükség lehet a kezelés megismétlésére is.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Mozgásterapeuta!

Mozgással kapcsolatos kérdésben kérnék segítséget. Mindenfélét olvasok, hogy étkezés előtt, étkezés után kell mozogni, kardió és erősítő edzés is kell legyen benne. Hogy érdemes elkezdeni mozogni inzulinrezisztensként? Köszönöm!
Kedves Nikolett!

A nemzetközi szakmai ajánlások szerint hetente 150 perc közepes intenzitású kardiomozgás, és 2x30 perc izomerősítő mozgás ajánlott. Cukorbetegeknek, inzulinrezisztensek érdemes legalább minden másnapra elosztani mindezt, mivel az edzés jótékony hatásai a cukor-anyagcserére akár 48 óráig is eltarthatnak. Célszerű az edzéseket főétkezések előtt megtartani, de 1-2 órával előtte érdemes kevés szénhidrátot bevinni a hipoglikémia elkerülése céljából. Személyreszabott tanácsokért szívesen látom egyéni vagy kiscsoportos óráimon.

Üdvözlettel:
Dvorák Márton
mozgásterapeuta
Tisztelt Dvorák Márton!

Az inzulinrezisztenciám és PCOS-em végett heti többször is futok. Lehet 20 perc futás alatt szinte végig maximálishoz közel, 170-175 bpm a pulzusom? (
Köszönöm!
V. Krisztina
Kedves Kriszta!

Ez az érték mindenképpen túl magas, nem érdemes ilyen intenzíven elkezdeni a mozgást! Az ajánlott intenzitás kezdésnek a maximális pulzus 60-70%-a, ami egy mérsékelt terhelésnek felel meg, és lehetőleg ezt kell tartani legalább 30-40 percig. Az Ön esetében ez agyábból 113-132 bpm között van, ami lehet, hogy kezdésnek csak egy tempós gyaloglás, vagy kocogás. Az elején érdemes inkább az időt, távolságot, rendszerességet növelni mintsem az intenzitást, hiszen ez javítja inkább a cukor-anyagcserét és a fittséget is. Pontos meghatározáshoz mindneképpen egy személyes konzultációt ajánlok ahol személyreszabott válaszokat kaphat.

Üdvözlettel:
Dvorák Márton
mozgásterapeuta
Jó estet kívánok . Azt szeretnem megkérdezni hogy kihez forduljak hormon vizsgalatra? Szerintem valami gond van, két, három hónapig nem jön meg a menzeszem,túl felesleg is van rajtam és nem tudok fogyni egy dekát sem .A nőgyógyász szerint majd megjön .Három hónap után majd egyszer csak megjön van két hónapig aztán megint semmi . Nagyon aggasztó ez számomra de hogy nem tudom lefogyni az még jobban idegesít , 33 évesen 113 kg és 160 cm .Köszönöm szépen a válaszát . Üdvözlettel : Hajnalka .
Kedves Hajnalka!

A fent leírt tünetekkel érdemes lenne felkeresnie egy endokrinológus-nőgyógyász szakorvost, aki komplexen ki tudja vizsgálni a panaszait. Központunkban Dr. Lőrincz Ildikót tudom javasolni, akihez az alábbi telefonszámon tud időpontot egyeztetni:+36706212443

MIT TEHETEK, HA PAJZSMIRIGY ALULMŰKÖDÉSEM VAN, DE JÓDÉRZÉKENZSÉGEM IS EGYBEN ?
Kedeves Betegünk!

Gondolom, a jódérzékenység a bőrén jelentkezik, ha jóddal érintkezik. A pajzsmirigy alulműködés mindenképpen kezelendő. A kezelés úgy történik, hogy a szervezetében egyébként is jelen lévő (csak kisebb mennyiségben) pajzsmirigy hormont adagoljuk. Ha a saját pajzsmirigy hormonjának jód tartalma nem okoz problémát, akkor a szájon át bevitt hormonnal sem lesz baj.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Alulműködő pajzsmirigyem van 12éve. Mindig éhgyomora veszem be a megfelelő gyógyszer adagot.Megszeretném kérdezni,hogy lehet e áttérni esti bevételre? Indok: Erős hányinger miatt. Köszönettel! Deák Mónika
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy alulműködésre szedett gyógyszert este is beveheti, de fontos, hogy a gyógyszer bevétel éhgyomorra történjen, tehát bevétele előtt több órán át nem étkezhet. Ezért én azt tanácsolom, hogy maradjon inkább a reggeli, éhgyomorra történő bevétel. Utána még egy óráig nem kávézhat.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor Úr/Nő !

A kérdésem az lenne ,hogy pajzsmirigy alulmüködésre letrox 50 mg szedése mellett sem normalizálódik. Nincs semmilyen betegségem nem szedek gyógyszereket ,így nincs ami befolyásolná a hatást . Mi okozhatja ezt ,hogy 5 éve szedem a letroxot és mindig a mormalértéktől jóval nagyobb az eltérés .
Kedves Betegünk!

Amennyiben a napi 50 mikrogramm Letrox mellett a leletek nem megfelelőek, akkor a gyógyszer adagján kell változtatni. Ezt beszélje meg endokrinológusával!



Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Válaszadó!

Endokrinológiai tanulmányaim során találkoztam hormontermelő, és hormont nem termelő daganatokkal. Mivel erre vonatkozó adatokat sajnos nem találtam, kérdésem lenne, hogy ezek kialakulhatnak-e egymásból, tehát egy hormontermelő daganat termelése leállhat-e, illetve fordítva, egy azelőtt hormont nem termelő daganatban megkezdődhet-e az. Amennyiben igen, a változáshoz szükséges-e valamilyen konkrét kiváltó ok.

Segítségét, válaszát nagyon köszönöm,
Sára
Kedves Betegünk!

Ha egy daganat hormonálisan inaktív, akkor általában az is marad. A hormontermelő daganatok sem szokták ezt a tulajdonságot elhagyni. Persze kivételesen esetleg előfordulhat, hogy egy daganat hormon termelő képessége vagy inaktivitása megváltozhat. Ennek oka a daganatban magában van.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor nő/Doktor úr!
Hormo vizsgálatok során értékeim normálisak egyedül az anti tpo értékeim 1300.Az lenne a kérdésem hogy a kontroll vizsgálatomig ajánlanak e valami vitamin szedés~t illetve ajánlott e gluténérzékenység vizsgálat?
Tisztelettel:Balogh Emőke
Kedves Betegünk!

Amennyiben a TSH, T3, T4, tehát a pajzsmirigy hormon termelése normális, a magas ATPO nem igényel kezelést. Elképzelhető, hogy évek múlva pajzsmirigy alulműködés alakul majd ki, ezért évente TSH ellenőrzés szükséges, hogy időben észleljük az esetleges zavart.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK