Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktor Úr/Nő!

Áprilisban az egész pajzsmirigyemet kiműtötték, Letrox 75 mikrogramm tablettát szedek azóta.
Sajnos második gyermeket rizikós vállalnunk.
Nőgyógyászatnál, Altforalle 3mg/0,02mg tablettát írtak fel. Még vacilálok, hogy elkezdtem-e szedni.
Félek, hogy a hormonok kiütik egymást és nem működik megfelelően a hatóanyaguk a szervezetemre nézve.
Ön mit ajánl?
Köszönöm
Kedves Réka!

Nyugodtan elkezdheti szedni a gyógyszert, azonban a TSH értéket javasolt ellenőrizni az Altforalle szedése után 2 hónappal.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Üdvözlöm!

Milyen hormonokat szükséges megvizsgáltatni szorongás, hangulatingadozás, feszültség, ingerlékenység tüneteinél? Pszichológus segítségét már kértem, ő is teljesen kiszeretné zárni, hogy nincs-e bármilyen hormonális probléma a háttérben, így elmennék egy laborvizsgálatra.
Köszönettel:
Kitti
Kedves Kitti!

Elsősorban pajzsmirigy túlműködés kizárása szükséges, ill. van még néhány ritka hormonális ok, ami szűrendő: antiTPO, TSH, FT4, kortizol, chromogranin-A meghatározást javasolok. A vizsgálat előtt 2 hétig gyomorsav csökkentő gyógyszeres kezelést nem kaphat.

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Jó napot kívánok!

Meddőségi problémákkal küzdök, az utolsó labornálnál kiderült hogy az ac anti TG magas (8,4 UI/ml), viszont az anti TPO, TSH és FT4 normál tartományban vannak.
Ez mire utalhat? Milyen további vizsgálatokra lenne szükség?

Köszönöm szépen előre is a válaszát!
Kedves Erzsébet!

Az emelkedett anti-thyreoglobulin érték krónikus pajzsmirigy gyulladásra utal. Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat elvégzése javasolt. Fontos a TSH érték megfelelő szinten tartása, rendszeres ellenőrzése.
Eredményeivel célszerű lenne endokrinológusával konzultálnia.

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Tisztelt Doktornő!
Az Ön ajánlásával fut egy hirdetés a facebookon. KETO SLIM
táplálék kiegészítőt reklámoznak.
Létezik, hogy a leírás szerint valóban használ?
Üdvözlettel
Kedves Kérdező!

Sajnos ezek álreklámok, kérem vegye figyelmen kívül, nem a mi szakembereink hirdetik a termékeket.

Köszönettel:
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

A teherbeesés előtt pár hónappal végzett vérvételen a TSH 3,6 volt. Jelenleg, az első trimeszterben (6-7 héten) 3,4 normális FT3, FT4, anti-thyreoglobulin, valamint anti-tpo értékek mellett. Túl magasnak számít ez az érték, szükséges endokrinológushoz fordulnia a kismamának? (A nőgyógyász saját bevallása szerint nem ért hozzá).

Köszönöm,
Ágnes
Kedves Ágnes!

Az nagyon jó, hogy nincsenek pajzsmirigy ellenes antitestek, mert így a hCG valószínűleg kellően tudja stimulálni a pajzsmirigyet, a terhességben szükséges magasabb igények kielégítéséhez.
Ami nagyon fontos, hogy ne feledkezzen meg a jód beviteléről! Ha biztosra akar menni szedhet a terhesség alatt 25 ug Syntroxine-t.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Tisztelt Doktornő/úr!

15 éves lányom TSH értéke januárban 4,32 , júliusban 5,11 volt. Áprilistól sokkal kevesebb kenyeret és cukros édességet eszik, hirtelen fogyott 5-6 kg-ot, és június óta kimarad a menstruációja. Pár hete elkezdett hullani a haja.
Milyen kivizsgálást javasol? Ez a TSH érték normális? Okozhat ilyen tüneteket vagy inkább az életmódváltás miatt lehet?

Üdvözlettel,
Orsolya
Kedves Orsolya!

Enyhe pajzsmirigy alulműködés véleményezhető az eredmények alapján. Felmerül krónikus pajzsmirigy gyulladás lehetősége is. A magasabb TSH érték fogyást nem okoz, de a hajhullást és a menstruációs gondokat magyarázhatja.
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat, nőgyógyászati vizsgálat, a TSH érték követése, antiTPO és antiTG szint mérése, majd endokrinológiai vizsgálata javasolt.

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Tisztelt Doktornő/ Doktor úr!

2. babákat tervezzük, kb 4 hónapja (34 éves vagyok)
3 héttel ezelőtt a TSH értékem 4,5 volt, majd egy hétre rá készült egy komplex pajzsmirigy labor, ezekkel az értékekkel: TSH: 2,88; szabad T4: 18,6; szabad T3 5,7

Az általam felkeresett szakember szerint ezek az értékek babatervezéshez teljesen rendben vannak, Normoxil szedését javasolta csak.

Szeretném megkérdezni,hogy Ön szerint is rendben van-e, illetve szükséges esetleg más kezelés/gyógyszer?

köszönettel:
Kata
Kedves Kata!

Jó lenne tudni az adott labor referencia tartományait, mert ezek sajnos eléggé különbözőek lehetnek.
Ami azonban még fontosabb: tudni, hogy fenn áll-e autoimmunitás. Tehát szükség lenne aTPO és aTG eredményekre is. Autoimmun pajzsmirigy betegség estén terhességben a hCG kevésbé tudja megnövelni a pajzsmirigyormon termelést így ebben az esetben mindenképpen szigorúbban kell eljárni.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Doktor Úr!

24 éves nő vagyok. TSH értékem 5,85. A T3-T4 értékem beleesik a normál tartományba.
Háziorvos írt fel Letrox tablettát, napi 1 szem adaggal.
Symicia fogamzásgátlót szedek 4 éve, időben összeköthető ezzel a TSH emelkedése.
Ön szerint a fogamzásgátló abbahagyásával kikerülhető a Letrox szedése? Van rá esély, hogy valóban a fogamzásgátló zavart be a pajzsmirigy-működésbe?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Dominika
Kedves Dominika!

A fogamzásgátló szedése csak átmeneti TSH eltérést okozhat, a 4 éve fennálló emelkedett értéket nem magyarázza. Elhagyása után sem várható a TSH rendeződése. A Letrox kezelés folytatása javasolt.

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Üdvözlöm!

Fél éve hagytam el a fogamzásgátlót és 3 hónapja volt egy nagyobb esztétikai műtétem. Tüneteim: hajhullás (szemöldököm is hullik), pattanások, pecsételő vérzés menzesz előtt. Vérvételem rendben, hormonális vérvétel rendben, pajzsmirigy rendben. Viszont nőgyógyászati ultrahangon "PCO szerű petefészekképek láthatóak". Csökkentett szénhidrát tartalmú diétát javasoltak. Voltam endokrinológusnál is, abszolút nem mondott semmit, szerinte diétáznom se kéne.

Tanácstalan vagyok mit kéne tennem. Köszönettel.
Kedves Klaudia!

Ebben az esetben azt ajánlom, hogy egy endokrinológus szakorvossal konzultáljon, a meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban.
Valamint így szükség esetén célzottan, személyre szabottan tudja az esetleges vizsgálatokat javasolni.

Szívesen ajánlok több szakorvost is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-431-97-28.

Üdvözlettel,

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK