Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktornő/ Doktor úr!

Kb. 7 éve kezelnek Hashimoto tireoiditisszal. 6 éven át L-thyroxin 100-asat szedtem, reggelente egyet. Kb. 2 évvel ezelőtt az aTPO szintem kezdett erősen emelkedni, a hormonszintem a gyógyszerszedés ellenére romlott, ezért 1 éve L-thyroxin 150-eset szedek. A legutóbbi októberi mérésen az aTPO értéke 7141, az ATG értéke 883 volt. A tavaszi ellenőrzés után (TSH 9,7; fT4 17)az orvosom a 3 havi ellenőrzést javasolta. A gyógyszert szedem rendesen, de aggódom, mert 29 éves nő vagyok, és lassan gyermeket szeretnék. Mit tehetek, hogy az eredményeim javuljanak? Az autoimmunitásomat hogy tudnám kikapcsolni? Nem tudom, lényeges-e, de évek óta vashiányos vérszegény vagyok, illetve kb. 2 hónapja fennáll a gyanú, hogy gluténérzékeny is. A választ előre is köszönöm. Üdvözlettel
Kedves Kérdező!

Köszönöm a bizalmát , mellyel megtisztelt. A fenti probléma komplex háttér feltérképezése, alapján lehet egy hatékonyabb, célzott terápiát beállítani.
Szívesen segítek ha a rendelésemre el tud jönni. Van esély a jó megoldásra.
Üdvözlettel,
Bérczy drnő
Kedves Doktornő!

Korai petefészek-kimerülés miatt sajnos lombikprogramban kell részt vennünk. A kivizsgálások során a nőgyógyászom 120 perces terheléses inzulinvizsgálatot is kért, melynek eredménye:
éhgyomri <2
120 perces: 16,5

Ön szerint ezek az eredmények jók e, vagy esetleg szükséges e további vizsgálat e téren, mert én úgy hallottam, hogy a terhelt érték maximum a 0 perces 5-szöröse lehet.

Illetve azt is szeretném megkérdezni, az inzulinrezisztencia emelheti e a FSH hormon szintjét, vagy okozhat e petefészek-kimerülést?

Válaszát előre is köszönöm!

Csilla
Kedves Csilla!

megtisztelt a bizalmával.
A leírtak és az inzulin alakulása : 0perc-120 perc az ötszörös értéket meghaladja.
Az Ön esetében , mivel lombik programra készül csak a teljesen személyre szabott kiértékelés , a személyes konzultáció alapján adható meg, amennyiben el tud jönni a rendelésemre szívesen fogadom.Van jó megoldás
Üdvözlettel:
Bérczy drnő
Kedves Doktornő!

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi laboreredmények alapján inzulinrezisztencia fenn áll?

Glükóz terhelés 0' 4,3 mmol/L 3,5 - 6,1
Glükóz terhelés 60' 4,6 mmol/L 3,1 - 10,5
Glükóz terhelés 120' 4,1 mmol/L 3,1 - 7,5
Inzulin 0 perces 1,2 mIU/L * 1,9 - 23,0
Inzulin terhelés 60' 18,8 mIU/L
Inzulin terhelés 120' 10,6 mIU/L
HOMA-IR 0,2

Van valami amire figyelnem kell az étkezésim során? Problémát jelent, hogy a 0 perces inzulin a határérték alatt van?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Anna
Kedves Kérdező!

A leirt eredmények alapján, valószínűsíthető, hogy Ön egy olyan étrendet tart , amelyben csekély mennyiségű a szénhidrát, gabonaféle.
Ekkor szokott az alap inzulin igen csekély lenni.
Milyen problémája van, ami miatt ezt a vizsgálatot elvégeztette?
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Kedves Doktornő!
Olyan kéréssel fordulnék Önhöz, hogy legyen szíves megnézni a vérvételem eredményét, és értékelni, ha megoldható
Sajnos nem tudok zöldágra vergődni a problémámmal, mert az egyik orvos szerint nem szükséges az inzulinomra gyógyszer, a másik szerint igen.

Az eremdényem a következő

Glucose
0 perc 4,6
60 perc 8,5
120 perc 7,9

Inzulin
0 perc 9,4
60 perc 92,3
120 perc 72,3

Sajnos évek óta nem jön a baba, sem, ráadásul miómával is műtöttek már, pajzsmirigy alulműködésem is van (erre L-Thyroxint szedek 50 mcg-ot), és két sikertelen inszeminációm is volt.
(az elmúlt hónapokban 10 kg pluszom is keletkezett)

Ön szerint ezekkel az értékekkel kell e gyógyszert szednem?


Köszönöm megtisztelő válaszát

Üdvözlettel:
Pekár Enikő
Kedves Kérdező!

A leírtak alapján a gyógyszerre szükség van, mely segíthet a baba programban.
üdvözlettel,
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő!

36 éves vagyok és harmadszorra visszatérő pajzsmirigy túlműködésem van. Első két alkalommal (5 évvel és 3 évvel ezelőtt) 1-1 éves Thyrozol szedés után a megfelelő szintre állt be a TSH és a szabad F4. A mostani értékek:
FT4 - 66,5 pmol/L,
TSH - < 0,005 uUI/mL
Mindehhez magas vérnyomás és szívritmus zavarok járnak. A ultrahang pajzsmirigy nagyobbodást mutatott ki.
Két orvosnál is jártam, két féle kezelést ajánlottak, ezért fordulok tanácsért Önhöz.

Az első verzió szerint napi 40 mg Thyrozol és 80 mg Propanolol mellett, pár hónap mulva műtétet javasoltak (teljes kivételt).

A második verzió radioaktív jód kezelést javasolt.

A kérdés az lenne, hogy Ön szerint melyik verzió lenne jobb, illetve egy esetleges radioaktív jód kezelés után mekkora az esélye a pajzsmirigy problémák kiújulásának?
A fentebb felsorolt két verzión kívül létezik esetleg egyéb kezelés, módszer a pajzsmirigy működésének helyreállítására?

Válaszát előre is köszönöm,
Diána
Kedves Diána!

Ilyen ismételt kiújulások erősen terhelik a szervezetet, a definitív ellátásra törekvés ebből a szempontból mérlegelendő.
A sebészi és a radiojód kezelés után az esetek egy részében kialakulhat alulműködés.
Alternatív terápia esetében meg lehet próbálni egy komplett a teljes életvitelt figyelembe vevő terápia összeállítása( étkezés, gyógynövények, homeopathia, a túlműködés hátterének jobb tisztázásával célzott terápia beállítása) Ehhez csak személyes konzultációval tudok segíteni.

Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt doktornő!

44 évés vagyok, másfél éve szedek 50 mikrogramm Letrox-ot a pjzsmirigy alulműködésemre. A tüneteim igen kismértékben javultak csak. Sajnos a fogyásom (kb.10kg) még drasztikus diéta ellenére sem indul be rendesen. A tünetek alapján inzulireziszetncia vizsgálatot javasoltak,ennek eredménye a következő:

TSH 1,930 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 10,45 pmol/L 7,75 - 15,21
FIGYELEM!!! Referenciatartomány változás!!!
Glükóz terhelés 0' 5,2 mmol/L 3,5 - 6,1
Glükóz terhelés 120' 5,1 mmol/L 3,1 - 7,5
Inzulin 0 perces 6,5 mIU/L 1,9 - 23,0
Inzulin terhelés 120' 35,4 mIU/L
HOMA-IR 1,5 - 4,4

Kérem segítsen értékelni az eredményt!

Köszönettel:
Krisztina
Kedves Kérdező!

A leírtak alapján sajnos nem igazán lehet megmondani , hogy van-e inzulin rezisztencia.
Igen értékes információt ad a 60 pereces érték, mely jelen esetben nem lett elvégezve.
Üdvözlettel,

Bércz ydrnő
Tisztelt Doktor Nő!
Kérdésem lenne, hogy mit befolyásol a Tireoglobulin és a Thyreoideaperoxidáz elleni antitest? Az orvosom nem igazán törődött ezzel a kérdéssel. Nemrég voltam olyan vérvételen amin ezt kimutatták. Az értékeim:
Tireoglobulin : 0,9 ng/ml - 1,4-78,0
Thyreoideaperoxidáz elleni antitest: 81 IU/ml
+ < 35
A TSH szintem jelenleg jó tartományba esett(szerintem): 1,060 uIU/ml 0,400-4,000
Ön szerint kell e aggódnom, vagy valamit tennem? A kezelőorvosomtól kérdeztem hogy mit kellene tennem hogy esetleg megelőzzem egy komolyabb baj kialakulását?Annyit mondott hogy ne napozzak, meg hogy kerüljem a jódot. Van ezen kívül más problémám is, Sclerosis Multiplexem van, Ön szerint ez mennyire lehet befolyással a pajzsmirigy problémámra? Kaptam injekciós kezelést az SM-re és onnantól kezdve kezdett kialakulni ez a pajzsmirigy dolog, viszont egyértelműen nem tudnám azt mondani hogy attól van. Vannak ilyen nem gyakori mellékhatások az injekciós gyógyszernél, Ön szerint okozhatta ez? mert a doktorom annyit mondott erre hogy biztos nem, és hogy ne törődjek a pajzsmirigyemmel, Ön szerint mit kéne tennem? Vagy tényleg ne törődjek vele?Köszönettel és tisztelettel: Jánosik Ilona
Kedves Kérdező!

A leírt eredmények lényegében minimális eltérést igazolnak.
A pajzsmirigy funkció ellenőrzése, időszakosan fontos , évente az ön esetében.
A normál pajzsmirigy működés a szervezet egésze szempontjából igen fontos
Üdvözlettel,
Bérczy drnő
Tisztelt Doktor úr/nő!

Arra gyanakszom, hogy PCOS-em van. A múlt hónapban felkerestem nőgyógyászomat, mert rendszertelen, néha túl erős, néha csak pecsételő vérzésem volt, de volt hogy el is maradt. Csináltunk egy hormonvizsgálatot, amiből kiderült, hogy nagyon magas a tesztoszteron szintem. A doktornő fogamzásgátlót írt fel nekem, amit még nem kezdtem el szedni, majd ha megjön a vérzésem. Elkezdtem utána olvasni a magas tesztoszteronszintnek, és így találtam meg a PCOS-t. Gyakorlatilag az összes tünete illik rám, és egy ideje már éreztem is, hogy valami nagyon nincs rendben. A vérzéseim mindig is nagyon erősek és fájdalmasak voltak, 12 éves korom óta rendszertelenül menstruálok (most 21 éves vagyok). Ezen kívül az utóbbi időben jelentkeztek más tüneteim is, amit a nőgyógyászomnak nem mondtam, mert nem gondoltam, hogy összekapcsolódhat a menstruációmmal. Ilyenek pl. a hajhullás (fejem tetején, gyakorlatilag a hajam fele kihullott), pattanásos, nagyon zsíros bőr, esetenként nem is pattanás, hanem nagyobb gennyes sebek, amik után csúnya hegek maradnak. Emellett az utóbbi 2 évben több mint 10 kg-ot híztam, sosem voltam igazán vékony, de ennyire még nem voltam súlyos - 160 centi vagyok és 72 kg. A hasamon rengeteg stria jelent meg. Emellett nem csak a végtagjaimon, hanem néhol az arcomon, sőt a mellemen is fokozott szőrnövekedést és erősödést tapasztaltam. Sokszor vagyok levert, depressziós, ennek a számlájára írtam az "evésrohamaimat" is, mikor ellenálhatatlan vágyat éreztem édesség után. Mostanában pedig nagyon gyakran elfog a szédülés, az utóbbi két hónapban háromszor is elájultam, és nagyon sokszor furcsa kézremegést is tapasztaltam.

Azt szeretném megtudni, hogy lehet-e ez PCOS, és ha igen, mi lenne a további lépés, teendő?

Kedves Kérdező!

Igen lehet PCOS és további vizsgálatok elvégzése: inzulin rezisztencia, 25OH D vitamin is javasolt. Üdvözlettel
Bérczy drnő
Kedves Endokrinológusok!

Olvastam magukról az egyik orvosi fórumon, így nagy bizalommal fordulok Önhöz, hogy egy válaszadással a segítségemre legyen.

Az utóbbi 6 hónapban erősebb szőrösödést észleltem az egész testemen. Most már a bajszomat is szedetnem kell, még például a hátamon, hasamon, mellkasomon is látszik a szőr! Eddig nem volt ilyen problémám, a családomban senki sem ilyen szőrös, úgyhogy a genetika szerintem csak kis mértékben játszhatott szerepet. Túlsúlyos se vagyok (52 kg, 170cm). És mégcsak 18 éves. Különféle betegségeim sincsenek, teljesen egészséges vagyok, nem szedtem semmiféle gyógyszert.

Sajnos az endokrinológiára egyszerűen nem kapok időpontot, pedig rengeteget hívogattam őket (mondván hogy még nem kapták meg a köv.havi beosztást aztán később mikor hívom már tele is van...) Illetve sajnos nekem nincs olyan sok pénzem, hogy egy magánrendelést ki tudjak fizetni.
Ezért nőgyógyászhoz mentem el, mert olvastam, hogy emögött hormonális problémák állhatnak és, hogy a nőgyógyász meg tudja csináltatni ugyanazt a vizsgálatot, mint az endokrinológus.

Nos, el is mentem, csináltatott vértesztet a menstruációtól számított 2. napon. Megkapva az eredményeket, egyből vissza is mentem és azt állapította meg, hogy a prolaktin szintem magasabb az átlagnál - a papir szerint az eredménye 605.80 + mIU/l és a ref.tartománya 102-496.

Felírt nekem egy gyógyszert - a Bromocriptin - richter nevezetűt, de nem merem addig elkezdeni, amíg nem hallottam egy endokrinológus véleményét. Ez megfelelő diagnózis? És hozzá a megfelelő, hatékony gyógyszer? Van neki valami nagyobb kockázata?
Ha a megfelelő, akkor kb. mennyi idő, amíg elkezd látványosan hatni?
Most már "örökre" szednem kell ezt, ha nem akarok ennyire szőrös lenni?

Vagy ha nem, akkor mi mást javasolna? Mit írna fel nekem? (fel tudom íratni házi orvossal)

Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!

Tisztelettel:

Tóth Rebeka
Tisztelt Kérdező!

A magasabb PRL befolyásolhatja a női ciklus alatt zajló hormon változásokat és ezért kiegyenlítés fontos lehet. A dózis jó lehet, persze egyénileg változhat. Nem kell élete végéig szedni.
Érdemes 1 hó szedés után a Prolaktint ellenőrizni.

Üdvözlettel
Bérczy drnő
Kedves Doktor úr/Doktornő!

Fogamzásgátló tablettával kapcsolatban lenne egy olyan kérdésem, hogy létezik-e olyan vizsgálat amivel tabletta szedése közben meg lehet állapítani, hogy nekem jó-e az a tabletta vagy sem? Elsősorban tejérzékeny vagyok, és szinte minden tablettában van laktóz, és ha ez a mennyiség még el is hanyagolható, nagyon sok nőgyógyászati és bőrgyógyászati problémám van, ami valószínűleg magára a fogamzásgátló tablettára vezethető vissza. Tehát érdekelne, hogy van-e olyan vizsgálat, amivel megállapítható, melyik fogamzásgátló tabletta való nekem, illetve hogy szabad-e egyáltalán szednem ilyet.

Feleslegesen nem szeretnék leállni, mert iszonyatos következményekkel kellett szembenéztem a legutóbbi alkalommal is. 1 év alatt sem jöttem rendbe, miután abbahagytam a szedést, így újra elkezdtem.

Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel,
Tímea
Kedves Tímea!

A fogamzásgátló tabletta szedése alatt női hormonvizsgálatokat nem lehet végezni.
Hogy a fogamzásgátló tabletta mennyire terheli a szervezetet a májfunkciót, érdemes a Leiden mutaciót megnézni,a TSH, D-vitamin meghatározás is fontos lehet.
Üdvözlettel
Bérczy drnő

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK