Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő/úr/!

2006. áprilisban szültem meg 3. gyermekemet. Másfél év elteltével tapasztaltam kézremegést, magas pulzust, lábgörcsöt, majd a szemem /főleg a bal/ dülledését. 2008. tavaszán a háziorvosom küldött pajzsmirigy ambulanciára Dunaújvárosban. Ott kiderült a különböző vizsgálatokból /vérvégel, ultrahang/ hogy túlmüködik a pajzsmirigyem, a TSH: 0,01. szinte folyamatosan azóta is, néha kicsit javult. Azóta különböző adagolásban Methotyrint szedek, amitől hol alul, hol túlműködik a pajzsmirigyem. A vérképem a 2,5 év alatt sem jött helyre, javul aztán megint romlik.
A kérdésem,hogy mi a legjobb kezelési mód basedow kórra, én azt hallottam hogy az izotóp kezelés jó lehet.
Ezt hol végeztethetném el?

Válaszát hálásan köszönöm: Deákné Andi
Tisztelt Deákné Andi!



A teljesség igénye nélkül küldök néhány, remélhetőleg hasznos információt, amely felhasználható a kezelésére vonatkozóan. Miként láthatja a kérdés nem olyan egyszerű, hogy túlműködés vagy csökken működés.

Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.

A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.

A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!

A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai (\"autoimmun\") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.

A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem \"kidülledése\", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. \"nedves szem\"), később a gyulladásos tünetek \"kiégnek\" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.

Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai (\"immunmoduláns\") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében? A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.



Kezelés előtt

Kezelés után

A lényeg: nem a leleteket, hanem a beteget célszerű kezelni és a kezelés eredményes.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
Idén nyáron autoimmmun pajzsmrirgybetegséget:hashimoto thyreoiditis diagnosztizáltak nálam. Megkezdték nálam a horminpótlást, L-Thiroxint szedek. Volt ultrahang és citológiai vizsgálat, a citológia negatív, az ultrahang inhomogén megnagyobbodott és echoszegény pajzsmirigyet mutatott. A jobb lebeny megnagyobbodott, a bal lebeny nincs megnagyobbodva. A belgyógyászom azonban nem javasol műtétet, mert autoimmun típusú betegségről van szó. Jártam egy sebésznél is, szerinte hashimoto thyreoiditis esetében, mivel eldaganatosodhat a pajzsmirigy, megelőző céllal ki kellene venni. Tanácstalan vagyok, nem tudom, mit tegyek, kihez forduljak...
Kedves Zsuzsanna!

A leírtak alapján belgyógyászához járjon, mert az autoimmun thryreoiditis eredményeképp a pajzsmirigy szövetének fokozatos pusztulása várható, tehát a pm. kivétele nem szükséges.Rendszeres ellenőrzés és pótlás mellett a pm. működése karban tartható, terhesség komlikáció mentesen kihordható.
Üdvözlettel

Dr. Major Judit
Tisztelt Doktornő/úr

Múlt év áprilisában voltam először pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton. Eredménye:
A jobb pajzsmirigy-lebeny 15x26x45, a bal 15x17x38 mm-es. A jobb oldal homogén, mirigyes. Bal oldalom az alsó pólusban egy 8x11 mm-es környezeténél kissé echo-dúsabb, a kp. harmadban pedig egy 5x7 mm-es, éles szélű echo-szegény göb van. a nagyobbik a ventralis kortűrt minimálisan kidomborítja.
A második uh. vizsgálat eredménye pedig a következő: A pajzymiriny-lebenyek mérete a korábbi vizsgálattal összehasonlítva nem változott. A bal lebenyben korábban észlelt echo-dús göb mérete nem változott. Felette egy 6mm-es elmosódottan határolt, echo-szegény göb jelent meg. Az isthmus jobb oldalán pedig a kontúrt kidomborító 9x16 mm-es nagyjából izoechoben göbb figyelhető meg ,mely szintén novum.
Beutalót kaptam a pajzsmirigy ambulanciára.Nagyon félek mert nagyon úgy néz ki hogy kisbabát várok(több mint egy hete nem jött meg). Nem tudom, hogy mire számítsak.
Kedves Andrea!
Ne aggódjon. A terhesség esetén is jól lehet a pajzsmirigyet renben tartani.
A TSH, FT4, FT3 eredménye milyen, mit szed( étrendkiegészítő, gyógyszer?).
Személyesen szívesen segítek, mert az egyénre szabott terápia legjobb.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

39 éves vagyok, két éve szültem. Egy éve autoimmun pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg nálam. A családban ismeretlen ez a betegség. (rutin vérvizsgálat értékei:TSH:0,02, T3:5,76, T4:1,79). Az ultrahang egyáltalán nem mutatott ki pajzsmirigy nagyobbodást. Május óta kezelnek, jelenleg napi fél szem metothyrint szedek. Nagyon szeretném elkerülni mind a műtétet, mind pedig a rádioaktív jód használatát.
Úgy tudom erre 50-50% esélyem van. Azt szeretném megtudni, hogy szedhetek-e zöld alga készítményt (wellstar),nagyon jó méregtelenítő, rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, de jódot is! Mivel autoimmun betegségről van szó, nem a túlzott jód bevitel okozza a pajzsmirigy betegséget, így a betegségemet nem befolyásolja a jód mennyisége. Én legalábbis így gondolom. Ráadásul nem sok jódot tartalmaz, úgy tudom kevesebb mennyiség fogyasztható az előírtnál. Nem gyógyszerként alkalmaznám, természetesen a metothyrin szedését nem hagynám abba! Válaszát előre is köszönöm: Bányai Krisztina
Kedves Kérdező!

Megtisztelt a bizalmával.
Köszönöm a kérdéseit,mely mutatja mennyire szeretné támogatni a szervezetének a gyógyulását.
Ehhez kéri a segítséget tőlem, még egyszer köszönöm. Szakemberként , az ars poeticam: oki diagnózis..oki terápia.
Mit is jelent ez az Ön szemszögéből?
Az elmondottak alapján , azaz a leírtak szerint én nem támogatom , az oki diagnózis néllül aWellstar alkalmazását.
A WEllSTAR készítmény , amit szeretne alkalmazni kétélű fegyver lenne.
Engem kérdezett, Őszintén javaslom az oki diagnosztika alapján felállított terápiát. jelentkezzen be a rendelésemre.
Szívesen segítek.
Üdvözletel!
Szép estét!
Dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Bérczi doktornő!
Augusztus elején találkoztunk, pajzsmirigy túlműködésem miatt. Akkor még szoptattam, ezért abban állapodtunk meg, hogy mielőbb válasszam el a lányom, azt követően pedig találkozzunk. A lányom most egy hete nem szopik.
Kérdésem a következő: mikor érdemes laborvizsgálatot végeztetni (az új lelettel keresném fel Önt), mikor találkozzunk?

Üdvözlettel,

Orsolya
Kedves Orsolya!
A vérvételre egy hét műlva menjen el és az eredménnyel találkozzunk
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit
Azt olvasom az interneten, hogy Hashimoto thyreoiditis esetén tejtermék fogyasztása csökkenti a gyógyszer hatását, de az orvosom ezt nem említette (külföldön élek).
Én eddig minden reggel vagy zabkását vagy kefíres müzlit reggeliztem, ezek szerint ezzel fel kell hagyjak? Javasol speciális diétát a Hashimoto thyreoiditis-hoz?
Válaszát előre is köszönöm,
Éva
Kedttves Éva!
A tej fogyasztás pajzsmirigy betegségek esetén nem ajánlott.
Igy a reggeli tejes zabkása semmiféleképpen nem.
A feldolgozott fermentált tejtermékek mértékkel( kefír, joghurt, túró sajt) fogyasztható.
A glutamátos ízfokozók( E620-628) teljesen kiiktatni.
A cukor, sok édesség sem kedvező.
Speciálisabb kiegészítő tanácsokat a rendelésemen meglévő spesiális diagnosztikai vizsgálat alapján szoktam megtenni.
A Bio-szelén 50 mg reggel egy tabletta is segít még.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Mit jelenhet az, ha a pajzsmirigyen levő csomóból csak vér jött és nem tudtak belőle rendesen mintát venni?
Kedves Hajnalka!
A pajzsmirigy egy vérbő szerv, és aká az izgalom , egy kis félsz a mintavétel előtt, szintén megnövelia vérellátását, s ezért néha vér alakos elemei elfedik a pajzsmirigy sejteket, tehát, nem értékelhető a kenet.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktornő!

Érdeklődnék, az alábbi leleteredményekről:
Szabad T4 9,73 (7,90-14,40)Szabad T3 6,06(3,80-6,00), TSH 2,530 (0,400-4,000).
Follikuláris fázis (ciklus 3. napja):
LH 7,99 (2,12-10,89)
FSH 11,82(3,85-8,78)
Prolaktin 405,7 (7,8-566,5)
Ösztradiol 195,5(99,1-447,9)
Progeszteron 3,4(0,98-4,83)
Tesztoszteron 0,5 (0,4-2,6).
37 éves vagyok, szeretnénk babát vállalni, ezért kérdezem Önt.Az LH és FSH eredményeim kicsit magasak.Egy meddőségi portálon olvastam, hogy bár az LH referencián belül van, a jó fogamzáshoz a 6 alatti eredmény lenne jó.Az FSH hormon pedig tényleg magas.
Mi a Doktornő véleménye?
Segítségét előre is köszönöm:

L.
Kedves Kérdező!
A leletek értékelésekor nem pusztán a számokat nézzük, hanem a vizsgált személyt egészében.
Tehát , így első látásra , nem kell túlozni az FSH-t illetően , egy kicsit magas.
Amennyiben személyesen tudunk találkozni, biztosan tudok segíteni a Baba ügyben.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktornő!
Köszönöm a válaszát.
Bromocriptinből reggel egy egészet,este pedig 2 egészet szedtem.THS-re is vettek vért amikor a Prolaktint nézték.Augusztus 25.-én voltam a vérvétel akkor az alábbi eredmények lettek: Prolaktin:217,8 TSH:2,12 FT3:5,15 FT4 13,93
Kedttves Éva!
A tej fogyasztás pajzsmirigy betegségek esetén nem ajánlott.
Igy a reggeli tejes zabkása semmiféleképpen nem.
A feldolgozott fermentált tejtermékek mértékkel( kefír, joghurt, túró sajt) fogyasztható.
A glutamátos ízfokozók( E620-628) teljesen kiiktatni.
A cukor, sok édesség sem kedvező.
Speciálisabb kiegészítő tanácsokat a rendelésemen meglévő spesiális diagnosztikai vizsgálat alapján szoktam megtenni.
A Bio-szelén 50 mg reggel egy tabletta is segít még.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktornő!
Azzal a problémával fordulok önhöz,hogy van egy Hipofízis mikroadenómám.(amely a hipofízis 18*9*11 mm,bal oldalon 10*6 mm jobb oldalon 7*6 mm) amely magas prolaktin szintet eredményezett.)Legmagasabb volt 512,9
Erre szedem a Bromocriptin nevű gyógyszert.De...
A múlt héten csináltam terhességi tesztet ami pozitív lett (ez volt kedden) pénteken pedig ultrahangos vizsgálattal bebizonyosodott a terhesség.6 hetes terhes vagyok.Voltam az endokrinológusomnál és ő azt mondta hogy álljak le a Bromóról.De viszont több helyről hallottam hogy a gyógyszer szedése nélkül nőhet a cysta.Ebből adódik a kérdésem,hogy ebből kifolyólag ha leállok a gyógyszerrel történhet e velem vagy a kisbabámmal valami a terhesség vagy a szülés során? Válaszát előre is köszönöm!!!
Kedves Kérdező!
Mekkora a Bromokriptin adag ,amit eddig szedett?
Ne álljon le hirtelen a Bromocriptin szedéssel, fokozatosan szükséges csökkenteni.Fontos , hogy a TSH pajzsmirigyre is levételre kerüljön a vérből.
Várom a válaszát, üdvözlettel:
dr Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK